22 Temmuz 2018, Pazar Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Dayı, İmralı ziyaretini anlattıİmralı’ya pazartesi günü giderek, ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına mahkum edilen Abdullah Öcalan'la görüşen dayısı, 81 yaşındaki dayısı Süleyman Arslan, karşılaştıkları sırada gözyaşlarını tutamadığını belirterek, “Durumu çok iyi. Fiziki durumu normaldi. Ben daha kötü durumda göreceğimi sanıyordum kendi fikrimce. Başkan elimi kaldırdı. Ağladım, sarıldım. Sonra oturup, sohbet ettik" dedi.

PKK çizgisinde Avrupa’da yayınlanan ‘Özgür Politika’ gazetesinde Abdullah Öcalan ile 40 yıl sonda İmralı'da ilk kez görüşen dayısı Süleyman Arslan ile yapılan röportaj yayınlandı. Arslan, İmralı’da görüşme odasına alındıklarını, elimi masaya uzatmış, başını eğmiş oturarak beklediğini belirtirken, “Birisi elimi tuttu, kaldırdı. Bir baktım Başkan (Abdullah Öcalan). Ona sarıldım, ağladım. Ona ilk olarak 'Seni görme umudum yoktu; ama çok şükür gördüm' dedim" dedi. Arslan, Öcalan'ın elini kaldırmasının ardından ayağa kalkıp ona sarıldığını, çok heyecanlandığını ve kendisini tutamayarak ağlamaya başladığını, ardından birbirlerine sarıldıklarını söyledi. Arslan, kendisinin yeğeni Öcalan'ı beklediğinden daha dinç ve iyi gördüğünü ifade ederken “Başkanı başka türlü göreceğimi sanıyordum; ama baktım durumu çok iyi. Fiziki durumu normaldi. Ben daha kötü durumda göreceğimi sanıyordum kendi fikrimce. Başkan elimi kaldırdı. Ağladım, sarıldım. Sonra oturup, sohbet ettik" dedi. Süleyman Arslan, şunları anlattı:

“Bana 'Dayı nasılsın iyi misin?' diye sordu, 'Seni iyi gördüm sen inşallah daha fazla yaşarsın' dedi. 'Çok şükür senin yanına gelip seni gördüm' dedim. 'Halkımıza çok özel selamlarımı ilet. Halkımızın sayesinde bu duruma geldik, onların sayesinde ayakta duruyoruz' dedi.”

Yarım saat süren görüşmelerinde daha çok köy ve akrabalar hakkında konuştuklarını aktaran Arslan, aralarında geçen diyaloga ilişkin şöyle dedi:

“Memlekete gittiğinde oğlun Mehmet seni götürsün bir gün o yakın köylerde gezdirsin dedi. Ben de ona Kandil'e de gideceğim dedim. O da 'Kandile gidebilir misin?' diye sordu. 'Senin için giderim, yolda şehit olsam da olmasam da giderim, benim umurumda olmaz' dedim. 'Senin için giderim, ölürüm de yolda. Hiç olmasa bir şehit olurum, bir kutsal adamın görüşüne gitmişim, O'nun yolunda şehit olmuşsam, çok mutluluk duyarım' dedim. Biz 1500 kilometre yoldan görüşe geldik. 20 yerde yoklama yaptılar; ama yarım saat görüştürdüler. Ben Urfa'dan geldim. Bu kadar görüşmek için mi? 'Eğer devlet barış yapacaksa bu böyle mi olacak' dedim. Görüşme ardından ayrılırken Öcalan'ın beni görevlilere işaret ederek, ‘Görüyorsunuz, benim dayım çok güçlü, çok yiğit bir adam’ diye seslendi. İzin verilmesi haline Öcalan'ı daha sonra da ziyaret etmek isterim. Devletin bir an önce Başkanı serbest bırakmasını istiyorum.”

ÖCALAN İLE FİLM ANISI

Süleyman Arslan, Abdullah Öcalan'ın Nizip'te ortaokul okuduğu yıllarda kendisi ile sıkı ilişkilerinin olduğunu anlatan Süleyman Arslan, “Ortaokul için Nizip'e geldi. Akrabaları oradaydı. Ben de oradaydım, geldi ortaokulu orada bitirdi. Nizip'te eskiden yazlık sinemalar vardı. Bir gün gelip 'Dayı sinemaya gidelim mi?' dedi. Zaten benim yanımda çok kıymeti vardı, çok değerliydi benim için. Sonra kalkıp filme gittik. Kavgalı, harpli bir filmdi. Filmi izlerken, 'Dayı bunlar birbirini vurdu, öldürdü. Bu fakir adamları öldürdüler. Biz de sopa getirelim, biz de bunlara arka çıkalım, günahtır' dedi. Ayağa kalktı, ben de o anda onu tuttum, oturup filmi izledik" diye anlattı.


01 Ağustos 2013
Etiket; abdullah, öcalan, dayı, imralı, ziyaret, röportaj Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Unutulan soykırım tekrarlanır
Adrenelin tutkusu iş fikri oldu
Denizli'nin A takımı İzmir'de
Bu kampanya yüzleri güldürecek
Davutoğlu ile Çipras İzmir'de buluşsun
Ege Ordu Komutanı, Kocaoğlu'nu ziyaret etti
Genç beyinlerden 'yeşil' başarı
Şampiyon olmaktan bıkmadılar
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
ABD'li kızın Türkiye sevgisi
Mektuptan belgesel çıktı
Şiddet tüm canlılar için hak ihlalidir
Reklamlarda gizli şiddet var
Aşkın bilimsel tarifi
Onlar için 1 gün 1 öğün
Aşkın hamurunda genetik var
İzmir uzlaştırıyor
İste gelsin bin gitsin
Antibiyotik yerine turşu
2018 model gelinikler
Gelinliğin hikayesi yazılacak
Gerçek bir destan
İzmir Fuarı'nda üç boyutlu yüz tarama
Benim devletim çok büyük
Fuar güzelleri görücüye çıktı
Pınar İEF'de çocuklarla buluşacak
İzmir'de Yeşilay-Milli Eğitim işbirliği
Ruj sahnesi kızdırdı
Fay hatlarına hendek açılacak
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir