17 Temmuz 2018, Salı Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

CHP'li Türeli, Bakanlığın yanıtından tatmin olmadıCHP İzmir Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Rahmi Aşkın Türeli'nin pamukta yaşanan sorunlara ilişkin verdiği yazılı soru önergesine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan yanıt geldi. Ancak Türeli Bakanlığın yaptığı açıklamanın tatmin edici olmadığını, pamuk üreticilerinin sıkıntılarının ve sektörde yaşanan sorunların adeta görmezden gelindiğini ifade etti.

Türeli'nin özellikle pamuk üretim alanlarındaki azalmalar ve üretici sayısındaki düşüşe dikkat çekip bunun tekstil ve hazır giyim sanayisini nasıl etkilediğine ilişkin sorusuna Bakanlık kaçamak cevap verdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, tekstil sanayisinin gelişmiş olduğuna dikkat çekildi ve "Tekstil sanayinin ihtiyacı doğrultusunda lif pamuk ithalatı yapılmakta olup, ithal edilen ürün işlenerek tekstil ve konfeksiyon ürünü olarak ihraç edilmekte ve milli ekonomimize çok önemli katkılar sağlamaktadır" açıklamasında bulunuldu.

Bakanlığın soru önergesine verdiği yanıtı değerlendiren Rahmi Aşkın Türeli, pamuk üreticisinin ve pamuk sektörünün sıkıntılı günler geçirmesine rağmen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in bu konulara hiç değinmemesine tepki gösterdi. Sektörde her şeyin toz pembe gösterilmeye çalışıldığını ancak üreticinin ve sanayicinin perişan durumda olduğuna dikkat çeken Türeli sektörde yaşanan gelişmelere ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

"Türkiye ekonomisi açısından stratejik bir ürün olan pamuk, tarımsal üretimin yanı sıra, ihracatımız için de önemli bir yeri bulunan tekstil ve hazır giyim sanayinin de temel girdisini oluşturmaktadır. Bununla birlikte, ülkemiz son yıllarda pamukta ihracatçı konuma düşmüştür. Nitekim 2013 yılında 550 bin tonluk pamuk üretim karşısında 1 milyon 350 bin tonluk pamuk tüketimi öngörülmektedir. Bu çerçevede, ülkemizin 800 bin tonluk bir pamuk ithalatı yapmasına ihtiyaç bulunmakta olup, pamuk ithalatı 2 milyar dolar civarında bir rakama mal olacaktır. Ülke ekonomisinin pamuk ithalatı yoluyla milyarlarca doların yurt dışına çıkması, en çok da sürekli yakınılan cari açığın artmasına neden olmaktadır. Pamukta ithalatın artmasındaki en önemli neden üreticilerimizin pamuk üretiminden vazgeçmekte olduğudur. Nitekim Türkiye'nin pamuk ekim alanları 2003 yılında 721 bin hektar iken 2012'de 496 bin hektara kadar gerilemiş durumdadır. Bu durumun başlıca nedeni ise pamuk üreticisinin elde ettiği gelirin maliyetlerinin altında gerçekleşiyor olmasıdır. Nitekim 2012 yılında pamuk üreticisinin maliyeti dönüm başına 1.900 lira iken, ürün satış fiyatı 1.700 lira olmuş, böylece üretici zarar etmiştir."

21 Ağustos 2013
Etiket; pamuk, üretecisi, rahmi, aşkın, türeli, Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD ile Rota protokol imzaladı
ABD'li kızın Türkiye sevgisi
Mektuptan belgesel çıktı
Şiddet tüm canlılar için hak ihlalidir
Reklamlarda gizli şiddet var
Aşkın bilimsel tarifi
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Nazilli Tarım Fuarı ziyaretçi rekoru kırıyor
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
Türkiye'nin hayvancılık fuarı başladı
Fuar güzelleri görücüye çıktı
Girişimcilik ve inovasyon ders oldu
Bu fuarda yok yok
İzmir'e Rus akını
Pınar İEF'de çocuklarla buluşacak
Fuarda Rusya fırsatı
Yüzde 45 karla satmayın
Gayrimenkulcüler eylülü bekliyor
86. İEF için geri sayım
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
EİB ihracatı temmuzda arttı
Gayrimenkule deprem ayarı
İzmir'de taksi filosu yenileniyor
İzmir'e özel ekonomik model
4 yeni baraj geliyor
600 milyon kişi aç kalacak
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir