23 Temmuz 2018, Pazartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Bu yöntem Türkiye'de ilk kez uygulandı 

Şifa Üniversitesi Kardiyoloji ve Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı, halk arasında kansız kapak değişimi olarak bilinen TAVI işlemini Türkiye’de ilk kez “Transaortik” yöntemle gerçekleştirdi. 85 yaşındaki hastanın damarları tıkalı olduğu için kasık bölgesi yerine doğrudan göğsünde yaklaşık 1 santimetrelik kesi yapılarak, kalpten çıkan şah damarına girildi ve hastanın kalp kapağı değiştirildi.

 

 

Kanser hastası olan ve vücut fonksiyonları açık kalp ameliyatını kaldıramayacak durumda olan 85 yaşındaki Ö.E.B. isimli hastaya TAVI (Transcatheter Aortic Valve Implantation-Kateter Yöntemi ile Aort Kapak Takılması) yöntemi ile kalp kapağı takılması kararı alındı. Halk arasında kansız kalp kapağı ameliyatı olarak da bilinen TAVI yönteminde hastanın kasık bölgesinden damara girilerek anjiyo benzeri bir operasyonla kalp kapağı değiştiriliyor. Ancak Ö.E.B.’nin damarlarının da tıkalı olması karşısında konsey kararı ile Türkiye’de ilk kez Transaortik yöntem uygulandı. Hastanın kasığı yerine göğsünde bir santimetrelik bir kesi yapılarak, buradan kalpten çıkan şah damarına ulaşılarak, kalp kapağı değişimi gerçekleştirildi.

Şifa Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr.Talat Tavlı, Yard. Doç. Dr. Ahmet Taştan, Yard. Doç. Dr. Mustafa Zungur, Uz. Dr. İlker Gül; Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalından Doç. Dr. Faik Fevzi Okur, Yar. Doç. Dr. İhsan Sami Uyar, Dr. M. FundaTetik ve Anesteziyoloji Anabilim dalından Doç. Dr. Ertan Damar’dan oluşan TAVI ekibi böylece bir ilke daha imza attı.

TAVI yöntemi hakkında bilgi veren Prof. Dr. Talat Tavlı, kısaca TAVI (Transcatheter Aortic Valve Implantation) denilen yöntemin; aslında açık kalp ameliyatı yapılmadan, kateter yöntemi kullanılarak kalbe aort kapak takılması işlemi olduğunu söyledi.

 

KALP DURDURULMUYOR

Prof. Dr. Tavlı; “Bu yöntem sırasında kalp kapağı; anjiyografi uygulamalarında olduğu gibi kasıktan kateter yardımı ile kalbe kadar ilerletilip burada stent mekanizması açılarak yerleştiriliyor. Eğer kasık bölgesinde veya kalbe ulaşmak için kullanılacak karın bölgesindeki damarlarda bir tıkanıklık varsa diğer teknik uygulanıyor. Bu teknikte göğüs ön duvarında yaklaşık 1 santimlik küçük bir kesi yapılarak kalbin uç kısmına ulaşılıyor ve buradan kalbe ilerletilen kateter ile kapak yerleştiriliyor. Bu hastamızın da damarları tıkalı olduğu için Transaortik işlem ile aortik bölgeden 1-2 santimetrelik bir kesi ile Aort kapağına kateter ile ulaşarak kapak değişimini gerçekleştirdik. Bu işlemi kasık damarları tıkalı olan hastalar için yeni bir yöntem olarak uyguladık. TAVI işleminde kullanılan her üç yöntemde de kalbin durdurulmasına ve açık ameliyata gerek duyulmuyor. İşlem, hasta uyutulmadan lokal anestezi altında yapılabiliyor. Hastalar TAVI işleminden sonra odalarına alınıyor. Bu sırada hastaya kan sulandırıcı bir ilaç veriliyor ve hasta 4-5 gün hastanede normal hasta şartlarında takip ediliyor. Bu süre sonrasında taburcu ediliyor. Evine giden hasta birkaç gün istirahattan sonra hastaneye kontrole geliyor ve normal hayatına kaldığı yerden devam ediyor” bilgisini verdi.

 

KİMLERE ÖNERİLİYOR?

TAVI yöntemi öncelikle, kapak takılması için açık ameliyatı kaldıramayacak kadar yüksek riskli olan hastalar için öneriliyor. Bunun dışında açık ameliyat için herhangi bir engeli olan hastalarda da bu yöntem uygulanabiliyor. Bu konuda özellikle çok yaşlı, akciğer, karaciğer veya böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastalar ya da daha önceden başka açık kalp ameliyatı geçirmiş olan hastalar, açık ameliyat için yüksek riskli olarak kabul ediliyor. TAVI yönteminin, açık ameliyatın uygun olmadığı bu hastalarda yasam süresinin uzatılması ve hastanın klinik durumunun iyileştirilmesi konularında etkili olduğu biliniyor.

10 Aralık 2013
Etiket; şifa üniversitesi tavı, şifa üniversitesi Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Botoksla migren tedavisi
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
İzmirli hemşirenin başarısı
Gıda zehirlenmelerine karşı basit tedbirler
Ergenlik boyu kısa bırakmaz
Sağlık görevlisine saldırı
Benim devletim çok büyük
Aşırı sıcak kalp ritmini bozuyor
Sporu abartmayın
Kent Hastanesi'nden kan bağışı
Korku normal doğuma engel
Rastgele gözlük almayın
Bunamanın 9 sebebi
Ruj sahnesi kızdırdı
Tümör konseyleri öncü oldu
En son psikiyatrist duyuyor
Hastalıkların kökü kazınacak
Acil servis çalışanları tehlike altında
Omuz ağrısına tek seansta çözüm
Hemen şımarık demeyin
Dikkat alerji mevsimi başlıyor
Kilo vereceğim derken fazlasını almayın
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir