21 Temmuz 2018, Cumartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

73 ülkenin gençleri bu çatı altındaGediz Üniversitesinde dört yıllık lisans eğitimi için öğrencilerin geldiği ülke sayısı bu sene 52’den 73’e çıktı. Rektör Prof. Dr. Çevik, “Gediz bir dünya üniversitesi, İzmir de uluslararası eğitim şehri oldu” dedi. Gediz Üniversitesi, yurtiçindeki tercih başarısını sınırların ötesine taşımaya devam ediyor.

Her yıl farklı ülkelerden daha çok yabancı öğrenci lisans eğitimi görmek için geliyor. Dünya çapında bilinen ve tercih edilen üniversite olma hedefiyle yurtdışında gerçekleştirilen yoğun tanıtım çalışmaları sayesinde bu sonuca ulaşılıyor. Gediz’in 5’inci eğitim dönemi için ülke sayısının 52’den 70’e çıkarılması hedeflenmişti.

Başta Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik olmak üzere üniversite çalışanlarının sınırların ötesindeki çabaları meyvesini verdi.

Bu sene Avustralya, Avusturya, Brezilya, Cad, Cibuti, Filipinler, Filistin, Gabon, Güney Kore, Gürcistan, Hindistan, Irak, Kanada, Laos, Maldivler, Malezya, Mısır, Namibya, Panama, Tacikistan ve Togo da eklendi. Böylece ülke sayısı hedeflenin de üzerine çıktı, Türkiye’yle birlikte 73’e ulaştı.

Yabancı öğrencilerin toplamı da 391’i buldu. Rektör Prof. Dr. Çevik, Gediz’in bir dünya üniversitesi, İzmir’in de uluslararası bir eğitim şehri haline geldiğini açıkladı.

10 GENÇTEN BİRİ YABANCI

Prof. Dr. Çevik, kültürleri buluşturup kaynaştırmada öncü rol üstlendiklerini dile getirdi, şunları söyledi:

 “Lisans eğitimi için yurtdışından öğrenci çekmek öyle kolay bir iş değil, ciddi çalışma yapmanız ve güven kazanmanız gerekiyor. Geride bıraktığımız 4 yılda çok önemli mesafe aldık, çıtayı her sene biraz daha yukarıya çıkardık. Lisansta yabancı öğrenci oranımız yüzde 10. Bir başka deyişle üniversitemizdeki 10 gençten biri yurtdışından. Şimdiki hedefimiz 100 ülkeye ve bin yabancı öğrenciye ulaşmak. Bu amaç için kolları sıvadık, ülke ülke gezip yeni coğrafyalara açılacağız. Kollarını tüm dünyaya açan Gediz’i daha çok yere taşıyacağız.”

Prof. Dr. Seyfullah Çevik, Gediz Üniversitesi’nin bugün yaptıklarının öneminin gelecekte daha iyi anlaşılacağına işaret ederek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Geçen yıl açtığımız Türkçe Eğitim Merkezi’miz TÖMER’le onlara Türkçe öğretiyoruz. Bu öğrenciler, 4-5 yıl geçirdikleri Türkiye’yi ikinci vatanları, İzmir’i de memleketleri olarak görecek, bizimle aynı dili konuşarak üniversitemizden mezun olacak. Eminim ki birçoğu ülkelerinde önemli yerlere gelecek ve Türkiyemizin elçisi gibi çalışacak. Üniversitemiz için en büyük gurur tablosu işte bu olacak, ülkemiz kazanacak...”

Gediz’de şu ülkelerden öğrenciler lisans eğitimi görüyor: ABD, Afganistan, Almanya, Angola, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Bangladeş, Belarus, Brezilya, Bulgaristan, Burkina Faso, Cad, Cezayir, Cibuti, Demokratik Kongo, Ekvator Ginesi, Endonezya, Etiyopya, Fas, Filipinler, Filistin, Fransa, Gabon, Gambiya, Gine, Güney Afrika, Güney Kore, Gürcistan, Haiti, Hindistan, Hollanda, Irak, İsviçre, Kamerun, Kanada, Karadağ, Kazakistan, Kenya, Kırgızistan, Kongo Cumhuriyeti, Kosova, Laos, Liberya, Madagaskar, Malavi, Maldivler, Malezya, Mali, Moğolistan, Moritanya, Mozambik, Mısır, Namibya, Nijer, Nijerya, Orta Afrika Cumhuriyeti, Panama, Pakistan, Rusya, Senegal, Somali, Sudan, Suriye, Suudi Arabistan, Tacikistan, Tanzanya, Türkmenistan, Togo, Uganda, Yemen, Zambiya ve Türkiye.

05 Kasım 2013
Etiket; Gediz üniversitesi, Gediz öğrenci sayısı, Gediz yabancı öğrenciler, Seyfullah Çevik Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Gençleri kırmadı
Suriyeli gencin objektifinden savaşta çocuklar
Tıkandıkları yer Bayırbucak'tı
Karışıklık yüzünden yasak
Deplasman fatihi
Tıbbi zararlar sigorta kapsamında
Perimsu ABD'de iz bıraktı
İzmirli Gizem’e önemli görev
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD ile Rota protokol imzaladı
Öğretmenlik hayatımızın tercihi
İzmir yeni müfredata hazır
Yaşar Üniversitesinden TÜBİTAK başarısı
Özel Ege'nin başarı geleneği
Yaşarlı akademisyen Ege'yi temsil ediyor
İzmir'de Yeşilay-Milli Eğitim işbirliği
Gurbetçi gençler İzmir'de
İzmir'den Amerika'ya uzanan başarı
Okul öncesi eğitimde ücret karmaşası
İçmimarlık öğrencileri Japonya'da
İEÜ'de yeni nesil tıp eğitimi
Türkçe Yunus'un dilidir
Danışmadan tercihte bulunmayın
İzmir-Çin eğitim işbirliği
Hepsi pekiyi
Dev projenin pilotu DEÜ
Tarihi sihirle öğretiyor
İzmir'e yeni spor lisesi açılacak
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir