17 Kasım 2019, Pazar Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Bu hastalığı alerjiyle karıştırmayınCihan DURAK/İZMİR, (DHA) -

Tanı koyma süresi ortalama 26 yıl olan ve belirtileri sebebiyle alerjiyle karıştırılan 'Herediter Anjioödem' hastalığı nedeniyle Türkiye'de 2 bin 700 kişiyi ölüm riskiyle karşı karşıya bulunduğu bildirildi.

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Herediter Anjioödem Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Nihal Mete Gökmen, "Ülke genelinde 250 hastaya tanı konuldu ama, 2 bin 700 kişi hala tanı konulmasını bekliyor" dedi.

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Herediter Anjiyoödem Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Nihal Mete Gökmen, karaciğerde bulunan bir proteindeki sorun nedeniyle ortaya çıkan Herediter Anjioödem (HA) hastalığına karşı vatandaşları uyardı.

HA’nın vücudun farklı bölgelerinde tekrarlayan, deride ve iç organlarda anjioödem (deri renginde şişlik) atakları ile seyreden, nadir rastlanan genetik bir hastalık olduğunu belirten Prof. Dr. Gökmen, hastalığın Türkiye’de tanınması ve hastalığı taşıyanlara tanı konulması amacıyla çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Türkiye’de bu hastalığa yakalanmış 2 bin 700 hastanın tanı beklediğini belirten Prof. Dr. Gökmen, yalnız 250 hastaya tanı konulduğunu söyledi. Prof. Dr. Gökmen hastalığın belirtileri konusunda şu bilgileri verdi:

"HA atağı deride ve iç organlarda şişmelerle kendini gösterir. Bu şişlikler özellikle kolları, yüzü, boğazı ve yanı sıra genital organları etkileyebilir. Şişlikler hiçbir zaman kaşıntılı değildir. Hasta şişliğin olduğu bölgede en azından bir gerilme hissi duyar; ancak şiddetli ataklarda gerilme hissi yerini ağrıya bırakır. Yüzü ilgilendiren ataklar şekil bozukluğuna yol açabilir. Şişlikler bağırsak duvarında da oluşabilir ve karın ağrısı, bulantı- kusma ve dolaşım sisteminde sorunlara neden olur."

ALERJİYLE KARIŞTIRILIYOR

HA’nın belirtileri sebebiyle alerji, Akdeniz ateşi gibi hastalıklarla karıştırıldığını belirten Prof. Dr. Gökmen, "HA hastalarındaki karın ağrısı şikayeti sebebiyle, bazen apandist tanısı konup yanlış bir ameliyat yapılabiliyor. Çoğu tıp fakültesinde hastalık ders olarak okutulmuyor. nadir görüldüğü için de doktorların aklına gelmiyor. O yüzden genelde alerji tedavisi uygulanıyor ama bu tedavi bir yarar sağlamıyor."

BELİRTİLERİ ÇOCUKLUKTA GÖRÜLMEYE BAŞLAR

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Herediter Anjiyo Ödem Çalışma Grubu eski başkanı Prof. Dr. Okan Gülbahar da, hastalığın ilk belirtilerinin çocukluk çağında görülmeye başladığını söyledi.

Hastalığın şikayetlerinin karın bölgesinde hafif ağrıyla başladığını belirten Prof. Dr. Gülbahar, "Ataklar genellikle kendiliğinden iyileşir. Ancak çoğu zaman çoğu hastanın hayatını önemli ölçüde zorlaştırır ve normal hayat düzenini bozar. Tedavi almayan HA hastalar, yılda ortalama 100 ila 150 günlerini bu ataklarla geçirmek zorundadır" dedi.

Hastalığın şikayetlerin oluşma sıklığının süre ve şiddetinin değişken olduğunu söyleyen Prof. Dr. Gülbahar, havayollarında tıkanmaya yol açan hastalığın nefes alamama nedeniyle ölüme sebebiyet verdiğini söyledi. Prof. Dr. Gülbahar, alerji kliniğine başvuran hastalara uygulanacak bir testle hastalığın tespitinin kısa sürede yapıldığını belirterek "C- 1 proteini düzeyi düşük hastalarda bu eksiklik haplar aracılığı ile tamamlanıyor. Böylelikle kriz sıklığı düşüyor, hasta normal yaşamını sürdürebiliyor" diye konuştu.

05 Mayıs 2013
Etiket; Herediter, Anjioödrem, Gökmen, Nihal, Mete, Gülbahar, Okan Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Yeşil sahadan sanal dünyaya
Urla'da yelken şöleni
Meteoroloji'den Uyarı!
Alarm ! Kar Geliyor
Koç Mete Babaoğlu kaza yaptı: 2 ölü
İzmirli Gazeteciden 'Direniş Belgeseli'
Balıkesirspor'lu Okan milli takıma seçildi
Babalar Yan Yana Saf Tuttu!
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
24 saatte sarımsak
Ağız kokusunu önlemenin kolayı var
İzmirli hemşirenin başarısı
Gıda zehirlenmelerine karşı basit tedbirler
Ergenlik boyu kısa bırakmaz
Sağlık görevlisine saldırı
Benim devletim çok büyük
Aşırı sıcak kalp ritmini bozuyor
Sporu abartmayın
Kent Hastanesi'nden kan bağışı
Korku normal doğuma engel
Rastgele gözlük almayın
Bunamanın 9 sebebi
Ruj sahnesi kızdırdı
Tümör konseyleri öncü oldu
En son psikiyatrist duyuyor
Hastalıkların kökü kazınacak
Acil servis çalışanları tehlike altında
Omuz ağrısına tek seansta çözüm
Hemen şımarık demeyin
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz Fundamentals
 
Hatasız Kul Olmaz-Tarkan
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir