20 Şubat 2020, Perşembe Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

BDP ’’Öcalan’’ için yürüyecekBDP Diyarbakır İl Başkanlığı Abdullah Öcalan’ın sağlık ve cezaevi koşullarına dikkat çekmek için 1 Ağustos günü Diyarbakır’da kitlesel bir yürüyüş düzenleyecek.

BDP Diyarbakır İl Başkanlığı’nda, bir araya gelen aralarında BDP, DTK, KESK’e bağlı sendikalar, Tabipler Birliği gibi çok sayıda sivil toplum örgütünün katılımıyla ortak basın açıklaması düzenlendi. Abdullah Öcalan’ın sağlık sorunlarının giderilmesi için bağımsız bir doktor heyetinin İmralı Adası’na gidilmesi gerektiği belirtilen açıklamada, 1 Ağustos günü Diyarbakır Sanat Sokağı’ndan kitlesel bir yürüyüş gerçekleşeceğinin duyurusu yapıldı.

ÖCALAN’IN İMRALI ADASI’NDAN BİR AN ÖNCE ÇIKARILMASI GEREKİYOR’’

Basın açıklamasında söz alan BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, Öcalan’ın İmralı Adası’ndan bir an önce çıkarılması gerektiğini söyledi. Çözüm sürecinde Kürtlerin, Öcalan’ın özgürlüğünü beklediğini aktaran Ayna, devletten İmralı’ya bağımsız doktor heyetinin gitmesi gerektiğini ifade etti. Ayna, “Öcalan’ın durumunu 3 şekille ele almak lazım. Bunlardan birincisi, insan hakları boyutu, bir diğeri hukuk ve en önemlisi siyasal boyutudur. Hukuki boyutuyla ele aldığımız zaman Abdullah Öcalan’ın durumu Türkiye’de mevcut anti-demokratik yasalara bile uyulmadığını görüyoruz. Öcalan, Türkiye’de anti demokratik olarak tanınan yasaların hiç birinden bile yararlanamıyor. Bu anlamda Türkiye Cumhuriyeti devleti, kendi yasalarına uymayarak, yasadışı bir uygulama içerisine girmektedir. İnsan hakları alanında ise, bir insan cezaevindeyse bile tutuklu veya hükümlü olarak devletin güvencesi altındır, devlet onun yaşamını ve sağlığını sağlamak zorundadır. Ama en önemlisi üçüncü boyutudur, yani siyasal boyutta ise, Öcalan’ın tüm Türkiye halkları için özellikle de Kürt halkı için siyasal bir anlamı ve önemi vardır.

’’KÜRT HALKI ÖCALAN’I İRADESİ OLARAK BELİRLEDİ’’

Kürt halkı, Öcalan’ı iradesi olarak belirledi. Kürtler için, eğer Başbakan Erdoğan’ın söylediği gibi, bu süreci sabote etmek, altında kalkılmayacak bir sorumluluksa, Kürtler için bu sürecin, bu sürece dair güvenin en belirgin yönü Abdullah Öcalan’a nasıl yaklaşıldığıdır. Kürtler, Türkiye Cumhuriyeti devletinin, hükümetinin, başbakanının Öcalan’a dönük yaklaşımını sürece dönük nasıl baktığı olarak değerlendirir. Sağlık koşullarında herhangi bir iyileştirmeye gidilmemesi, İmralı esaretinde kurtarılmaması bunların hepsi Kürt halkı için biz bu devlete güvenmiyoruz anlamındadır. Kürt halkı bu süreçten, Abdullah Öcalan’ın özgürlüğüne varan bütün halkın özgürlüğünü bekliyor. Şu an devletten bir an önce, İmralı’ya bağımsız bir heyet göndermesi, sağlık koşulları konusunda bir taraf olan devletten bağımsız bir heyetin vereceği raporun açıklanmasını bekliyor.

O RAPORDAN BEKLENTİMİZ İMRALI CEZAEVİ’NDEN ÇIKARILMASI

O raporun sonucundan da beklentimiz İmralı Cezaevi’nde bir an önce, bir saniye bile beklenmeden çıkarılmasıdır. Bu Kürt halkının özgürlüğü anlamındadır. Kürt halkının özgürlüğü ile Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü aynıdır” şeklinde konuştu.

BDP’li Ayna, Diyarbakır’da düzenlenecek yürüyüş için katılım çağrısında bulunarak, “1 Ağustos’ta halkımızla birlikte Sanat Sokağı’nda olacağız ve bu duruma dikkat çekmek, hükümeti bir an önce adım atmaya zorlamak amacıyla bir yürüyüş düzenleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

30 Temmuz 2013
Etiket; bdp, öcalan, yürüyüş, diyarbakır, 1, ağustos Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Altınordu devler arenasında
O kupa Altınordu'nun
Gerçek bir destan
Almanya fatihi Altınordu
112 ekibine silahlı tehdit
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
Altınordu Türkiye Şampiyonu
İzmir'deki STK'lardan ortak açıklama
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
EYT'de son durum ne
Mülteci çocuklar için deklarasyon
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
Vahşet, işkence, taciz, tecavüz
Ölmedi, öldürüldü...
İlluminati nedir?
CHP darbeyi biliyordu
TSYD İzmir Başkanı'ndan açıklama
Yeşil sahadan sanal dünyaya
Avrupa Türkiye'ye teşekkür etmeli
İzmir'de 1 Mayıs coşkusu
Mimarlardan Büyükşehir'e sert eleştiri
İzmir'e 100 milyon avro gelecek
Kandil'deki iğrençliklerin belgesi
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Çırpınırdın Karadeniz
 
Senfonik Sakarya Türküsü
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir