14 Ekim 2019, Pazartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Deprem uzmanından rahatlatan sözlerDeprem uzmanı Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, olası İstanbul depremine ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Prof. Dr. Ercan, 2045 yılına kadar İstanbul’da büyük bir deprem beklemediğini söyledi.

Marmara’da 3 tane deprem beklediğini ifade eden Prof.Dr.Ercan şunların kaydetti:

“Bu depremlerden bir tanesi Küçükçekmece, Sivriada arasında olacaktır. Yaklaşık 7 ila 10 kilometre derinliğinde olacaktır, bu depremin büyüklüğü 6,4 ile 6,7 arasında olacaktır. Hiçbir zaman 7,5 büyüklüğünde bir deprem beklemiyorum. Kıracağı kolda, Büyükçekmece ile Sivriada arasında denizin içinde bir kol kırılacaktır. Kıyıdan 15-20 kilometre Marmara’nın içinde olacaktır. Diğer deprem ise Marmara Ereğlisi’nde olacaktır. Marmara Ereğlisi’nde olacak deprem daha büyüktür. 7 ila 7,2 büyüklüğünde olacaktır. Tam İstanbul sınırı ile Tekirdağ sınırında olacaktır. Bu deprem 7 ila 10 kilometre derinliğinde olacaktır ve kırış boyu daha büyük olacaktır. Büyükçekmece’den başlayarak, Mürefte ve oradan Saros körfezine doğru gidecektir. Saroz körfezi Enez’in olduğu kesimde Edirne sınırlarında üçüncü bir deprem olacaktır. Üçüncü deprem Güney Edirne’deki, Kuzey Ege kısımlarında olacak depremin büyüklüğü 7 ila 7,4 arasında olacak. Bu depremle Edirne’nin güney kesiminde kalan şehirleri etkileyecektir, Edirne’yi de etkileyecektir, önemli bir miktarda sarsacaktır."

“2030 YILINA KADAR DOĞU MARMARA’DA BİR DEPREM BEKLENİYOR”

Ercan, İstanbul ile ilgi olarak ise, "2045 yılından önce İstanbul’dan bir deprem beklemiyorum. Marmara’nın doğusuna geldiğimiz zaman ise 1999 depremi aynı zamanda bir Marmara depremidir. Marmara Depreminin kısa bir süreyle kendini toparlayıp, gerilip yeni bir İstanbul depremi yapma olasılığı yok denilecek kadar azdır. Bu benim için çok şaşırtıcı olur. Yani ben 30 yıl içinde dahi bir deprem beklemiyorum. Doğu Marmara için ise aynı şeyi söyleyemem, özellikle Bolu ile Sakarya çukuru diye adlandırdığım, Bolu, Kaynaşlı, Düzce, Sakarya ve Kocaeli arasında 2030’a kadar önemli olacak yıkıcı bir deprem olacaktır” diye konuştu.

 Prof. Dr. Ercan, “Yapısal dönüşüm ve kentsel bozuşum karşıyım. Doğru oturalım doğru konuşalım, çevre bakanı bugün diyordu ki; biz her türlü öneriye açığız diye. İşte size bir öneri, lütfen işin gereği başladığınız gibi işi geriye çevirin. İstanbul sürekli olarak genişliyor, başak kent ve kaya kent yapılıyor, buralarda yapılaşmalar mükemmel. Ama kentin yıkılacak kesimlerini boşaltıp insanları oraya taşıyabiliyorsan bu kentsel dönüşüm. Ama insanlar yine yıkılacak yapılarda yaşıyorlarsa bu kentsel dönüşüm değil ki, İstanbul’u genişletiyorsun gittikçe, sorunlar artıyor, doğudan gelen insanlar buralara göçüyor. Bu kez kültürel çatışma başlıyor ve büyük şehirde yeni sorunlar ortaya çıkıyor” dedi.

17 Ağustos 2013
Etiket; övgün, ahmet, ercan, deprem, istanbul Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Melisa'nın zaferi
Sağlık görevlisine saldırı
Gayrimenkule deprem ayarı
112 ekibine silahlı tehdit
Fay hatlarına hendek açılacak
Şiddeti 7,0
Sosyal taciz cezasız kalmaz
Pokemon çılgınlığının psikolojisi
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
İzmir'den Almanya'ya başarı yolculuğu
Emekliye temmuz zammı
Kadın hakları günlük mesele değil
Zeytin güzel kokmalı
Güvenli internet hamlesi
Yeni nesil ekran teknolojileri
Ses kayıt dökümleri kitap oldu
Binaya yapılan eklemeler tehlike saçıyor
Fotojenik olmanın sırları var
Bilgisayar oyunlarının tadı kaçıyor
Akran zorbalığını hafife almayın
İzmir basın tarihinden hazin bir sayfa
Ağız kokusunu önlemenin kolayı var
Elfida hayaline kavuştu!
ABD'li kızın Türkiye sevgisi
Mektuptan belgesel çıktı
Şiddet tüm canlılar için hak ihlalidir
Reklamlarda gizli şiddet var
Aşkın bilimsel tarifi
Onlar için 1 gün 1 öğün
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz Fundamentals
 
Hatasız Kul Olmaz-Tarkan
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir