6 Aralık 2019, Cuma Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

AB Bakanından büyük yankı yaratan sözlerAB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın 10’uncu Yalta Avrupa Stratejisi Konferansında yaptığı konuşma Avrupa medyasında büyük yankı yaptı. Avrupa’nın önde gelen gazete ve ajansları Bakan’ın "Türkiye belki de asla Avrupa Birliği üyesi olamayacak" sözlerini başlıklarına taşıdı.

İngiliz The Telegraph gazetesi Bakan Egemen Bağış’ın sözlerini tam sayfa haber yaparak,Türkiye’nin bazı üyelerin önyargılı davranışları ve şiddetli muhalefetleri yüzünden belki de asla Avrupa Birliği’nin bir parçası olamayacağını söylediğini belirtti.

Gazete, Bakanın Türkiye’nin uzun vade de aynen Norveç örneğinde olduğu gibi bir ülkeye dönüşebileceğine dikkat çektiğini yazdı.

The Telegraph gazetesi, Bağış’ın Norveç’in Avrupa Birliği ile tüm alanlarda sıkı ilişkiler içinde ve imzaladığı ticari anlaşmalarla Gümrük Birliği'ne üye olmasına rağmen tam üye olmadığını ve Türkiye’nin sonunun da gelecek de Norveç’e benzeyebileceğine değindiğini yazdı.

Gazete, Bakan Egemen Bağış’ın bu gelişmeleri yakından ve endişe ile izlediğine değinirken, bu durumun sadece bazı ülkelerin Müslüman bir Türkiye’nin birliğe üye olmasındaki önyargılarının aşılması ile sağlanabileceğini hatırlattığını ifade etti.

The Telegraph gazetesi ayrıca bakanın bazı AB ülkelerinin önyargıları ile olimpiyatlar arasında bir bağlantı kurmaya çalıştığına da yer vererek, Bağış’ın "Türkiye’nin AB üyeliği hedefi devam ediyor, Asya ile Avrupa’yı birleştiren İstanbul’un Olimpiyatlar’ı alamamasının arkasındaki sebep de önyargılardır” mesajını verdiğini kaydetti.

İspanyol Europress de haberinde, Türkiye’de sağlanan modernleşme ve ekonomik kalkınmanın bazı AB üyeleri tarafından görmemezlikten gelindiğine işaret eden Bağış’ın AB den umudunu kaybetmek üzere olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin özellikle Almanya ve Fransa’nın muhalefetlerinden yorulduğuna değinen ajans, Bakan Bağış’ın yaptığı konuşmada özellikle bu iki ülkenin nüfusu 76 milyon Müslüman olan bir Türkiye’den çekindiğini yazdı. Ajans Bağış’ın son olarak, Türkiye’yi kendilerinden biri olarak görmeyen AB’nin esas zararı bize değil kendilerine verdiğini de ifade ettiğini hatırlattı.

22 Eylül 2013
Etiket; asla ABi üyesi olamayacak, Egemen Bağış, Yalta Avrupa Stratejisi, Bağış'ın açıklamaları Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
EYT'de son durum ne
Mülteci çocuklar için deklarasyon
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
Vahşet, işkence, taciz, tecavüz
Ölmedi, öldürüldü...
İlluminati nedir?
CHP darbeyi biliyordu
TSYD İzmir Başkanı'ndan açıklama
Yeşil sahadan sanal dünyaya
Avrupa Türkiye'ye teşekkür etmeli
İzmir'de 1 Mayıs coşkusu
Mimarlardan Büyükşehir'e sert eleştiri
İzmir'e 100 milyon avro gelecek
Kandil'deki iğrençliklerin belgesi
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz Fundamentals
 
Hatasız Kul Olmaz-Tarkan
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir