7 Mayıs 2021, Cuma Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

''Biz nükleer yapmak zorundayız''Limak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Türkiye'de bugün 3 nükleer santralin konuşulması gerektiğini ifade ederek, "Biz nükleer yapmak zorundayız, hem de bir değil 3 tanesi konuşulmalı" dedi.

Balıkesir Sanayi Odası'nın davetlisi olarak Balıkesir'e gelen Limak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, iş adamları ve sanayicilere hitap etti. BSO Meclis Başkanı Rona Yırcalı, Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula, Balıkesir Sanayici ve İş adamları Derneği Başkanı İsa Tamer Çelik'in de katıldığı konferansta konuşan Nihat Özdemir, Türkiye'nin enerji açığına değindi. Türkiye'nin nükleer santrallere ihtiyacı olduğunu ifade eden Özdemir, santrallerin artık üç kat daha güvenli şekilde inşa edildiğini kaydetti. Özdemir, "Türkiye bugün 240 milyar kilowatt saat enerji tüketiyor. Demek ki 10 yılda iki misli enerji tüketeceğiz. Nasıl karşılanacak bu? Tüm hidrolikleri yaptık, tüm kömürleri yaktık, rüzgarı, jeotermalleri yaptık. Güneşi de yaptık. Görüyoruz ki açık var. Bunun tek çaresi var, ya doğalgaz yapacak yani dışarıdan alacak. Bu çok büyük bir intihar, bunu yapmamız söz konusu değil. Bizim nükleer yapmamız şart. Korkmayacağız nükleerden. Bulgaristan'da sınırımızın hemen ötesinde nükleer santral var. Ermenistan'da da var, İran yapıyor. Biz nükleer santral yapmak mecburiyetindeyiz. Hem de bir değil, bugün 3 tanesi birden konuşulmalı. Akkuyu'ya ne zaman başlamışız, 1975'de. Daha 1 metreküp beton dökülmemiş. Ne zaman olacak? 2023'de belki bir üniteyi devreye alabiliriz diyorlar. İkincisi için Sinop'ta görüşmeler yapılıyor. Yetmez, üçüncüyü de yapmamız gerekiyor. Bugünden konuşacağız ki 2023'e yetişsin" dedi.

Özdemir, Türkiye ile Almanya'yı rüzgar enerjisi sektöründe de karşılaştırdı. Özdemir, "Bu yıl 4 bin 5 bin megawatt kurulu gücümüzün fazla olduğu konuşuluyor. Bu sene kış ılıman geçti ve yılın ilk 3 ayında sanayide enerji kullanımı düştü. Bu hızla gidersek 2017'de, 2018'de, yani 2023'e kalmadan Türkiye'de enerji sıkıntısı olacağını tahmin ediyorum. Bu yüzden enerji yatırımları önemli. Sanayici arkadaşlarımız iyi baksın, jeotermal önemli, rüzgar önemli. Biz rüzgar yapamadık, yapamadığımız için üzüntü içindeyim. Bakın Türkiye güneş enerjisi yönünden çok şanslı bir ülke. Mesela Almanya ile Türkiye rüzgar enerjisine yatırım yapmaya aynı anda karar vermişiz. Türkiye 2 bin 500 megawatt rüzgar yapabilmişiz, Almanya 26 bin megawaat yapabilmiş" diye konuştu.

29 Nisan 2013
Etiket; Nükleer, Limak, Balıkesir Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Altınordu yenilgiyle tanıştı
Kaf Kaf direniyor
Ne Bal Kes ne Kaf Kaf
Ne Şeytan Ne Bal Kes...
Uzun yaşamın sırrı burada
Transferin şampiyonu Kaf-Kaf
Hapis Cezası Kapıda!
Balıkesir'de Okullara Tatil
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
TAM KAPANMADA ZİNCİR MARKETLER TAM GAZ
Bitcoin makalesine uluslararası ödül
Sanal alışveriş rekora gidiyor
Çalışmak bizi tüketiyor mu
Firmalara ihracat uzmanları geliyor
Emekliye temmuz zammı
EYT'de son durum ne
Zeytin güzel kokmalı
Nazilli Tarım Fuarı ziyaretçi rekoru kırıyor
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
Türkiye'nin hayvancılık fuarı başladı
Fuar güzelleri görücüye çıktı
Girişimcilik ve inovasyon ders oldu
Bu fuarda yok yok
İzmir'e Rus akını
Pınar İEF'de çocuklarla buluşacak
Fuarda Rusya fırsatı
Yüzde 45 karla satmayın
Gayrimenkulcüler eylülü bekliyor
 
+ Çok okunan haberler
TAM KAPANMADA ZİNCİR MARKETLER TAM GAZ

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir