22 Ekim 2019, Salı Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

92/3 tertipler yararlanacak mı?Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ATV'deki yayında uzun dönem askerliğin 12 aya düşeceğini açıklamasının ardından Genelkurmay Başkanlığı da mutabakatı doğruladı. Askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre, uzun dönem askerlik 12 aya düşecek, kısa dönem askerlik değişmeyecek ve yedek subay uygulamasına devam edilecek. Başbakanın “Askerliğin kısaltılması noktasındaki konuda biz, Milli Savunma Bakanlığımızla ve Genelkurmay Başkanlığımızla mutabıkız. Orada süre düşecektir. Öyle zannediyorum ki 12 ay. Kısa dönem aynen kalacak” sözleri kışlaları hareketlendirmişti.

Askeri kaynaklardan alınan bilgiler de mutabakatı doğruladı. Askeri kaynaklar, uzun dönem askerliğin 12 aya düşeceğini, kısa dönem askerliğin 6 ay olarak devam edeceğini ve yedek subay uygulamasının da süreceğine işaret etti. Askeri kaynaklar, askerliğin ilerleyen dönemlerde daha da kısaltılmasının söz konusu olmadığına da işaret etti.

KIŞLALARDA HEYECAN

Mutabakatın sağlanmasının ardından gözler kanuni düzenleme için hükümetin hangi yolu tercih edeceğine çevrildi. Konunun bir kanun tasarısı şeklinde gelmesi durumunda Bakanlar Kurulu üyelerinin tümünün imzası gerekiyor. Bunun yerine bir kanun teklifi biçiminde düzenlemenin TBMM Başkanlığı’na sevkedilebileceği de belirtiliyor.

Kanuni düzenlemenin 1111 sayılı Askerlik Kanunu’nun, “Erbaş ve erler için muvazzaflık hizmeti süresi; Kara, Deniz Hava Kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanlığı’nda on sekiz aydır. Bu sürenin, barışta önce on beş aya ve bilahare on iki aya kadar indirilmesine, Silahlı Kuvvetler’in de ihtiyacı dikkate alınarak, Bakanlar Kurulu’nca karar verilebilir” hükmünü içeren 5. maddesiyle sınırlı kalması öngörülüyor. 379 bin erbaş Halen Türk Silahlı Kuvvetleri’nde 379 bin 352 erbaş/er görev yapıyor. Kanunun değişerek askerlik süresinin kısalması durumunda, TSK’daki 14. ayını tamamlayarak son ayına giren yaklaşık 75 bin 92/3 tertip yükümlü er ve erbaşı kapsayacak.

Yasal düzenlemenin tamamlanmasıyla bu er ve erbaşlar erken terhis olabilecek. Ancak kulislerde 30 Ekim itibariyle 15. aylarını tamamlayacak 92/3 tertip askerler için bir düzenlemenin yapılmayabileceği, düzenleminin kasım ayı içinde 12. ayını tamamlayacak 92/4 tertip er ve erbaşlardan başlaması olasılığının da bulunduğu ifade ediliyor. Acemilik süresi de azalacak Mevcut düzende 3 ay acemilik eğitimi alan, uzun dönem askerlerin 90 gün yerine 60 ya da 75 gün acemilik eğitimi almasına yönelik düzenlemenin de alternatifler arasında bulunduğu kaydediliyor. Askeri kaynaklar kısa döneme ilişkin bir düzenleme yapılmayacağına işaret etse de, değişikliğin TBMM’deki görüşmeleri sırasında buna yönelik bir düzenlemenin de yapılabileceği belirtiliyor.

Milliyet

06 Ekim 2013
Etiket; askerlik ne kadar kısalıyor, 92/3 tertip askerler, genelkurmay askerlik süresi, Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


İzmir'de şampiyon Galatasaray
İzmir'de voleybol şöleni
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor
Ferhat kotayı aldı
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
İzmir'den Almanya'ya başarı yolculuğu
Firmalara ihracat uzmanları geliyor
47. Folkart TSYD Ege Kupası başlıyor
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
İzmir'den Almanya'ya başarı yolculuğu
Emekliye temmuz zammı
Kadın hakları günlük mesele değil
Zeytin güzel kokmalı
Güvenli internet hamlesi
Yeni nesil ekran teknolojileri
Ses kayıt dökümleri kitap oldu
Binaya yapılan eklemeler tehlike saçıyor
Fotojenik olmanın sırları var
Bilgisayar oyunlarının tadı kaçıyor
Akran zorbalığını hafife almayın
İzmir basın tarihinden hazin bir sayfa
Ağız kokusunu önlemenin kolayı var
Elfida hayaline kavuştu!
ABD'li kızın Türkiye sevgisi
Mektuptan belgesel çıktı
Şiddet tüm canlılar için hak ihlalidir
Reklamlarda gizli şiddet var
Aşkın bilimsel tarifi
Onlar için 1 gün 1 öğün
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz Fundamentals
 
Hatasız Kul Olmaz-Tarkan
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir