22 Temmuz 2018, Pazar Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

La Fontaine ruhu yeni bir evrenin kapılarını açtı   La Fontaine’nin fablları günümüzde yepyeni bir evrene hayat verdi. İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Mezunu Aylin Karaman, bitirme projesinde fabllar kullanarak, La Fontaine’nin ders ve mesajlarını gençlere aktardı. Eserlerinde hayvanlara ahlaki karakterler yükleyerek onların nezdinde insanlara “ahlak dersi” veren La Fontaine, Karaman’ın illüstrasyonları ve hikâyesiyle Odron evreninde yeniden hayat buldu.

   Karaman, görsel tasarımla yeniden kurguladığı fabllarda, günümüz gençlerine insani değerleri anımsattı. Tilki, kurt, fare, eşek, aslan, kedi ve köpekten oluşan 7 karakteri Odron adlı evrende bir araya getiren Karaman, kahramanın bu karakterle karşılaşmasını ve dersler alarak kendi dünyasına dönmesini illüstrasyonlara yansıttı. İllüstrasyonları ve hikâyesini yine Odron adını verdiği kitapta toplayan Karaman, bu çalışmasını gençlere yakın zamanda e-kitap olarak sunacak.

   La Fontaine’in eserlerinin günümüz yaşam koşullarında anlaşılmasının daha dikkat çekici olduğunu belirten Aylin Karaman, fablların çevirilerini ünlü Türk şairi Orhan Veli’nin yaptığını ve Veli’nin eserin çocukların anlayabileceği düzeyde olmadığını fark ederek, özellikle buna vurgu yaptığını söyledi. Karaman, “La Fontaine de eserlerini oluştururken 6 ve 16 yaşındaki taht varislerine kitaplarını ithaf etmiş. Böylece La Fontaine’nin kitapları, çocuklar için yazılmış olarak algılanmış. La Fontaine masallarında hayvanlara ahlaki karakterler vererek onların nezdinde bazı insan karakterlerini tenkit etme yoluna giderek, ahlaki ders veriyor. Bu derslerin günümüz gençliği açısından algılanması, gelecek yıllarımızın şekillenmesi açısından büyük önem taşıyor.

   Bu sebeple ben de hedef kitleyi değiştirdim” dedi. Hedef kitlesinin 15 - 24 yaş aralığındaki gençlerin olduğunu kaydeden Karaman, hikâyesini La Fontaine karakter ve mesajlarıyla güçlendirdiğini bildirdi. Karaman, şunları söyledi: “Hikâyemde Odron isimli bir evren var. Odron'da büyüleyici ormanlar ve güzel bir doğa var fakat karakterim dışında hiç insan bulunmuyor. İnsanlar gibi konuşabilen hayvanlar var. Hikâyede; karakterim nasıl olduğunu farkına bile varmadan kendisini Odron'da buluyor, sonra geri dönebilmenin bir yolunu arıyor. Bu süre içerisinde hayvanlarla karşılaşıyor. Hayat ile kendisi hakkında yeni şeyler öğreniyor. Bu hikâyeyi görselleştirip bir kitap tasarladım. Kitapta karakterin yaşadığı umutsuzluk ve ikilemi yansıtabilmek için renk kullanmamayı tercih ettim. Kendi illüstrasyonlarımla okuyucuya Odron hakkında ipuçları verip hayal güçlerini beslemek istedim.”

22 Temmuz 2013
Etiket; la fontaine, fabl, evren, izmir ekonomi üniversitesi, odron Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Gıda zehirlenmelerine karşı basit tedbirler
Dikkat alerji mevsimi başlıyor
Mutfaklar akıllanacak
Mübadil lezzetler
Tansiyona tasarım ayarı
Türkiye yaşlandı
Dar alanda konforlu mobilyalar
Maddeyle değil sanatla yaşayacaklar
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
Tramvayda bir viraj daha aşılıyor
İzmir Fuarı'nda üç boyutlu yüz tarama
Yeni büfeler beğenildi
Kent Hastanesi'nden kan bağışı
Doğa ve avcılık tutkunları Menemen Gölpark'ta buluşacak
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Yaşarlı akademisyen Ege'yi temsil ediyor
Başkan 'Bisiklet kenti' diyor ama...
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir