3 Haziran 2020, Çarşamba Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

CHP'den İnsan Hakları İhlal RaporuCHP İnsan Hakları Genel Başkan Yardımcılığı, Haziran-Temmuz-Ağustos 2014 aylarına ait 'İnsan Hakları İhlal Raporu'nu açıkladı.

AK Parti hükümetinin IŞİD politikasını eleştiren raporda, "IŞİD'in gerçekleştirdiği toplu katliamlar karşısında sessizliğini koruyan AKP hükümetinin komşu halkların maruz kaldığı zulme dair söylemlerinin ikiyüzlülükten ibaret olduğu net olarak ortaya çıkmıştır. Öte yandan yargısız infazların oranındaki artışın altında ise Suriye veya Irak'taki IŞİD tehdidinden kaçarak Türkiye'ye sığınmaya çalışan sivillerin öldürülmesi yatmaktadır. 2014 yılı içerisinde sınırda gerçekleşen yargısız infazlarda 19 kişi yaşamını yitirmiş, en az 25 kişi de yaralanmıştır" ifadelerine yer verildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu imzalı Haziran-Temmuz-Ağustos 2014 aylarını kapsayan İnsan Hakları İhlal Raporuna göre, "Türkiye'de son üç ayda (Haziran, Temmuz, Ağustos) insan hakları ihlalleri istikrarlı bir biçimde devam ederken, özellikle Suriye ve Irak'ta yaşanan çatışmalar nedeniyle Türkiye'ye sığınmaya çalışan sivillere yönelik hak ihlalleri yeni bir başlık olarak ele alınacak boyuta ulaşmıştır. Söz konusu rakamsal veriler, yaşanan ihlallerin boyutlarını ortaya koymaya yetmektedir. Örneğin Haziran ayında 10 kişi yargısız infaz sonucu yaşamını yitirirken, iş kazaları olarak tanımlanan iş cinayetlerinde yaşamını yitirenlerin sayısı 141'dir. Temmuz ayında gerçekleşen yargısız infazlarda 5, iş cinayetlerinde de 123 kişi yaşamını yitirirken, Ağustos ayında 6 kişi yargısız infazda, 158 kişi de iş cinayetlerinde yaşamını yitirmiştir. Özellikle inşaat sektöründe yaşanan kazaların en büyük sebebi, hükümetin gerekli denetim mekanizmalarını etkin olarak kullanmak yerine bu hayati meseleyi işverenin insafına bırakmasıyla doğrudan ilintilidir" ifadelerine yer verildi.

"HAZİRAN AYINDA 4 ASKER İNTİHARI GERÇEKLEŞMİŞTİR"

Haziran ayında 4 asker intiharının gerçekleştiği ileri sürülen raporda, "Haziran ayında 4 asker intiharı gerçekleşmiştir. Kişi güvenliği bağlamında 56 işkence mağduru olmuş, 1 kişi de gözaltında yaşamını yitirmiştir. Haziran ayında cezaevlerinde 10 kişi işkence 1 kişi de tecavüz mağduru olmuştur. Gezi olaylarının yıldönümü dolayısıyla gerçekleşen protestolara yapılan müdahaleler, toplantı ve gösteri özgürlüğüne ağır bir darbenin vurulmasıyla sonuçlanmıştır. Gezi protestoları bağlamında 427 kişi gözaltına alınmıştır. Haziran ayı boyunca toplam 666 kişi gözaltına alınmış, 37 kişi müdahaleler sırasında yaralanmış ve 14 kişi de tutuklanmıştır" denildi.

"TEMMUZ AYINDA 5 KİŞİ YARGISIZ İNFAZ SONUCU YAŞAMINI YİTİRDİ"

Raporda, temmuz ayında 5 kişinin yargısız infaz sonucu yaşamını yitirdiği, 5 kişinin de yaralandığı açıklanarak, "Temmuz ayında 5 kişi yargısız infaz sonucu yaşamını yitirirken 5 kişi de yaralanmıştır. Kara mayınlarından dolayı yaralanan kişi sayısı 2, iş cinayetlerinde yaşamını yitirenlerin sayısı 123'tür. Temmuz ayında 1 asker intiharı yaşanmış, korucu saldırısında ölenlerin sayısı da 2 olmuştur. Aynı ay 129 kişi işkence mağduru olmuştur ki, bunların 115'i, cemaat operasyonu dolayısıyla gözaltına alınanların beyanlarına dayanmaktadır. Ayrıca temmuz ayında 1 kişi sınırda tecavüze uğramıştır. Cezaevlerindeki hasta mahpus sorunu Temmuz ayında da ölümle sonuçlanmıştır. Cezaevlerinde biri hasta mahpus olmak üzere 4 kişi hayatını kaybetmiş, 11 kişi de işkence ve kötü muameleye maruz kalmıştır. Aynı ay 62 kişi toplantı ve gösteri özgürlüğünü kullandığı için gözaltına alınmış ve müdahaleler sırasında 21 kişi yaralanmıştır" ifadelerine yer verildi.

"AĞUSTOS AYINDA İŞ KAZALARINDA YAŞAMINI YİTİRENLERİN SAYISI 158 KİŞİ"

Ağustos ayında iş kazalarında yaşamını yitirenlerin sayısının 158 kişi olduğu belirtilen rapor şu şekilde: "Ağustos ayında da ihlaller aynı hızla devam etmiştir. Kara mayınlarından dolayı 1 kişi ölmüş 1 kişi de yaralanmıştır. Nefret suçları, ırkçı saldırılar veya linç girişimlerinden dolayı yaralananların sayısı 17, iş kazalarında yaşamını yitirenlerin sayısı ise 158 kişidir. Asker intiharları ağustos ayında da devam etmiş ve iki kişi hayatını kaybetmiştir. Ağustos'ta 20 kişi işkence mağduru olmuş, bir bakım merkezinde de üç kişi tecavüze maruz kalmıştır. Cezaevlerinde Ağustos ayında da 4 hasta mahpus yaşamını yitirmiştir. Ağustosta toplantı ve gösteri özgürlüğünü kullandığı için 82 kişi gözaltına alınmış, müdahaleler sırasında da 26 kişi yaralanmıştır. Ağustos ayında yargısız infaz sonucu 6 kişi yaşamını yitirmiş, 7 kişi de yaralanmıştır."

"SINIRDA GERÇEKLEŞEN YARGISIZ İNFAZLARDA 19 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ"

2014 yılında yargısız infazların oranındaki artışa dikkat çekilerek, "Öte yandan yargısız infazların oranındaki artışın altında ise Suriye veya Irak'taki IŞİD tehdidinden kaçarak Türkiye'ye sığınmaya çalışan sivillerin öldürülmesi yatmaktadır. Savaştan kaçan sivillere vur emri verenler caydırıcı bir cezai yaptırımla karşılaşmamakta, bu da yeni infazlara zemin hazırlamaktadır. 2014 yılı içerisinde sınırda gerçekleşen yargısız infazlarda 19 kişi yaşamını yitirmiş, en az 25 kişi de yaralanmıştır" ifadelerine yer verildi.

"IŞİD'İN KATLİAMLARI KARŞISINDA SESSİZLİĞİNİ KORUYAN AKP"

AK Parti hükümetinin IŞİD politikasını eleştiren raporda, "IŞİD'in gerçekleştirdiği toplu katliamlar karşısında sessizliğini koruyan AKP hükümetinin komşu halkların maruz kaldığı zulme dair söylemlerinin ikiyüzlülükten ibaret olduğu net olarak ortaya çıkmıştır. Ayrıca sınırlarda gerçekleşen yargısız infazların da giderek sistematik hale gelmesi, AKP'nin temel insan haklarına yönelik tutumunu da bir kez daha ortaya koymuştur. Bu ihlallere karşı insan haklarının korunması çabamızı ve mücadelemizi artırarak sürdürmek durumundayız" açıklamasına yer verildi.

16 Eylül 2014
Etiket; chp, insan hakları ihlal raporu, sezgin tanrıkulu, haberegeli, haberegeli.com Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


CHP darbeyi biliyordu
İzmir'den Simav'a dostluk köprüsü
Bahri Yalaz yeniden başkan
CHP İzmir'de 3 değişiklik
Vekil maaşıyla kız öğrenci okutacak
CHP İzmir milletvekillerinin koalisyon görüşü
İşte İzmir'i temsil edecek vekiller
Hüseyin Sezer, Menemen örgütüyle buluştu
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
EYT'de son durum ne
Mülteci çocuklar için deklarasyon
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
Vahşet, işkence, taciz, tecavüz
Ölmedi, öldürüldü...
İlluminati nedir?
CHP darbeyi biliyordu
TSYD İzmir Başkanı'ndan açıklama
Yeşil sahadan sanal dünyaya
Avrupa Türkiye'ye teşekkür etmeli
İzmir'de 1 Mayıs coşkusu
Mimarlardan Büyükşehir'e sert eleştiri
İzmir'e 100 milyon avro gelecek
Kandil'deki iğrençliklerin belgesi
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir