16 Ekim 2019, Çarşamba Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Bakanlıktan ilaç açıklaması   Sağlık Bakanlığı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından "Dextran" adlı maddenin temin edilerek hastaneye teslim edildiğini, adı geçen madde için ihale yapılmadığını ve maddenin eczanelerde her zaman bulunabildiğini açıkladı. Sağlık Bakanlığı tarafından, bugün medyada çıkan, “aylarca yanlış ilacı beklediler” başlıklı habere ilişkin basın açıklaması yapıldı.

   Açıklamada, 17 Ocak 2013 tarihinde İzmir Dokuz Eylül Tıp Fakültesi Hastanesi’nde dünyaya gelen Yusuf Turan isimli bebeğin doğumundan itibaren vücudunda su toplanması şikayeti ile tetkik ve tedavisine başlanarak ileri tetkikler için yurt dışına kan örneklerinin gönderildiği belirtildi. Hacettepe Tıp Fakültesi Hastanesi’ne teşhis ve tedavi amacıyla giden Turan bebeğe, lenfanjektazi ve hipoalbuminemi ön teşhisi konularak, lenf kaçağının tespiti için Hacettepe Tıp Fakültesi Nükleer Tıp ABD Dextran adlı maddenin uygulanmasına gerek görüldüğü ifade edildi.

   Hastane tarafından hastanın yakınına ilgili maddenin ihale ile alındığı Ağustos ayında yapılacak olan ihaleyi beklemesi önerildiği haberlerine istinaden, hastanın babası Aydın Turan ve Aydın İl Sağlık Müdürü ile irtibata geçildiği ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından gerekli teşhis maddesinin temin edilerek hastaneye teslim edildiği bildirildi.

İHALE İDDİALARINA CEVAP

   Haberde iddia edildiği gibi Bakanlığın anılan madde için ihale yaptığı iddialarının gerçek dışı olduğu belirtilerek, adı geçen maddenin eczanelerde her zaman bulunabildiğine dikkat çekildi. Ayrıca haberde geçen maddenin tedavi amaçlı değil Nükleer Tıp Üniteleri’nde teşhis için kullanılan bir yardımcı madde olduğu ve hastaya hekimi tarafından hastalığının tespiti için yapılan uygulamalardan bir tanesi olduğu kaydedilerek, “Bu nedenle ilacın işe yaramadığı bilgisi gerçekleri yansıtmamaktadır. Hastamız için gerekli tüm tedaviler titizlikle uygulanmakta ve Bakanlığımız ve İl Sağlık Müdürlüğümüzce hastamızın sağlık durumu yakından takip edilmektedir” denildi.

30 Haziran 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
24 saatte sarımsak
Ağız kokusunu önlemenin kolayı var
İzmirli hemşirenin başarısı
Gıda zehirlenmelerine karşı basit tedbirler
Ergenlik boyu kısa bırakmaz
Sağlık görevlisine saldırı
Benim devletim çok büyük
Aşırı sıcak kalp ritmini bozuyor
Sporu abartmayın
Kent Hastanesi'nden kan bağışı
Korku normal doğuma engel
Rastgele gözlük almayın
Bunamanın 9 sebebi
Ruj sahnesi kızdırdı
Tümör konseyleri öncü oldu
En son psikiyatrist duyuyor
Hastalıkların kökü kazınacak
Acil servis çalışanları tehlike altında
Omuz ağrısına tek seansta çözüm
Hemen şımarık demeyin
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz Fundamentals
 
Hatasız Kul Olmaz-Tarkan
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir