16 Temmuz 2018, Pazartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Bu beldede açlık grevi varKütahya'nın Simav İlçesi'ne bağlı Kuşu Beldesi'nde yaşayan, aralarında belediye meclis üyesi Veli Gündoğdu’nun da bulunduğu 6 kişinin Yerel Yönetimler Yasası kapsamında beldelerinin köy statüsüne dönüştürülmesine tepki amaçlı başlattığı açlık grevi dördüncü gününü doldurdu.

61 yıllık Kuşu Beldesi'nin 2011 TUİK kayıtlarına bakılarak nüfusu 2 binin altına düştüğü için Yerel Yönetimler Yasası kapsamında köye dönüştürülecek olmasını bir türlü içlerine sindiremediklerini belirten Adem Yıldırım, Nurullah Akın, Mahmut Göksu, Nurullah Duman, Ramazan Gültekin ve Belediye Meclis Üyesi Veli Gündoğdu, geçen 18 Aralık’ta Kuşu Spor Kulübü lokalinde bir araya gelen açlık grevine başladı. Üzerinde, 'Beldem için açlık grevi' yazılı yelek giyen 6 kişi, eylemlerini Kuşu’nun belde olarak kalacağının müjdesini alana kadar sürdüreceklerini bildirdi. Ancak, açlık grevinin dördüncü gününde diyabet hastası 75 yaşındaki Mahmut Göksu ile 64 yaşındaki Ramazan Gültekin sağlık sorunları nedeniyle grevi bugün sonlandırmak zorunda kaldı. Yerlerine 41 yaşındaki Şükrü Gürakan ile AK Parti Kuşu Belde Başkanı 40 yaşındaki Ayhan Gündoğan da açlık grevine katıldı.

'GEREKİRSE AÇLIK GREVİNİ İZMİR’E TAŞIRIZ'

İzmir’de faaliyet gösteren ve bin üyenin kayıtlı bulunduğu Kuşulular Derneği Başkanı Hikmet Kaya greve destek vermek amacıyla beldeye geldi. Kaya yaptığı açıklamada, İzmir’de 10 bin civarında Kuşulunun yaşadığını bildirdi. Yerel Yönetimler Yasası kapsamında beldelerinin köye dönüşmemesi için gerekirse grevi İzmir’e de taşıyabileceklerini ifade etti, “Kuşu köy olmayı hak etmiyor. Mevcut potansiyeli ile ilçe olmayı hak ediyor” dedi. Grev sözcüsü 42 yaşındaki Veli Gündoğdu greve katılanların her gün 10.00 ile 11.00 saatleri arasında Kuşu Spor Lokali’nde bir araya gelerek durum değerlendirmesinde bulunduklarını bildirdi. Daha sonra grevcilerin evlerine giderek istirahat ettiklerini anlatan Gündoğdu 6 kişiden ikisinin sağlık sorunları yüzünden grevi sonlandırdığını ancak bunların yerine yenilerinin eklendiğini kaydetti. Kuşu’nun belde olarak kaldığı yöndeki müjdeyi alıncaya kadar grevi sürdürmeye kararlı olduklarını ifade eden Gündoğdu, Kuşuluların çoluk çoluk kendilerine destek vermesinin ileriye dönük umutlarını artırdığını söyledi. Köy halkından 67 yaşındaki Mustafa Aktay, 66 yaşındaki Emin Yılmaz, 68 yaşındaki Hamdi Aktan da eyleme katılmak istediklerini ancak sağlık durumları yüzünden yakınlarının izin vermediğini söyledi.

EŞİ VAZGEÇİRDİ

Mahmut Göksu’nun eşi Fadime Göksu, “Eşim diyabet hastası. Günde 4 kez insülün alması gerekiyor. Lakin beni dinlemiyor. Beldesi için greve katıldı. 4 gündür bir şey yiyip, içmiyor. İnsülün de yapmıyor. Bu yüzden geçen gün bayıldı. 'Öldü' sanıp, çenesini bile çektiler. Şimdi kendisini ikna ettim. Grevi sonlandırdık” dedi. Grevci Adem Yıldırım’ın eşi Emine Yıldırım da “Eşim Kuşu Spor Lokali'ni çalıştırıyor. Grev yüzünden işine de gidemiyor. Evde istirahat ediyor. 4 günlük açlık grevi yüzünden iyice zayıfladı. Bir şeyler yedirip, içiremiyorum. Böyle giderse ben de greve başlayacağım” diye konuştu.

21 Aralık 2013
Etiket; kuşu beldesi simav, simav kuşu açlık grevi, veli gündoğdu kuşu, kütahya simav kuşu Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
Tramvayda bir viraj daha aşılıyor
İzmir Fuarı'nda üç boyutlu yüz tarama
Yeni büfeler beğenildi
Kent Hastanesi'nden kan bağışı
Doğa ve avcılık tutkunları Menemen Gölpark'ta buluşacak
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Yaşarlı akademisyen Ege'yi temsil ediyor
Başkan 'Bisiklet kenti' diyor ama...
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir