20 Ağustos 2017, Pazar Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Bakan Çağlayan ihracat verilerini değerlendirdiEkonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Temmuz ayında ihracatın yüzde 17.3 oranında artarak 12.6 milyar dolara ulaşmasını değerlendirdi. Bakan Çağlayan bu artış için “Bu oran 2013’te gördüğümüz en yüksek artış oranı. Yani ihracatımız, ihracatçılarımız vites yükseltti” dedi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yazılı bir açıklama yaparak Temmuz ayı ihracat verilerini değerlendirdi. İhracatçı Birlikleri kayıtlarına göre, 2013 yılı Temmuz ayında ihracatın yüzde 17.3 artarak 12.6 milyar dolar olduğunu hatırlatan Bakan Çağlayan, “Bu oran 2013’te gördüğümüz en yüksek artış oranı. Yani ihracatımız, ihracatçılarımız vites yükseltti” dedi.

Temmuz ayında yaş meyve ve sebze, fındık ve çelik dışındaki tüm sektörlerde ihracat artışı olduğunu belirten Bakan Çağlayan, “Geçen senenin aynı dönemine göre sanayi ürünleri ihracatımız yüzde 16.9 artışla 10.5 milyar dolar, tarım ürünleri ihracatımız yüzde 19.7 artarak 1 milyar 691 milyon dolar, madencilik ihracatımız yüzde 17.8 oranında artarak 446 milyon dolara yükseldi” ifadesini kullandı.

Otomotiv sektörünün Temmuz ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 35.4 oranında artışla 1 milyar 965 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiğini ve en fazla ihracat yapılan sektör olduğunu kaydeden Çağlayan, açıklamasında şu bilgileri paylaştı:

“Kimyevi maddeler ihracatı yüzde 20.3 artarak 1 milyar 555 milyon dolar oldu; yüzde 13,9 oranında artış gösteren hazır giyim ve konfeksiyon sektörü yüzde 16.2 artışla 1 milyar 627 milyon dolarlık ihracat yaptı.

Temmuz ayında oransal bazda en yüksek artışlar oransal artışlar zeytin ve zeytinyağı (yüzde 175.5),diğer sanayi ürünleri (yüzde 35.7), gemi ve yat (yüzde 33.3), madencilik ürünleri (yüzde 27.9) ile su ürünleri ve hayvansal mamuller (yüzde 22.4) sektörlerinde yaşandı.

AB’nin dünyadan ithalatı gerilemeye devam ederken bizim AB’ye ihracatımız artıyor. Üstelik bu ay çok yüksek bir oran yakaladık. AB ülkelerine ihracatımız bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 23 artarak 5 milyar 327 milyon dolar seviyesine geldi. Temmuz ayında İspanya, Fransa, Almanya, Yunanistan ve İtalya’ya ihracatımız sırasıyla yüzde 28.1, yüzde 13.3, yüzde 16.9, yüzde 29.6 ve yüzde 25 arttı. AB’nin genel ihracatımızdan aldığı pay 2013 yılının Temmuz ayında yüzde 42.2 oldu. 2012 Temmuz’unda pay yüzde 40.2’ydi.

Temmuz ayında toplam 228 ülke/gümrük bölgesine yönelik ihracat yapıldı. 100 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştirdiğimiz ülke sayısı 29 oldu. 100 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştiren 14 ilimiz var.

158 milyar dolar ihracat hedefimizi zorlayan çok sayıda küresel gelişme var. Buna ulaşmak için gelecek aylarda da bugünkü gibi artış oranları yakalamamız gerekiyor. Bunda zorlanabiliriz ama 56 bin ihracatçı, birlikler, TİM ve Ekonomi Bakanlığı olarak durmadan çalışmaya devam edeceğiz.”

01 Ağustos 2013
Etiket; ekonomi, bakan, çağlayan, ihracat, veriler Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


EİB ihracatı temmuzda arttı
İçmimarlık öğrencileri Japonya'da
Modada İzmir birinci
İEÜ'de yeni nesil tıp eğitimi
Fikirler ürüne dönüşüyor
Dikkat alerji mevsimi başlıyor
Yeşil sahadan sanal dünyaya
İzmir 2016'da gaza basacak
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
İzmir'e Rus akını
Pınar İEF'de çocuklarla buluşacak
Fuarda Rusya fırsatı
Yüzde 45 karla satmayın
Gayrimenkulcüler eylülü bekliyor
86. İEF için geri sayım
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
EİB ihracatı temmuzda arttı
Gayrimenkule deprem ayarı
İzmir'de taksi filosu yenileniyor
İzmir'e özel ekonomik model
4 yeni baraj geliyor
600 milyon kişi aç kalacak
İŞKUR 6 bin işverenle görüşecek
En çok o izleniyor
Göz kamaştıran taşlar
Doğaltaş şöleni
18 milyar doları katlayalım
Gastronomi turizmi büyüyor
Zeytinyağı kalite yarışması Türkiye'de
 
+ Çok okunan haberler
İzmir'e Rus akını
Pınar İEF'de çocuklarla buluşacak
Fuarda Rusya fırsatı
Yüzde 45 karla satmayın

WEB TV Tüm videolar
Yaza damga vuran düet
 
Zeki Metin-Galaksi Taksi
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir