20 Haziran 2018, Çarşamba Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

CHP internet düzenlemesini AYM'ye götürüyorCHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi'nin iki ay önce internetle ilgili bir karar aldığını ve bu kararı alan ülkeler arasında Türkiye'nin de bulunduğunu belirtti. Türmen, "O karar internette özgürlüklerin korunmasına yönelikti ancak dün Torba Yasa'da yapılan düzenleme ile bu karara aykırı davranıldı" dedi.

Düzenlemenin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvuracaklarını açıklayan Türmen, "Bu düzenleme Anayasa Mahkemesi'nden de, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nden de döner" dedi.

"Attığınız tweete 'hükümete karşı darbe' muamelesi yapacaklar"

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB) internet erişimi yetkisinin daha önce sınırlandırıldığını ancak son düzenlemeyle TİB'e "kamu düzeni ve ulusal güvenliğin korunması" adıyla yeni sınırlama yetkileri verildiğini söyleyen Türmen, çekincelerini sıraladı: "Kamu düzeni ve ulusal güvenlik, ucu açık kavramlar. Yani keyfiliğe tabi olan kavramlar. Bunu istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Çarşı iddianamesinde de bunu gördük. Hükümeti protesto etmek, hükümete darbe yapmakla aynı şey olarak görülüyor. Yani hükümeti protesto etmek için bir tweet atarsanız, bu, hükümete karşı darbe suçu işlemek anlamına gelebilecek. TİB bunu hemen engelleyebilecek. Daha da kötüsü bu tweet, yargılamada aleyhinize delil olarak kullanılabilecek.

Mahkeme kararı olmaksızın erişim engellenebilecek

Torba tasarı olarak bilinen yasa tasarısına, Meclis Genel Kurulu'nda internet ile ilgili yeni düzenlemeler eklendi. Düzenleme, tartışmalara neden olan internet ile ilgili yasada kelime değişiklikleri yapılarak, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) yetkilerini artırıyor. AK Parti milletvekillerinin verdiği önerge ile yapılan değişikliğe göre; "Milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi nedenlerinden bir veya birkaçına bağlı olarak, gecikmesinde sakınca bulunan hallerde, internet erişiminin engellenmesi talimatı TİB Başkanı tarafından verilebilecek. Erişim sağlayıcıları Başkanlık'tan gelen erişimin engellenmesi taleplerini en geç dört saat içinde yerine getirecek. TİB erişimin engellenmesi kararını 24 saat içinde sulh ceza hakiminin onayına sunacak. Hâkim de kararını 48 saat içinde açıklayacak."

TİB'e trafik bilgilerini toplama yetkisi

Torba Yasa'da yapılan değişiklikle Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na internet trafik bilgilerini toplama yetkisi de verildi. Mevcut düzenlemede erişim sağlayıcı, trafik bilgilerini, yani hangi kullanıcının, hangi adresi ziyaret ettiği ve ne kadar süreyle o adreste kaldığını altı aydan iki yıla kadar saklamak zorundaydı. Herhangi bir soruşturma nedeniyle bu veriler istendiğinde TİB erişim sağlayıcıdan bu bilgileri alıp mahkemeye iletiyordu. Meclis'ten geçen düzenlemeyle TİB bu trafik bilgilerini kendisi saklayacak. Hâkim tarafından istenmesi halinde bu veriler ilgili mercilere iletilecek. (Al Jazeera)

10 Eylül 2014
Etiket; chp, izmir milletvekili, rıza türmen, internet, düzenleme, yasak, tib, yasa, haberegeli, haberegeli.com Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Sosyal taciz cezasız kalmaz
Zeytinyağı kalite yarışması Türkiye'de
CHP darbeyi biliyordu
İzmir'den Simav'a dostluk köprüsü
Bahri Yalaz yeniden başkan
Şeytan'a sakal yasak!
CHP İzmir'de 3 değişiklik
Vekil maaşıyla kız öğrenci okutacak
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
Vahşet, işkence, taciz, tecavüz
Ölmedi, öldürüldü...
İlluminati nedir?
CHP darbeyi biliyordu
TSYD İzmir Başkanı'ndan açıklama
Yeşil sahadan sanal dünyaya
Avrupa Türkiye'ye teşekkür etmeli
İzmir'de 1 Mayıs coşkusu
Mimarlardan Büyükşehir'e sert eleştiri
İzmir'e 100 milyon avro gelecek
Kandil'deki iğrençliklerin belgesi
YGS öncesi altın kurallar
Yaşar'dan 'Rusya krizi' reçetesi
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir