20 Şubat 2020, Perşembe Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Anayasa Mahkemesi o maddeyi iptal etti   Türkiye Barolar Birliği silahlı terör örgütü üyeliğinden ceza alan şahısa avukatlık yetkisi verince, Adalet Bakanlığı’nın Avukatlık Kanunu’ndaki “Avukatlık mesleğine yaraşmayacak tutum ve davranışları çevresince bilinmiş olmak” maddesinin iptali için açtığı dava Anayasa Mahkemesi’nde sonuçlandı.

Alınan bilgiye göre, ismi açıklanmayan bir il Baro tarafından 28 Aralık 2011 tarihinde M.O. adlı şahısa verilen avukatlık mesleğine kabul kararı hakkında, Türkiye Barolar Birliği’nce verilen uygun bulma kararının ardından Adalet Bakanlığı, avukatlık mesleğine kabul edilen şahısın İstanbul 3 Nolu Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde 24 Temmuz 2000 tarihinde yasa dışı silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezası almış olması nedeniyle “avukatlık mesleğine kabul kararı”nın Avukatlık Kanunun 5. Maddesindeki “Avukatlık mesleğine yaraşmayacak tutum ve davranışları çevresince bilinmiş olmak” kapsamında bulunması nedeniyle bir kez daha görüşülmesini istedi. Türkiye Barolar Birliği’nin ise 3 Şubat 2012 tarihli kararında, daha önce alınan kararda ısrar edilmesi üzerine Adalet Bakanlığı Ankara 11. İdare Mahkemesi’ne söz konusu şahısın avukatlık mesleğine kabul kararının iptal edilmesi için dava açtı.

Ankara 11. İdare Mahkemesi ise Anayasa Mahkemesi’ne başvurarak, 19.3.1969 günlü, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 5. maddesinin birinci fıkrasının “Avukatlık mesleğine yaraşmayacak tutum ve davranışları çevresince bilinmiş olmak” şeklindeki (c) bendinin Anayasaya aykırı olduğu iddiasıyla iptal talebinde bulundu.

Anayasa Mahkemesi Avukatlık Kanunu’ndaki “fıkrasının “Avukatlık mesleğine yaraşmayacak tutum ve davranışları çevresince bilinmiş olmak” şeklindeki ifadeyi Anayasaya aykırı bularak oybirliği ile iptal etti.

Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararı gerekçesinde, “İtiraz konusu kuralda, adayın avukatlık mesleğine yaraşmayacak tutum ve davranışlarının çevresince bilinmesi durumunun avukatlık mesleğine giriş engeli olacağını hükme bağlamaktadır. Kuralda yer alan “avukatlık mesleğine yaraşmayacak tutum ve davranışlar” ile söz konusu tutum ve davranışların “ çevresince bilinmesi” kavramlarının muğlak ve objektiflikten uzak olduğu açıktır. Kuralda, adayların hangi tutum ve davranışlarının avukatlık ile bağdaşmayacağına ve bunların çevrece bilinmesinin ne demek olduğu belirtilmemiştir. Bu nedenle avukat adaylarının mesleğe kabulünde barolara sınırları belli olmayan geniş bir takdir yetkisi verilmektedir. Dolayısıyla, mesleğe kabul edilmeme sonucunu doğuran nedenlerin tespiti noktasında barolara geniş bir takdir yetkisi tanıyan itiraz konusu kural, avukat adayları için öngörülebilir olmadığı gibi baroların keyfi yorum ve uygulamalarına karşı da yeterince koruma sağlayacak nitelikte olmadığından hukuki güvenlik ve belirlilik ilkelerine aykırıdır” ifadeleri yer aldı.

13 Ağustos 2013
Etiket; terr örgütü, anayasa mahkemesi, madde, avukat, Türkiye Barolar Birliği Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Maddeyle değil sanatla yaşayacaklar
İzmir'de 'Tezkereye Hayır' eylemi
TİB'in geniş yetkilerini AYM iptal etti
TBB'den 'ortaöğretimde başörtüsü' açıklaması
CHP torba yasayı AYM'ye taşıdı
Haşim Kılıç: Fişleme listesi geldi, kaldırıp attım
Feyzioğlu Adli Yıl Açılışında Konuşacak
İzmir'deki Gizli Bilgi Belge Davasında Flaş Karar
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
İzmir basın tarihinden hazin bir sayfa
Ağız kokusunu önlemenin kolayı var
Fotojenik olmanın sırları var
Reklamlarda gizli şiddet var
Antibiyotik yerine turşu
İSTATİSTİKTEN İBARET BİR VAHŞET
Bezdiri ile etkin mücadele
İzmir'den Almanya'ya başarı yolculuğu
Emekliye temmuz zammı
Kadın hakları günlük mesele değil
Zeytin güzel kokmalı
Güvenli internet hamlesi
Yeni nesil ekran teknolojileri
Ses kayıt dökümleri kitap oldu
Binaya yapılan eklemeler tehlike saçıyor
Bilgisayar oyunlarının tadı kaçıyor
Akran zorbalığını hafife almayın
Elfida hayaline kavuştu!
ABD'li kızın Türkiye sevgisi
Mektuptan belgesel çıktı
 
+ Çok okunan haberler
Antibiyotik yerine turşu
İzmir basın tarihinden hazin bir sayfa
Fotojenik olmanın sırları var
İSTATİSTİKTEN İBARET BİR VAHŞET

WEB TV Tüm videolar
Çırpınırdın Karadeniz
 
Senfonik Sakarya Türküsü
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir