17 Temmuz 2018, Salı Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Barodan sosyal medya operasyonu tepkisiİzmir Barosu Başkanı Sema Pekdaş, Gezi Parkı olayları sürecinde sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle İzmir'de 36 saat gözaltında tutulan 38 kişi hakkında bir mahkeme kararı veya savcılık talimatı olmadığını söyledi. Sema Pekdaş, Baro Yönetim Kurulu üyeleri ve avukalar ile İzmir Adliyesi Baro Birimi'nde basın toplantısı yaptı. Sema Pekdaş, Gezi Parkı olayları sürecinde sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle gözaltına alınan ve kamuoyunda 'Twitter gözaltıları' olarak bilinen operasyonunun ilk olarak İzmir’de gerçekleştirildiğini hatırlattı.

Pekdaş, siyasal iktidarın medya üzerindeki baskısının sosyal medya ile kırıldığını, medyanın gerçekleri görmezden gelmesi ve yalan haber üretmesinin önüne sosyal medya ile geçildiğini, gerçeklerin öğrenilmesinin yolunun açıldığını ifade etti. Pekdaş, "Geçtiğimiz ay, bir taraftan twitter mesajları gerekçe gösterilerek insanlar, gençler gözaltına alınmış, korkunun egemen olması amaçlanmış, diğer taraftan da sosyal medya üzerinden haberleşmenin engellenmesine yönelik idari tasarruflar ve yasal düzenlemeler için düğmeye basılmıştır" dedi.

İZİN ALINMADI

Pekdaş, bu süreçte siyasal iktidar yetkililerinin sürekli olarak twitter’in yasal zemini olmadığını, baş belası olduğunu belirterek sosyal medyaya göz açtırılmayacağı tehdidinde bulunduğunu savundu. Pekdaş, "Ancak bilinmelidir ki bu tür sansür yasalar ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun merkezi filtresi gibi düzenlemeler anayasaya ve bu konudaki uluslararası sözleşmelere aykırı olacaktır" diye konuştu.

Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde görevli polis memurlarının, bir mahkeme kararı olmaksızın bazı kişilerin Twitter ve Dacebook hesaplarına girdiklerini, mesajlarını incelediklerini ve kaydetktiklerini dile getiren Pekdaş, bir mahkeme kararı veya savcılık talimatı olmaksızın, yasal bir tespit yapılmaksızın varsayımlarla insanların gözaltına alındıklarını söyledi.

BARONUN TELEFONUNU YAZDI DİYE GÖZALTINA ALINDI

Twitter gözaltıları olarak adlandırılan soruşturmada müdafii olarak görev yapan avukatların dosyada bulunan belgeler üzerinde yaptıkları incelemelerden ulaştıkları sonuçların vahim olduğunu kaydeden Pekdaş, "En dikkat çekici gözaltı sebebi, 'İzmir Barosu'nun telefon numarası şudur, gözaltına alınmanız halinde avukat isteyiniz, avukatınız olmadan konuşmayınız' şeklindeki hukuki hakkın hatırlatılan tweet oldu. Diğer tweeetler de 'şurada yangın var, burada polis şiddeti var, oralara gitmeyin' şeklindeki uyarılardı” dedi.

Pekdaş, kolluk görevlileri tarafından tutulan tespit tutanağında "Müdürlüğümüz görevlileri tarafından sanal alemde ve özellikle sosyal medyada yapılan kontrollerde" ibaresinin yer aldığını, bu cümlenin herkesi dehşete düşürdüğünü vurguladı. Pekdaş, "Bu cümle her şeyi anlatmaya yeter niteliktedir. Sadece gözaltına alınanlar değil, tüm toplum özgürlüklerini kullanmak konusunda korku ve tehdit altına alınmaktadır. Bu kabul edilemez" şeklinde konuştu.

TBMM'YE SUNULAN TASARI SANSÜRÜ GENİŞLETECEK

TBMM’ye sunulan '10'uncu Kalkınma Planı'nın sosyal medya ve internetin aile üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmaya yönelik tedbirlerin alınmasının hedeflenmesi sosyal medyaya yapılmak istenen sansürün sinyali niteliğinde olduğunu belirten Sema Pekdaş, '2937 Sayılı Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Taslağı' çalışmasının da muhtemel iç tehditlere karşı MİT’e operasyon yetkisi verileceğini ve bu operasyonu mahkemelerden izin almadan yapabileceğini savundu. Pekdaş, bu taslağın tasarı haline gelmesi bile hiçbir yurttaşın hukuki güvenliğinin olamayacağı ve ortadan kalkacağı anlamına geldiğini söyledi.

02 Temmuz 2013
Etiket; baro, izmir, sosyal, medya, operasyon, tepki, toplantı Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD ile Rota protokol imzaladı
Şiddet tüm canlılar için hak ihlalidir
TSYD İzmir ödülleri sahiplerini buldu
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
Tramvayda bir viraj daha aşılıyor
İzmir Fuarı'nda üç boyutlu yüz tarama
Yeni büfeler beğenildi
Kent Hastanesi'nden kan bağışı
Doğa ve avcılık tutkunları Menemen Gölpark'ta buluşacak
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Yaşarlı akademisyen Ege'yi temsil ediyor
Başkan 'Bisiklet kenti' diyor ama...
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir