22 Ekim 2019, Salı Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Başörtüsü cezasına tepkiEge Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi Bölümü'nün eski öğretim üyesi Prof.Dr. Esat Rennan Pekünlü’nün avukatı Murat Fatih Ülkü, müvekkilinin başörtülü öğrencileri okula almadığı için hakkında verilen 2 yıl 1 ay hapis cezası kararının Yargıtay tarafından onandığına ilişkin bildirimin kendilerine ulaşmadığını, hukuk mücadelesinin henüz bitmediğini söyledi. 

Matematik Bölümü öğrencisi Fatma Nur Gidal, Ege Üniversitesi Fen Fakültesi binası girişinde 2011 yılı mart ayında, Prof.Dr. Pekünlü'nün özellikle derslere giriş saatlerini takip ettiğini, bölüm binasının kapısına geldiğinde karşısında dikilerek başörtülü olarak okula girmesini engellediğini, ardından cep telefonuyla fotoğrafını çekerek hakaret ettiğini öne sürdü. Gidal, savcılığa başvurdu. İzmir 4'üncü Asliye Ceza Mahkemesi şu anda emekli olan Prof.Dr. Pekünlü’ye 2 yıl 1 ay hapis cezası verdi. Bu kararın Yargıtay tarafından onandığı bilgisi geçtiğimiz hafta geldi. Prof.Dr. Pekünlü’nün avukatı Murat Fatih Ülkü, Yargıtay onama kararının henüz kendisine tebliğ edilmediğini söyledi. Yazılı açıklama yapan avukat Ülkü şu görüşleri savundu:

“Öncelikle belirtelim ki, medyaya yansıyan onama kararı sonrası da, Esat Rennan Pekünlü’nün yaşadığı olağanüstü haksızlığa karşı hukuksal mücadeleye devam edilecektir. Gerek iç hukuktaki, gerekse uluslararası hukuktaki tüm başvurular yapılacaktır. Anayasa hükümleri, Anayasa Mahkemesi, Danıştay, AİHM kararları çerçevesinde, bugün itibariyle 'türbanlı öğrencilerin üniversitelere girmesi' hukuken yasaktır. Bu olgu, türbanlı öğrencilerin üniversiteye girmelerinin doğru olup olmadığının üstünde bir konu olup, Anayasa hükümlerine göre bir hukuk devleti olan ve 'Hukukun üstünlüğü' ilkesine göre hareket edilmesi gereken Türkiye Cumhuriyeti’nde herkesi bağlayan hukuksal bir zorunluluktur. Bugün, siyasal iktidarın yaklaşımından ve esen rüzgarlardan etkilenen YÖK ve üniversite yöneticilerinin eylemleri nedeniyle bir fiili durum oluşması, bu hukuksal gerçeği değiştirmez. Siyasal iktidarın yaklaşımından ve siyasal ortamdan etkilenen YÖK ve üniversite yöneticilerinin eylemleri nedeniyle oluşan bu fiili durum, yargı organı açısından da, Anayasa Mahkemesi kararlarını etkisiz hale getiriyor ve yürürlükten kaldırabiliyorsa, o zaman ne yazık ki ülkemizde Anayasal sistemin, Anayasal yargı denetiminin, Anayasa Mahkemesi’nin bir önemi kalmamış demektir. Prof. Dr. Esat Rennan Pekünlü, hiçbir türbanlı öğrencinin üniversiteye, bir derse, ders yapılan sınıflara girmesini engellememiş, sadece türbanlı öğrencileri mevcut hukuksal durum konusunda bilgilendirerek uyarmış ve durumu tutanağa bağlamıştır. Bu tutanakları da, ilgili idarelere göndermiştir. İzmir 4. Asliye Ceza Mahkemesi, Esat Rennan Pekünlü’nün eğitim ve öğretim hakkını engelleyici hiçbir eylemi olmadığı halde mahkumiyet kararı vermiştir. Bir üniversite öğrencisinin üniversiteye devam edip etmediği konusunda, ilgili fakülte ve üniversite kayıtlarında bulunan 'Devam' ve 'Devamsızlık' kayıtları dahi incelenmeden, dinlenen tanıkların anlatımlarından önyargılı bir tutumla çıkarılan hatalı gerekçelerle mahkumiyet kararı verilmiştir.

29 Temmuz 2013
Etiket; esat, rennan, prof, ege, üniversitesi, türbanlı, öğrenci Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri açıklandı
Folkart TSYD Ege Kupası Altay'ın
Reklamlarda gizli şiddet var
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
TSYD Ege'de yılın spor ödülleri açıklandı
İzmir uzlaştırıyor
Gıda zehirlenmelerine karşı basit tedbirler
İzmir Fuarı'nda üç boyutlu yüz tarama
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz Fundamentals
 
Hatasız Kul Olmaz-Tarkan
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir