18 Ekim 2019, Cuma Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Bornova Ağaçlıyol kavgası büyüyorİzmir’in Bornova İlçesi'ndeki Ağaçlıyol’da, Karayolları 2'nci Bölge Müdürlüğü’nün yer aldığı 54 bin dönümlük alanı imar plan değişikliği sonrası satışa çıkarılmasına karşı eylemleri başlatan 'direnağaçlıyol Yeşil İzmir Hereketi' satışın iptal edilmesini istedi. Hareket, satışı savunan AK Parti İzmir Miletvekili İlknur Denizli'ye sert yanıt verdi. Ağaçlıyol’da bir araya gelen 'direnağaçlıyol Yeşil İzmir Hareketi' üyesi 50 kişi, Karayolları 2'nci Bölge Müdürlüğü önüne kadar 'Ağaçlıyol’u yedirmeyiz', 'AKP İzmir’den elini çek', 'Diren ağaçlıyol' sloganları attı.

Hareket adına Prof.Dr. Kayhan Kantarlı, basın açıklaması yaptı. Kantarlı, Bornova ve Büyükşehir Belediyesi’nin itirazlarına karşın, bölgesel park alanı olan arazinin, 10 kata izinli ticari yapılaşmaya açıldığını söyledi. Plan iptali için açılan Danıştay’daki yürütmeyi durdurma ve iptal istemli davalarının bitmesi beklenmeden ihaleyle satışa çıkarıldığını belirten Kantarlı, şöyle dedi:

"İhaleyi alan yandaş sermaye ile sözleşme noktasına gelindi. Ağaçlıyol’daki iki araziden birini AKP’li Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Murat Akdemir, diğerini ise Sancak Holding alacak."

AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli’nin, "Burayı atıl bırakamayız. Hükümet parayı başka yere götürmüyor. Bu kentte kalıyor. Özelleştirmeden gelen parayı cebimize mi alıyoruz" sözlerine dikkat çekerek sert yanıt veren Kantarlı, şöyle konuştu:

"Cebinize alıp almadığınızı bilmiyoruz. Ama yandaş sermayenin cebine koyduğunuzu cümle alem biliyor. Sayın milletvekili ihale sanki onaylanmış ve satış sözleşmeleri imzalanmış gibi konuşuyor. Sayın Denizli’yi, iktidarın oy deposu olarak gördüğü, açlık sınırında yaşama mahkum edilmiş milyonların kapısına sadaka gibi bırakılan kömür ve erzak torbalarına harcanan paranın kaynağını açıklamaya davet ediyorum. Denizli’nin 'Ağaçlıyol’a başka ne yapılsın?' sorusuna ise “Bilim Parkı' yapılsın yanıtı veriyoruz."

Kantarlı, plan iptali için açılan davalarla ilgili Danıştay’ın yürümeyi durdurma kararı verdiğine dair bazı basın organlarında haber çıktığını belirterek, “Bu durumda Özelleştirme İdaresi hukuk devleti olmanın gereğini yerine getirmeli, satış işlemini derhal iptal etmelidir" dedi. Eyleme destek veren Bornova Belediye Başkanı CHP'li Kamil Okyay Sındır da henüz kendilerine ulaşmış bir yürütmeyi durdurma kararı olmadığını söyledi.

Sındır, "Bölgesel park alanı ticari konuta çevrildi. İnşaat alanı arttırıldı. 10 kata izin verildi. Bölgenin yoğunluğu arttırıldı. Kentin nefes alınacak yeri kalmayacak. İzmir’in ödediği verginin kente geri dönmesini beklerken, İzmir’in değerlerinin satılarak gelir elde edilmesini kabul edemiyoruz. Bu anlayış kısır bir anlayıştır" dedi. Ağaçlıyol’da Karayolları 2'nci Bölge Müdürlüğü’nün 54 bin metrekarelik arazisine Armesa-Murat Akdemir ortak girişim grubu 120 milyon TL en yüksek bedeli verdi, henüz sözleşme imzalanmadı.

05 Kasım 2013
Etiket; Bornova Ağaçlıyol eylem, Kayhan Kantarlı, Bornova avm protestosu Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


CHP'de 'çatlak ses' ihraç sebebi
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz Fundamentals
 
Hatasız Kul Olmaz-Tarkan
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir