16 Ekim 2019, Çarşamba Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Aliağa'da yat limanı isyanıİzmir’in Aliağa İlçesi, Yenişakran Mahallesi, Bozburun Mevkisi’nde yapımı planlanan yat limanı projesi mahalle sakini bir grup tarafından protesto edildi.

Bozburun mevkisinde bir araya gelen mahalle sakinleri, doğal güzelliği bozacağını iddia ettikleri yat limanının deniz içi ve çevresindeki doğal yaşama da zarar vereceği gerekçesiyle denize siyah çelenk bıraktı.

Burada bir süre ’Doğaya evet, marinaya hayır’ sloganları atan grup, projenin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunun onaylanmasına da tepki gösterdi.

Grup adına basın açıklaması yapan İnci Köseoğlu, projenin onaylandığı alanın Yenişakran mahallesinde denize girilebilecek en güzel koylardan birisi olduğunu ifade etti. Burasının aynı zamanda balıkların yumurtlama alanı ve yavru balıkların barındığı bir alan olduğunu ileri süren Köseoğlu, "Bozburun’daki bu eşsiz doğal koya 136 bin metrekare beton dolduracaklar. Biz yat limanın yapılacağı yerin burası olduğunu internetten tesadüfen gördük" dedi.

BALIK NESLİ TÜKENECEK

Bölgedeki doğal güzelliğin kaybolmasına razı olmadığını belirten Köseoğlu, "Kıyıdan adaya kadar 400 metre uzunluğunda beton dökülerek yapılacak olan yat limanı dalga kıran ve yüzer iskeleleri ile birlikte Yenişakran Körfezi’nin girişini kapatacak. Bu da zamanla körfezin su ve oksijen sirkülasyonu bozacak, su altı canlıları ve balık nesli tükenecek ve zaten Aliağa’dan gelmekte olan sanayi atıklarını, denizin kendi hareketi ile temizlenmesi engellenecek, deniz ölü denize dönüşecektir. Balıklarıyla ünlü Yenişakran ve Çandarlı’da, balıkçılık artık bir tarih olacaktır. Yenişakran sakinleri olarak yıllardır kullandığımız, Yenişakranın en güzel koyu olan, böylesine doğal, canlı çeşitliliğinin olduğu ve halkın kullanımına açık olan Yenişakran Bozburun koyunun beton dolgu ile doldurularak yat limanına dönüştürülmesini istemiyoruz. Şayet bölgede bir yat limanı ihtiyacı var ise, öncelikle bölgede daha önceden mevcut olan yat limanlarının kapasitelerinin artırılmasını, Aliağa merkezde ihtiyacın olduğu başka bir bölgenin değerlendirilmesini, doğal hayatın devamlılığının sağlanması için, Yenişakran Yat Limanı projesinin ve ÇED raporunun acilen iptal edilmesini talep ediyoruz" diye konuştu.

Aliağa’da ilk kez yapılan Miss Exclusive Of The World yarışmasına katılan 40 ülke güzelinin fotoğraf ve film çekimlerinin de Bozburun Koyu’nda yapıldığını hatırlatan Köseoğlu, "Burası ilçenin en güzel koylarından olmasa çekimler burada yapılır mıydı? Koyun göz göre göre betonlaşmasına, elimizden gitmesine izin vermeyeceğiz" diyerek açıklamasını sonlandırdı.

15 Eylül 2014
Etiket; izmir, aliağa, yenişakran, bozburun, yat limanı, mahalle sakini, protesto, eylem, çed, doğaya evet marinaya hayır, haberegeli, haberegeli.com Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
47. Folkart TSYD Ege Kupası başlıyor
Folkart TSYD Kupası 6 Ağustosta başlıyor
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri açıklandı
TSYD İzmir'den görkemli veda
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
 
+ Çok okunan haberler
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz Fundamentals
 
Hatasız Kul Olmaz-Tarkan
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir