23 Temmuz 2018, Pazartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Ameliyat Olmazsa Organları İflas Edecek
MUĞLA'nın Marmaris İlçesi'nde, ağır böbrek reflüsü ve kistik fibrozis hastası 3 yaşındaki Selinsu Baş'ın ameliyatı için ailesi, 15 bin lira arıyor. Şuan için bir böbreği çalışmayan minik Selinsu, ameliyat olmazsa birçok organının daha işlevini yitireceği belirtildi.

Ev hanımı Hatice Baş, vücudundaki kabarıklıklar çıkan tek çocuğu 3 yaşındaki Selinsu Baş'ı ilçedeki devlet hastanesine götürdü. Burasıyla birlikte sevk edildiği toplam 3 hastanede herhangi bir teşhis konulamayan minik Selinsu'nun, son olarak götürüldüğü İzmir Ege Üniversitesi Hastanesi'nde, böbrek reflüsü olduğu ortaya çıktı.

Selinsu'nun tedavisi için 2 yılda 15'er günden 3 defa hastanede yattığını belirten annesi Hatice Baş, "Son kez 6 ay önce gittiğimiz hastanede kızımın sol böbreğinin çalışmaz duruma geldiği, sağ böbreğinin ise yüzde 40'ının işlevini sürdürdüğünü tespit ettiler. Ayrıca kanındaki alyuvarların azaldığını 'kistik fibrusis' adlı hastalığa yakalandığı söylendi. Ameliyat edilmesi gerektiği yoksa böbreğinin yanı sıra akciğerler, pankreas, karaciğer, bağırsaklar, sinüsler ve üreme organlarının da zarar görebileceği belirtildi. Böbrek reflüsü nedeniyle ameliyat olmazsa, 4 yaşındayken ilik nakli yapılmasının zorunlu hale geleceği ifade edildi."

Riskli olduğu için devlet hastanelerinin kızını ameliyat etmediğini belirten Hatice Baş, "Bunun Ankara'da bir özel sağlık kuruluşunda yapılabileceğini öğrendik. Ancak istenen 15 bin lirayı verecek gücümüz olmadığı için ameliyat ettiremiyoruz" diye konuştu.

BÖBREK REFLÜSÜ NEDİR?

Kısaca VUR olarak bilinen vezikoüreteral reflü (böbrek reflüsü), çocukluk çağında yineleyen idrar yolu enfeksiyonlarının en önemli nedenlerinden biridir. İdrar, kanın süzülmesi ile böbreklerde oluştuktan sonra iç idrar kanalları (üreter) yoluyla idrar kesesine (mesane) ulaşır. Burada biriken idrar belli bir hacme ulaştıktan sonra işeme refleksi başlar. Mesane duvarında bulunan kasların kasılmasıyla dış idrar kanalından (üretra) dışarı doğru atılır. Bu sırada, üreterlerin mesaneye giriş yerleri fizyolojik olarak kapanarak idrarın geriye doğru kaçması önlenir. İşte bu kapanma mekanizmasında oluşan anormallikler idrarın geriye kaçmasına, yani reflüye neden olur.

KİSTİK FİBRUSİS NEDİR?

Kistik Fibrozis, akciğer, pankreas, bağırsak, ter bezleri dış salgı bezlerinde görülen, kalıtsal bir hastalıktır. Kistik dejenerasyon gösteren, yani bağ dokusu artımından oluşan tümöral odaklar arasında yer alan sıvı toplanmasıyla belirginleşen tümör olan kistik fibrozis hastalığı, perisinüzoidal hücreler de denilen hepatik stellat hücrelerin, sessiz durumdan aktif duruma geçmesi şeklinde tanımlanabilir. Kistik fibrozis hastalığı, aynı anda solunum sistemi, sindirim sistemi gibi vücudun birden çok sistem ve organını etkileyebilir. Doğumla birlikte görülen fibrozis, bu etkileme sonucu işlev bozukluklarına neden olur. Akciğerlerin temiz kalmasını sağlayan salgı bezlerinin ince ve akışkan olan sıvısı, kistik fibrozis hastalarında daha fazla yoğunlaşarak akıcılıkları azalır. Balgam çıkarmayı güçleştiren bu durum, küçük hava yollarının tıkanmasına yol açar. Bu kanalların tıkanması da öksürük, hırıltı, zatürree, bronşit gibi hastalıklara neden olur. Çocukların gelişememesine, büyümelerinin geri kalmasına neden olan ksitik fibrozis, ter bezlerinde de sorun yaratarak vücudun susuz kalmasına yol açar.
19 Temmuz 2014
Etiket; Muğla, Marmaris, Selinsu Baş, haberegeli, haberegeli.com Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Saklı Kent'te Sel Altına Gizlendi
Aralıkta Meyve Veren Ağaç
Seda Kaya tek aday
Selçuk Efes Spor dönüyor
Kılıçdaroğlu: YPG terör örgütü değil
'Erdoğan ile Esad kebap yerken, biz işkence altındaydık'
HDP binasına saldıranlardan 'Ödül bekliyorduk' savunması
81 kişinin yargılandığı 'Gezi Davası'nda ilk duruşma
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
Tramvayda bir viraj daha aşılıyor
İzmir Fuarı'nda üç boyutlu yüz tarama
Yeni büfeler beğenildi
Kent Hastanesi'nden kan bağışı
Doğa ve avcılık tutkunları Menemen Gölpark'ta buluşacak
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Yaşarlı akademisyen Ege'yi temsil ediyor
Başkan 'Bisiklet kenti' diyor ama...
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir