19 Eylül 2019, Perşembe Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Benden Türk düşmanı yaratmaya çalışıyorlarAK Parti MKYK üyesi Yasin Aktay, "Türk diye bir ırk yok" sözlerinin iyi anlaşılmadığını ifade ederek, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin konuya ilişkin yaptığı açıklamaların talihsiz sözler olduğunu belirterek, "Talihsiz sözlerdir. Bana bir haksızlık yapmış oluyor. Bu haksızlığın hesabını da yargıda soracağım. Çünkü Benden bir Türk düşmanı yaratmaya çalışıyorlar. Benden Türk düşmanı olmaz. Türküm ben" dedi. 
Adalet ve Kalkınma Partisi Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi Prof.Dr. Yasin Aktay, Bayburt'ta katıldığı panelde, "Türk diye bir ırk yok" şeklindeki konuşmasına ilişkin CNN Türk'te yayınlanan 5N1K programında Gazeteci Cüneyt Özdemir'in sorularını yanıtladı. 

"SÖZÜN MANŞET YAPILMASINI KINIYORUM"

Panelde yaptığı konuşmasında İsmet Özel'den alıntı yaptığını belirten Yasin Aktay, "Türk halkı ve Türk milleti ırka dayalı bir millet değildir, diye anlatıyorum. Alıntısı İsmet Özel'den yapıyorum. Başka birinden de alıntı yapabilirdim. Mümtaz Turhan'dan, Ziya Gökalp'ten hatta Atatürk'ten…Ne Mutlu Türküm diyene kavramının kendisi zaten yani bu sloganın kendisi, Türkiye'de Türk milliyetçiliğinin, Türk milletinin veya ırkının, ırka dayalı olmadığını anlatmak için zaten ifade edilmiştir. Bu sözün şu şekilde manşet yapılmasını kınıyorum. Orada aslında benim söylemeye çalıştığım Türk milletinin, ırktan öte bir şey olduğunu anlatmaya çalışıyorum" diye konuştu. 

"TARTIŞMANIN ÜZERİNE SİYASETİN GÖLGESİ DÜŞMÜŞTÜR"

Irkı bir tartışma konusu yapmadığını ifade eden Yasin Aktay, "Bu tartışmanın üzerine siyasetin gölgesi düşmüştür. siyasetin gölgesi, sözlerin nasıl anlaşılacağına artık hükmetmektedir, karar vermektedir. Orada sloganlara bir takım tabusal anlamlar yüklenmeye başlanmaktadır. Irkı tartışma konusu yapan ben değilim. Türk ırkını tartışma konusu yapan ben değilim. Ben bir ırk bilimi uzmanı da değilim. Türkiye'de mürekkep yalamış herkes kadar da biliriz. Milliyetçilik yapanların da bunu bilmesi gerekiyor. Bunu anlatmaya çalışıyorum. Türkiye'de nereye çektiler bunu" dedi. 

"BENDEN TÜRK DÜŞMANI OLMAZ"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin konuya ilişkin yaptığı açıklamaları değerlendirmesi istenen Yasin Aktay, "Talihsiz sözlerdir. Bana bir haksızlık yapmış oluyor. Bu haksızlığın hesabını da yargıda soracağım. Çünkü Benden bir Türk düşmanı yaratmaya çalışıyorlar. Benden Türk düşmanı olmaz. Türküm ben" şeklinde konuştu. 

"ÇOCUĞUN AKLINA GELEN BÜTÜN SORULARI CEVAPLIYORUZ"

Yasin Aktay, panelde yaptığı konuşması sırasında salonda herhangi bir protestonun söz konusu olmadığını da belirterek, sözlerinin iyi anlaşılması için panelde yaptığı konuşmasının tamamının verilmesi gerektiğini ifade etti. Yasin Aktay panelde yaşananlara ilişkin, "Çocuğun aklına gelen bütün soruları da cevaplıyoruz. Çocuğa iyi bir Türk milliyetçisi olmasını tavsiye ediyorum aslında. Orijinal bir fikir ortaya koymuş da değilim. Türk milliyetçiliğinin teorisyenlerinin tezleridir bunlar" diye konuştu. 

"MİLLİYETÇİLİK DERSİ VERİYORUZ ASLINDA"


İyi mesajlarının anlaşılmadığını ifade eden Yasin Aktay, "Biraz da milliyetçilik dersi veriyoruz aslında. Pozitif milliyetçilik. Benim iyi mesajlarım var. Bu şekilde yansıması beni incitiyor. Türk benim için varlığımı bulduğum bir dünya. Ben Türkçe ile kendimi bulmuşum" dedi. 

"301. MADDE NE KADAR BAŞIMIZI AĞRITTI"


301. Maddeye ilişkin Yasin Aktay şöyle konuştu: "301. Madde Türklüğe hakaret ne kadar başımızı ağrıttı mesela. Türklüğe hakaret için bir kanun var ama diyelim ki Kürtlere, Ermenilere veya azınlıklara yönelik bir kanun yok. Esas korunması gereken zayıf durumda olanlar. Türklük zaten bu ülkenin hakim kültürü. Burada Türklük en az hakarete maruz kalabilecek bir şeydir. Zaten çoğunluk hakaret söz konusu olduğu zaman sosyal baskısını hissettiriyor. Türk ırkı konusu tartışmalıdır. Bunu ben değil bütün antropologlar…söylüyor. Şu anda, bir Türk kültürü vardır. Türk, Türklük vardır. Ama bu bir ırk mıdır? Kemalistler 30'lu yıllarda denediler. Üretmediler." 

"TÜRK MİLLETİ EN GÜÇLÜ MİLLET OLACAKTIR"

Partisinin bu tartışmalar üzerine tutumunun sorulması üzerine Yasin Aktay, "Partidekiler benim iyi niyetimi biliyorlar. Partide sadece kendimi daha iyi ifade etmem gerektiğini ifade ediyorlar" diye konuştu. Yasin Aktay, "Müsterih olsunlar eğer benden duymak istiyorlarsa, şu anda Türk vardır. Türk milleti önümüzdeki dönemde en güçlü millet olacaktır. Dünyaya yön verecek olan millet olacaktır. Üstelik içerisinde ırk olarak Türk olmayan bir sürü unsuru da barındırarak" dedi. 

MİSAK-I MİLLİ SINIRLARI SİZE GENİŞ GELİR 

Aktay, "Eğer siz sadece bir ırka indirgerseniz, Şu anki Misak-ı Mili sınırları size geniş, fazla gelir. Türk milletini eski özüne, Osmanlı'daki özüne dönüştürürseniz, bugünkü Osmanlı toprakları bile size dar gelmeye başlar" diye konuştu. 

03 Aralık 2013
Etiket; yasin aktay, türk diye bir ırk, yasin aktay açıklaması Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Gülse Birsel'i kızdıran sözler
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
EYT'de son durum ne
Mülteci çocuklar için deklarasyon
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
Vahşet, işkence, taciz, tecavüz
Ölmedi, öldürüldü...
İlluminati nedir?
CHP darbeyi biliyordu
TSYD İzmir Başkanı'ndan açıklama
Yeşil sahadan sanal dünyaya
Avrupa Türkiye'ye teşekkür etmeli
İzmir'de 1 Mayıs coşkusu
Mimarlardan Büyükşehir'e sert eleştiri
İzmir'e 100 milyon avro gelecek
Kandil'deki iğrençliklerin belgesi
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz Fundamentals
 
Hatasız Kul Olmaz-Tarkan
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir