13 Nisan 2021, Salı Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Çözüm süreciyle ilgili hiçbir adım atılmış değil  Çözüm süreciyle ilgili şu ana kadar hiçbir adım atılmış değil" dedi. Partisine gerçekleşecek olan katılım töreni için Batman’a gelen Gültan Kışanak, havalimanında BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, Belediye Başkan Vekili Serhat Temel ve partililer tarafından karşıladı. Burada çözüm sürecine ilişkin açıklamalarda bulunan Kışanak, sürecin önünde engellerin olduğunu söyledi.

  Kışanak, çözüm sürecinin KCK davalarında tutuklu bulunan siyasilere yansıması gerektiğini ve bu konuda herhangi bir adımın atılmadığını söyledi. Çözüm sürecinin demokratikleşmeyi öngören, Türkiye’nin anti demokratik yasalarını değiştirilmesi, herkesin temel hak ve özgürlüklerinin özgürce kullandığı bir yönetimin inşa edildiği süreç olarak tanımlandığını belirten Kışanak, "Hepimizin beklentisi budur. Fakat şu ana kadar bu konuda ciddi adımlar atılmış değil. Ayrıca bunun işaretleri de yok ortada, hem Diyarbakır’da hem İstanbul’da KCK adı altında açılmış önemli siyasi davalar vardı, bu davalarda arkadaşlarımız 3-4 yıldır hukuksuz bir şekilde tutuklular, böyle bir çözüm süreci, barış süreci aşladı bunun bu davalara yansıması gerekiyordu. Bu konuda herhangi bir adım atılmadı" dedi.

  Gülyazılı ailelere yaklaşımın büyük problem olduğunu, katillerin bulunup yargıya teslim edilmediğinin kaygı verici olduğunu belirten Kışanak, Gülyazılı ailelere sınır ihlali bahanesiyle para cezalarının verildiğini öne sürdü. Ayrıca bölgedeki karakol yapımlarının inşaatlarının devam etmesi, korucu alımlarının devam etmesinin de büyük problemler olduğunun aktaran Kışanak, "Bütün bunlar aslında hükümetin tasarrufunda olan yanlışlardır. Bunlara dair kaygılarımızı ifade diyoruz. Bu yanlışlardan bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini, bu siyasi soykırım operasyonlarında tutuklanan arkadaşlarımızın bir an önce serbest bırakılmasını ve savaşa dair yeni planlamaların, yaklaşımlarının durdurulmasını arzuluyoruz. Ve hak ihlalleri konusunda da pozitif adımların atılması gerektiğini bekliyoruz. Bu anlamda tabii ki sürecin önünde birtakım engeller var" diye konuştu.

20 Haziran 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
MANİSA DGYD HAFTALIK TOPLANTILARINA DEVAM EDİYOR.
Bu nasıl adalet?
Her türlü şiddete hayır!
EYT'de son durum ne
Mülteci çocuklar için deklarasyon
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
Vahşet, işkence, taciz, tecavüz
Ölmedi, öldürüldü...
İlluminati nedir?
CHP darbeyi biliyordu
TSYD İzmir Başkanı'ndan açıklama
Yeşil sahadan sanal dünyaya
Avrupa Türkiye'ye teşekkür etmeli
İzmir'de 1 Mayıs coşkusu
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir