14 Ekim 2019, Pazartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

4 ay doğum izni yetmezAK Parti İzmir Milletvekili Aday Adayı ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi'nin eski Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tancan Uysal, hem kariyer hem annelik yapan kadınlara pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini belirterek, "4 ay doğum izni yetmez. Bebeği anneden erken ayırmak duygusal gelişimini etkiliyor. Avrupa Parlamentosu'nun da bu yönde tavsiye kararı var. Doğum izninin süresini uzatmak için mücadele etmeliyiz" dedi.

AK Parti İzmir Milletvekili Aday Adayı ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi eski Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tancan Uysal, AK Parti Karşıyaka İlçe Kadın Kolları üyeleriyle buluştu. AK Parti Karşıyaka İlçe Kadın Kolları Başkanı Ayşen Namlı'nın yönetim kurulu toplantısına davet ettiği Prof. Dr. Tancan Uysal’a teşkilat üyeleri büyük ilgi gösterdi. Projelerini anlatan Prof. Dr. Tancan Uysal, teşkilat üyelerinin sorularını tek tek cevapladı.

Eşinin hem kariyer hem de 3 çocuk annesi olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Tancan Uysal, kadınlara pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini savundu. Kadınların gündüz iş kadını, akşam evde; hem ev hanımı, hem eş, hem de anne olmaya çalıştığını belirten Prof. Dr. Tancan Uysal, "Doğum yapan anne ile yavrusunu 4 aylıkken ayırmak doğru değil. Bu ileride çocuğun duygusal gelişimini etkileyebiliyor. Bu yüzden doğum izninin artırılması çok yerinde olur. Bunun için mücadele etmeliyiz" dedi.

SLOVAKYA'DA 3 YIL

Avrupa Parlamentosu'nun 2010 yılında aldığı bir kararla mevcut doğum-analık izin sürelerinin uzatılması konusunda tavsiye kararı aldığını hatırlatan Prof. Dr. Uysal, "Çek Cumhuriyeti ve Slovakya'da doğum izni 3 yıldır. Hatta anneler yerine babalar da bu izni kullanıp çocuklarına bakabilirler. Çocuk engelli doğmuşsa bu süre 6 yıl olarak uygulanır. Doğum izni Danimarka'da 52 hafta iken, İtalya'da 22 haftadır. Estonya'da 18 ay olan doğum izni, İsveç'te de 16 ay olarak uygulanmaktadır. Dünyadaki örnekleri inceleyip ülkemizin ihtiyaçlarına göre biz de doğum izninin süresini biraz daha uzatabiliriz. Sağlıklı bir nesil yetiştirmek için anne ve bebeği arasındaki bağı hemen koparmamalıyız."

ÇOCUK HASTANESİ

Karşıyaka ve Çiğli bölgesinin tam donanımlı bir çocuk hastanesine ihtiyaç duyduğunu belirten Prof. Dr. Uysal, “Çocuğunuz, bebeğiniz hastalandığında Karşıyaka ve Çiğli bölgesinde gidebileceğiniz tek hastane Behçet Uz Çocuk Hastanesi. Bu bölgede tam donanımlı bir çocuk hastanesinin kurulması hem Karşıyaka’ya hem Çiğli’ye, Menemen’e, Aliağa’ya da hizmet eder” dedi.

ÜNİVERSİTE ŞART

'İşimiz Eğitim Gücümüz Millet' sloganıyla çalışmalarını sürdüren Prof. Dr. Tancan Uysal, Karşıyaka'nın en büyük eksiklerinden birinin ise üniversitesinin olmaması olduğunu vurguladı. Planlarda üniversite arazisinin yerinin belli olduğunu kaydeden Uysal, Sosyal Bilimler ağırlıklı "Sosyoloji, psikoloji, medya ve iletişim gibi bölümleri olan bir üniversite Karşıyaka’nın sosyo ekonomik yapısına çok uygun olur. 9 üniversitesi bulunan İzmir’de böyle bir üniversitenin bulunmaması büyük bir eksiklik. Eğer İzmir’i üniversiteler şehri yapmak istiyorsak, Türkiye’nin eğitim ve ilim yuvası yapmak istiyorsak, Karşıyaka’nın da bu projeye dahil olması gerekiyor. Kurulacak üniversite Karşıyaka’nın tanıtımına ve ekonomisine de büyük katkı sağlayacaktır. Karşıyaka’ya bir üniversite şart. Bunun takipçisi olacağım. Projem hazır. Karşıyaka için hizmete hazırım. İşimiz eğitim gücümüz millet" diye konuştu. 

27 Şubat 2015
Etiket; tancan uysal Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Sağlık turizminde tren kaçıyor
Twitter Türk Hukuk Sistemini Hiçe Sayamaz
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
EYT'de son durum ne
Mülteci çocuklar için deklarasyon
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
Vahşet, işkence, taciz, tecavüz
Ölmedi, öldürüldü...
İlluminati nedir?
CHP darbeyi biliyordu
TSYD İzmir Başkanı'ndan açıklama
Yeşil sahadan sanal dünyaya
Avrupa Türkiye'ye teşekkür etmeli
İzmir'de 1 Mayıs coşkusu
Mimarlardan Büyükşehir'e sert eleştiri
İzmir'e 100 milyon avro gelecek
Kandil'deki iğrençliklerin belgesi
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz Fundamentals
 
Hatasız Kul Olmaz-Tarkan
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir