18 Mayıs 2021, Salı Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Cumartesi büyük proje açıklanacakİzmir Büyükşehir Belediyesi, Bayraklı’daki kentsel dönüşüm projesini tamamladı. Sadece ilçede değil tüm kentsel dönüşüm bölgelerinde merakla beklenen projeyi, Başkan Kocaoğlu ile Başkan Karabağ Cumartesi günü birlikte açıklayacak.

Kent dönüşümün aynı anda “sosyal bir dönüşüm” olduğu prensibiyle hareket eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bayraklı Belediyesi tarafından belirlenen 60 hektarlık alana ilişkin yerinde kentsel dönüşüm projesini tamamladı. Projenin, 8 Haziran Cumartesi günü düzenlenecek toplantıyla Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ tarafından, Bayraklı halkına ve kamuoyuna tanıtılacağı açıklandı.

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN SOSYAL BOYUTU ÖNEMLİ

İzmir’deki dönüşüm çalışmalarını büyük bir titizlikle sürdürdüklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Planlanmış bir alanda sosyal donatı alanı olarak ayrılan, bölgede yaşayan insanlara nefes aldıracak alanlara imar verilmesine karşıyız. Amacımız, içinde sosyal donatı ve yeşil alanları, oyun parkları ile vatandaşlarımızın sağlıklı yaşayabileceği alanlar yaratmak. Kentsel dönüşümün sosyal boyutuna da büyük önem veriyoruz” diye konuştu. Başkan Kocaoğlu, Bayraklı Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi’nin en önemli özelliğinin, “yerinde dönüşüm, mevcut kültürel zenginlikleri korumak, sosyal dönüşümü desteklemek, toplumsal barışa katkı sağlamak, tarihi ve kültürel mirası geleceğe taşımak” gibi unsurları barındırması olduğunu vurguladı.

BAYRAKLI’DA BUGÜNE KADAR NELER YAPILDI? 

Bayraklı Belediyesi tarafından belirlenen, Çanakkale - İzmir Otoyolu ile Altınyol arasındaki Cengizhan (18 hektar), Fuat Edip Baksı (30 hektar) ve Alparslan (12 hektar) mahallelerinin yer aldığı 60 hektar büyüklüğündeki alana ilişkin Meclis kararı sonrasında harekete geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi, söz konusu alan ve çevresini kapsayan toplam 310 hektarlık bölgede öncelikle ulaşım ve jeolojik etüd çalışmalarını tamamladı. 16 Mart 2012 tarihinde ise Bayraklı’daki kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili ilk ihale gerçekleştirildi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ihale, kentsel dönüşüm uygulanacak alana ilişkin mevcut durum tespiti, değerleme, planlama, kentsel tasarım ve mimari projelerin üretilmesi ile uzlaşma modellerinin belirlenmesine yönelik hizmet alımını kapsadı.

17 Nisan 2012 tarihinde, arazi tespit çalışmaları ve bölge halkıyla anket çalışmalarına başlandı. Bayraklı Belediyesi ile 12 Mayıs 2012’de işbirliği protokolü imzalandı. Bayraklı’daki “dönüşüm” çalışmaları için vatandaşları bilgilendirmek amacıyla “Bayraklı Kentsel Dönüşüm Projesi İletişim ve Tanıtım Merkezi” açıldı. Merkez, projeden etkilenecek vatandaşlara doğrudan ulaşarak yerinde ve doğru bilgilendirme yapıyor.

“Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi Sosyo-Demografik Yapı” araştırmaları sırasında yaklaşık 3000 vatandaşla anket çalışması yapılarak alan hakkında detaylı analiz yapabilme olanağı elde edildi. Alanda var olan bütün zeminüstü envanteri çıkartıldı, ilgili kurum incelemeleri yapılarak veritabanı oluşturuldu ve bu verilere bağlı hak sahipliliği tespitleri tamamlandı. Alanda gerçekleştirilecek proje için; sosyo - ekonomik ve halihazır tespitine ilişkin veri toplanması, kıymet takdir raporlarının hazırlanması, hak sahiplerinin tespit edilerek uygulamaya yönelik uzlaşma paylaşım modelinin oluşturulması işlemleri tamamlandı. 1/5000 ve 1/1000 Ölçekli İmar Planları, Vaziyet Planı, Kentsel Tasarım ve Mimari Projeleri hazırlandı. Bölgede ayrıca “Proje alanı içinde faaliyet gösteren çeşitli derneklerin talepleri doğrultusunda alan içinde bulunan 6 ayrı kahvehanede halkı bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

06 Haziran 2013
Etiket; bayraklı, kentsel, dönüsüm, cumartesi, proje Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Manisa'ya dev proje
Hayallerinin filmini çektiler
Kadifekale-Kemeraltı ayağa kalkıyor
4 yeni baraj geliyor
Bayraklılı kızların büyük başarısı
Karşıyaka'da tramvaylı günler
Trafik bilinci seferberliği
Evka 3 böyle olacak
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
ADNAN MENDERES DEMOKRASİ MÜZESİ'NDE SON RÖTUŞLAR
İZMİR DÜŞÜNCE PLATFORMU
TARİHİ CAMİ, MEYDAN DÜZENLEMESİ KURBANI
MOBBİNG HAFTASI
İletişimciler İzmir'de buluşuyor
İzmir'de voleybol heyecanı
Ege'de Yılın Spor Ödülleri sahiplerini buldu
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir