24 Haziran 2018, Pazar Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Aliağa'daki tehlikeye geçen ay dikkat çekmiştiİzmir'in Aliağa ilçesindeki gemi söküm tesislerinde iki işçinin zehirlenerek hayatını kaybetmesinin yankıları sürerken CHP İzmir Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Rahmi Aşkın Türeli de geçen ay Aliağa gemi söküm tesislerinde yaşanan tehlikeye dikkat çekmiş ve konuya ilişkin de Meclis Araştırma Önergesi vermişti.

CHP'li Vekil iş sağlığı ve güvenliği açısından büyük bir risk taşıyan gemi söküm sektöründe çalışanların eğitimlerine de gereken önemin verilmesi gerektiğini vurgulamıştı. CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli'nin geçen ay verdiği Meclis Araştırma Önergesi, Aliağa gemi söküm tesislerindeki işçilerin can güvenliğine ilişkin kaygılarını haklı çıkardı. Türeli verdiği önergede söz konusu tesislerin çevre ve insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekmiş, çalışma koşullarından dolayı da işçilerin risk altında olduğunu ifade etmişti. İş güvenliğine önem verilmelidir Türeli, Aliağa'da iki işçinin hayatını kaybetmesinden dolayı oldukça üzgün olduğunu, tüm uyarılara rağmen ölümlerin adeta göz göre göre geldiğini söyledi. CHP'li Vekil şu değerlendirmelerde bulundu: "Aliağa bölgesinde gemi söküm faaliyetlerinin yapıldığı yerlerde denizden alınan örneklerde ağır metaller ve polisiklik aromatik hidrokarbonların seviyesi normalden çok daha yüksek çıkmaktadır. Özellikle bu bölgelerde tutulan balıklarda görülen ağır metal ve kanser yapıcı madde içeriğinin diğer yerlerde tutulan balıklardan daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Uzmanların balıklar üzerinde yaptığı analizlerde civa, kurşun, kadmiyum gibi ağır metallerin oranı oldukça yüksek çıkmaktadır. Sonuç olarak, ekonomik anlamda hurda gemilerin geri dönüşümü önemli olsa da, çevre ve insan sağlığına olan olumsuz etkileri çok fazladır. Bu kapsamda, sektörde gerek iş sağlığı ve güvenliği açısından, gerekse de çevre kirliliğini engelleme açısından en üst seviyede önlemler alınmalıdır. Bu kapsamda, iş sağlığı ve güvenliği açısından büyük bir risk taşıyan gemi söküm sektöründe çalışanların eğitimlerine de gereken önem verilmelidir." Komisyon kurulmasına ihtiyaç var Ekim ayında Meclis'in açılmasıyla birlikte Aliağa'daki konuyu gündemde tutmaya devam edeceğini belirten Türeli, konunun ayrıntılı bir biçimde incelenmesi için araştırma komisyonuna ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekti ve komisyonun kurulması için de partisinin gerekli çalışmaları yapacağını ifade etti. CHP'li Vekil ayrıca, sektörün İzmir'in Aliağa bölgesinde yoğunlaştığını ve 21 gemi söküm tesisinde çalışmaların yürütüldüğünü belirterek bu çalışma sahalarında yüksek oranda asbest, makine yağları, ağır metaller, poliaromatik hidrokarbonlar (PAH), poliklorlu bifeniller (PCB) ve organotin (zehirli madde) adlı çoğu kanserojen kirletici maddelerin gemi bünyesinden çıkarıldığına dikkat çekti.

Türeli, "İzmir'in ağır sanayi bölgesi Aliağa ve çevresinde 2011 yılında 653 bin ton olan hurda üretimi, 2012 yılında 927 bin tona ulaştı. Gemi söküm işlemi sırasında gemide bulunan tehlikeli maddeler çevreye ve insan sağlığına ciddi zararlar verebileceğini ifade etmiştik. Ekonomik anlamda hurda gemilerin geri dönüşümü önemli olabilir ancak çevre ve insan sağlığının da korunması gerekmektedir." diye konuştu.

15 Ağustos 2013
Etiket; türeli, aliağa, gemi, söküm, önerge Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Başkan, 'Çekin gidin' demiş!
Aliağa Briç Turnuvası ilgi gördü
Aliağa şehidine ağladı
Ustalardan oyunculuk öğrenecekler
Arabalı gemiler geliyor
Pasaport İskelesi 6 hafta kapalı
Sahil bölgelerine serin yolculuk
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
Vahşet, işkence, taciz, tecavüz
Ölmedi, öldürüldü...
İlluminati nedir?
CHP darbeyi biliyordu
TSYD İzmir Başkanı'ndan açıklama
Yeşil sahadan sanal dünyaya
Avrupa Türkiye'ye teşekkür etmeli
İzmir'de 1 Mayıs coşkusu
Mimarlardan Büyükşehir'e sert eleştiri
İzmir'e 100 milyon avro gelecek
Kandil'deki iğrençliklerin belgesi
YGS öncesi altın kurallar
Yaşar'dan 'Rusya krizi' reçetesi
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir