30 Temmuz 2021, Cuma Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Afrika'nın eğitimde tercihi TürkiyeGediz Üniversitesi, Zambiya Eğitim Bakanı John Phiri’yi ağırladı. Phiri, oğlu Leonard Phiri’nin işletme eğitimi gördüğü Gediz’i gezdi, Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Güneş’le görüştü. Zambiya Eğitim Bakanı, üniversiteye, Türkiye’ye ve İzmir’e övgü yağdırdı, “Ülkenizin böyle üniversitelere sahip olması bizler açısından da büyük şans. Bu sayede gençlerimiz daha iyi eğitim görüyor” dedi.

John Phiri, başta Gediz olmak üzere Türkiye’ye daha çok öğrenci göndereceklerini de açıkladı, şunları söyledi:

“Lisansın yanı sıra özellikle yüksek lisans ve doktora programlarında da Zambiyalı gençlerin bu imkanlardan yararlanmasını istiyoruz. Dünyanın dört bir yanından öğrencilerin buluştuğu Gediz gibi Türk üniversitelerinde alacakları kaliteli eğitimle, Zambiya’ya önemli hizmetlerde bulunacaklarına inanıyoruz. Eğitimle kurulan köprü, ülkelerimiz arasındaki dostluk bağlarının daha güçlenmesini, ilişkilerin ilerlemesini de sağlayacak.” Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik de oğlunun eğitimi için Gediz’i seçen Zambiyalı bakana teşekkür etti.

Prof. Dr. Çevik, Seyrek’teki kampüse kuracakları, güneş ve rüzgar enerjisinden elektrik üretiminde verimliliği artıran hibrit santralin teknolojisine ilişkin yardım isteyen Phiri’ye destek sözü verdi, şöyle konuştu:

 “Gediz, İzmirli eğitim gönüllüleri tarafından insanlığa değer katmak için kurulmuş, kollarını tüm dünyaya açmış bir üniversitedir. Hibrit santral teknolojisi başta olmak üzere her türlü desteğe ve işbirliğine hazırız. Zambiya’dan daha çok öğrencinin Türkiye’de eğitim görmesi, ülkemiz adına da önemli. Bu öğrenciler, 4-5 yıl geçirdikleri Türkiye’yi ikinci vatanları, İzmir’i de memleketleri olarak görecek, bizimle aynı dili konuşacak. Muhtemelen de birçoğu gelecekte çok iyi konumlara gelecek. Bizim için en büyük gurur tablosu da işte bu olacak. Hedefimiz 100 ülkeden bin yabancı öğrenciye ulaşıp, kültürleri buluşturup kaynaştırmak...”

Kısa sürede 52 ülkeden öğrencileri bir araya getiren, bu sayıyı artırmak için yoğun tanıtım çalışmaları yapan Gediz Üniversitesi’nin başarısı ve çabası, yurtdışında da yankı uyandırıyor. Farklı ülkelerden devlet yöneticileri, Gediz’i görmek için geliyor. Bir hafta içinde Zambiya Eğitim Bakanı John Phiri’ni yanı sıra Romanya Sosyal Diyalog Bakanı Doina Pana, Mali Kültür Bakanı Brono Maiga ve Gine Ticaret Bakanı Mohammed Dorval Doumbouya da heyetleriyle birlikte Seyrek’teki kampüsü gezdi. Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik, tüm dünyanın takdir etdip, ilgi gösterdiği bir eğitim ve bilim kurumu haline gelmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi, “Bir dünya üniversitesi olma hedefine emin adımlarla ilerliyoruz” dedi.

04 Haziran 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
ADNAN MENDERES DEMOKRASİ MÜZESİ'NDE SON RÖTUŞLAR
İZMİR DÜŞÜNCE PLATFORMU
TARİHİ CAMİ, MEYDAN DÜZENLEMESİ KURBANI
MOBBİNG HAFTASI
İletişimciler İzmir'de buluşuyor
İzmir'de voleybol heyecanı
Ege'de Yılın Spor Ödülleri sahiplerini buldu
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir