24 Ekim 2019, Perşembe Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Cimnastik literatüründe bir Türkİzmir Büyükşehir Belediyesi sporcusu Ferhat Arıcan, henüz 20 yaşında olmasına rağmen, dünya spor otoritelerinin yakından tanıdığı bir isim.

Olimpiyat madalyası almadan spor dünyasında tanınmasının nedeni ise geliştirdiği yüksek zorluk derecesindeki hareketlerin cimnastik literatürüne “Arıcan” adıyla girmesi.

Cimnastik literatürüne 2 hareket sokarak büyük başarıya imza atan Arıcan’ın hedefi olimpiyatlarda altın madalya kazanmak. Her sporcu olimpiyat madalyası hayali kurar. Altın madalya aldıkları zaman isimlerini spor tarihine altın harflerle yazdırırlar.

İzmirli cimnastikçi Ferhat Arıcan, her sporcuya nasip olmayacak bir başarıya imza atarak, henüz 20 yaşında olmasına rağmen spor tarihinde ölümsüzleşti. Üstelik bu başarıya olimpiyat madalyası almadan ulaştı. 10 yaşında başladığı sporda disiplinli çalışarak milli formayı giymeye hak kazanan Ferhat, uluslararası şampiyonalarda daha önce yapılmamış hareketlerle dikkatleri üzerine topladı. Cimnastik otoriteleri tarafından beğeni toplayan 2 hareketi, cimnastik literatürüne “Arıcan” ismiyle girdi.

Paralel ve atlama masasında yaptığı yüksek zorluk dereceli hareketler uluslararası şampiyonalarda diğer sporcular tarafından yapılmaya başlandı. Bununla yetinmeyen Ferhat, üzerinde çalıştığı yeni hareketi de 2014 yılında literatüre sokmayı hedefliyor. Son 8 yılın şampiyonu Yabancı sporcuların “Muhteşem Süleyman” lakabı taktığı Ferhat’ın uluslararası şampiyonalarda çok sayıda madalyası bulunuyor.

Olimpiyatlarda ülkemizi cimnastikte ilk kez temsil etme gururunu yaşayan Ferhat, 2010 Singapur Gençler Olimpiyatı’nda atlamada gümüş madalya kazandı. 2011 yılında Boğaziçi Turnuvası’nda 5 altın, 1 gümüş ve 1 bronz madalya alarak bir turnuvada en çok madalya kazanan sporcu oldu. Akdeniz Oyunları’nda paralelde gümüş madalya kazandı.

Son 8 yılın Türkiye Şampiyonu olan Ferhat, son olarak Hırvatistan’da gerçekleşen Dünya Kupası’nda yarıştığı paralel aletinde 3. oldu.

Yaptığı hareketlerin cimnastik literatürüne girmesinin gurur verici olduğunu ifade eden Ferhat, “2008 yılında paralel aletinde, ardından bu yıl atlama masasında yaptığım hareketler literatüre girdi. Hareketin yanında ismim ve Türkiye yazması, hem beni hem ailemi gururlandırıyor.

Başka sporcuların uluslararası turnuvalarda benim hareketimi yapması yarı bir mutluluk kaynağı oluyor. Başarıya disiplinli çalışarak ulaşabileceğimi bildiğim için sürekli antrenman yapıyorum. Her sporcu gibi ben de olimpiyat madalyası almak istiyorum. Eskiden olimpiyatlara katılmanın hayalini kuruyordum. Şimdi ise olimpiyatlarda madalya almayı hedefliyorum” dedi.

O kitaba girebilmek..

10 yaşından itibaren Ferhat’ın antrenörlüğünü yapan Reyhan Karanlık ise, “Ferhat gibi sporcular nadiren çıkıyor. Elit sporcular disiplinlilerdir. Ferhat da çalışmalarda çok disiplinli. Şampiyonlar her zaman çıkar ancak sporu bıraktıktan sonra kaybolup giderler. Literatüre girdiğinizde, sporu bıraksanız da o kitabın içinde kalıyorsunuz. Yeni bir hareket üzerinde çalışıyoruz. Çok güzel bir ekip kurduk. Başarılara adım adım ulaşıyoruz. Öncelikle Dünya Kupası’nda altın madalya ardından olimpiyatlarda altın madalya kazanmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

01 Ekim 2013
Etiket; Ferhat Arıcan, cimnastik literatüründe Ferhat, Arıcan figürü, Reyhan Karanlık, Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


İzmir'de şampiyon Galatasaray
İzmir'de voleybol şöleni
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor
Ferhat kotayı aldı
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
İzmir'den Almanya'ya başarı yolculuğu
Firmalara ihracat uzmanları geliyor
47. Folkart TSYD Ege Kupası başlıyor
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
İzmir'de şampiyon Galatasaray
İzmir'de voleybol şöleni
Ferhat kotayı aldı
Teniste İspanya ile işbirliği
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
47. Folkart TSYD Ege Kupası başlıyor
Folkart TSYD Kupası 6 Ağustosta başlıyor
Eski Beşiktaşlı yıldız Fener yolunda
Trabzon gözünü İzmir'e dikti
Göztepe'de transfer şekilleniyor
Çağla İspanya'da ikinci oldu
Teniste tarihi dönem
ESTİ hep zirvede
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
Altınordu'nun 100 akı
TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri açıklandı
Melisa'nın zaferi
TSYD İzmir'den görkemli veda
Altınordu ülkenin tanıtım elçisi
Bektaş gitti Özdeş geliyor
 
+ Çok okunan haberler
İzmir'de şampiyon Galatasaray

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz Fundamentals
 
Hatasız Kul Olmaz-Tarkan
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir