22 Eylül 2019, Pazar Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Çöken şelale yeniden oluşturulacakDenizli'de, heyelanda çöken Güney Şelalesi ile ilgili toplantı yapan Denizli, Aydın, Manisa Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Bölge Komisyonu üyeleri, bölgenin turizmi açısından çok önemli olan şelalenin yeniden oluşturulması kararını aldı.

1993 yılında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından birinci derece SİT alanı, bir yıl sonra da Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün anıtsal alan ilan ettiği Güney Şelalesi’nde geçen pazartesi günü mmeydana gelen heyelanın yaralarının sarılması için çalışmalar sürüyor. Denizli’nin simgelerinden olan şelalenin yeniden ayağa kaldırılması için yeni bir umut ışığı doğdu.

Güney Şelalesi’ne giderek incelemeler yapan Denizli, Aydın, Manisa Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Bölge Komisyonu üyeleri, Güney Şelalesi’nin geleceğini masaya yatırdı. Kurul üyeleri ilk incelemenin ardından bölgede çekilen video ve fotoğraf görüntüleri ile yeniden bir değerlendirme yaptı.

Kurul Başkanı Ali Aygören, turistik tesis olan bölgenin kullanıma bir süre daha kapalı olacağını belirterek, "Bölgede hala heyelan tehlikesi bulunuyor. Kimsenin canını tehlikeye atamayız. Çalışmalar tamamlanana kadar Güney Şelalesi’ne giriş yasak olacak" dedi. Kurul üyeleri şelalede suyun yolunu değiştirip, debisini düşürerek bölgede çalışma yapmaya başlayacağını ifade eden Aygören, "Önce heyelandan arta kalan molozların ortadan kaldırılacak. Daha sonra yıkılma tehlikesi gösteren kaya ve toprak oluşumların kontrollü olarak yıkılacak. Ardından Pamukkale Üniversitesi’nden görevlendirilecek uzmanlar, yeni bir Güney Şelalesi oluşturmak amacı ile proje hazırlatmayı amaçlıyoruz. Güney Şelalesi bölge için çok önemli bir turistik merkez. Bu nedenle projelendirme çalışmalarından sonra süratle yeni bir şelale oluşturmak üzere harekete geçeceğiz" dedi. Güney İlçesi'ne 12, Denizli'ye 70 kilometre uzaklıktaki Günay Şelalesi’nin 20 metrelik yükseklikten suyun aktığı kayalık ana bölümü büyük bir gürültü ile bir büfe ile genel kullanıma açık tuvaletin üzerine çökmüş, bir kişi hafif yaralanmıştı.

17 Mayıs 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
Tramvayda bir viraj daha aşılıyor
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz Fundamentals
 
Hatasız Kul Olmaz-Tarkan
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir