19 Eylül 2019, Perşembe Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Akgerman: Gerilim AzaltılmalıİZMİR (DHA) - EGE Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Akgerman, yerel seçimlerin ardından artık ekonomiye odaklanma ve gerilimi azatmak gerektiğini söyledi.

Her seçim sonuçlarında olduğu gibi yerel seçimlerin sonuçlarını da herkesin saygıyla karşılaması gerektiğini söyleyen Akgerman, bugünden itibaren hem iktidar hem muhalefet partilerinin tehlikeli boyutlara ulaşan siyasi kutuplaşma ve gerilimin azaltılması için çaba harcaması gerektiğini söyledi.

Akgerman, "Sandık başında bazı seçmenlerin kendi kalemiyle imza atmak istemesi, oy sayımlarında gönüllülerin gözlemci olarak görev alması, medyada sonuçların farklı şekilde açıklanması, seçim sonuçlarına itirazların çokluğu gibi gelişmeler, kutuplaşma ve bunun doğal sonucu olarak derin bir güven bunalımının varlığına işaret etmektedir. Sıradaki seçimler öncesindeki zamanın gerilimi tırmandırma değil, tansiyonu düşürerek özgürlükçü demokrasiyi geliştirme ve devlet kurumlarına güveni yeniden tesis etme fırsatı olarak görülmesini diliyoruz. Standartları üyesi olmak için uğraştığımız Avrupa Birliği ile eşdeğer, tüm kurumları ve teamülleriyle işlerliği olan yerleşik bir demokratik hukuk devleti yapısına hızla kavuşmamız gerekmektedir. Tarihimizde örneklerini çokça bulabileceğimiz, iç siyasi çekişmelerle yeni 'kayıp yıllar' üretmeye ne zamanımız, ne de sabrımız kalmıştır" dedi.

Seçim sonuçlarından hem iktidar, hem de muhalefetin kendileri için çıkartacağı çok ders olduğunun altını çizen Akgerman, "Seçmen kitlelerin ayrı ayrı dünyalarını daha iyi analiz etmek, onları daha fazla ayrıştırma yerine birbirlerine kenetleyici politikalarla, etik ilkeleri gelişmiş bir siyasi ve toplumsal yapıda geleceğe taşımak her siyasi partinin ortak ulusal hedefi olmalıdır. Dünya ekonomisindeki olumsuz etkilerin artabileceği bir dönemden geçiyoruz. Son zamanlarda siyasi gündemin gölgesinde kalan ekonomik sorunlarımıza odaklanmalı, büyüme hızımızı yüzde 5’lerin altına düşürmemenin yollarını aramalı, ulusal rekabet gücümüzü ve ihracat hacmimizi artıracak yeni bir reform süreci başlatmalıyız" diye konuştu.

01 Nisan 2014
Etiket; bülent akgerman, esiad, ege ekonimi Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Firmalara ihracat uzmanları geliyor
Emekliye temmuz zammı
EYT'de son durum ne
Zeytin güzel kokmalı
Nazilli Tarım Fuarı ziyaretçi rekoru kırıyor
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
Türkiye'nin hayvancılık fuarı başladı
Fuar güzelleri görücüye çıktı
Girişimcilik ve inovasyon ders oldu
Bu fuarda yok yok
İzmir'e Rus akını
Pınar İEF'de çocuklarla buluşacak
Fuarda Rusya fırsatı
Yüzde 45 karla satmayın
Gayrimenkulcüler eylülü bekliyor
86. İEF için geri sayım
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
EİB ihracatı temmuzda arttı
Gayrimenkule deprem ayarı
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz Fundamentals
 
Hatasız Kul Olmaz-Tarkan
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir