19 Kasım 2019, Salı Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Dikili'de yargı paketi sevinciCHP’li Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven ve sekiz arkadaşı ihaleye fesat karıştırmak suçlarından aldıkları cezalar 5 Kasım’da onandı. İnfaz savcılarının tebligatı beklendiği sırada, iki ayrı davadan 8 yıl 4 ay hapis cezası kesinleşen Osman Özgüven, 14 Kasım’da İzmir Adnan Menderes Havalimanından normal yollardan yurtdışına çıktı.

Yüzde 96’sına belediyenin sahip olduğu Jeotermal A.Ş'den cenaze ve et nakil araçlarının kamu hizmeti için belediyeye aktarılması sırasında yapılan usul hatası nedeniyle yargılanan ve 'İhaleye fesat karıştırmak suçundan' 4 yıl 2’şer ay hapis cezası alan eski Muhasebe Müdürü Nuri Afacan, tahsildar Halil İbrahim Tanık, emekli zabıta amiri Cemal Gürsel Durmaz ve emekli zabıta memuru Reşat Akdoğan ise 4 Aralık’ta teslim oldu ve Bergama Cezaevi’ne konuldu.

6 Aralık’ta da, ikinci davada, iptal edilen garaj ihalesinde, ihaleyi alan şirketin kimlik bilgilerinin eksik olması nedeniyle kamu zararı olmadığı halde usul hatasından ceza alan CHP’li Meclis Üyesi Sedat Öcal, eski meclis üyesi Bülent Karataş ve Gelir Şefi Ahmet Karataş Bergama cezaevine, emekli Yazı işleri Müdürü Canan Işık ise Şakran’da bulunan Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’ne konuldu. Hapis cezası nedeniyle Belediye Başkanlığı düşürülen Osman Özgüven’in yerine de Yusuf Altıparmak belediye başkanı seçildi.

Sekiz belediye çalışanı ve Osman Özgüven, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından imzalanan, bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ve kamuoyunda 4'üncü Yargı Paketi olarak bilinen '6459 sayılı İnsan hakları ve ifade özgürlüğü bağlamında bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun' çerçevesinde serbest bırakıldı. Belediye çalışanları söz konusu kanunda kamu zararı olmayan davalarda cezaların düşürülmesine istinaden bırakıldı. Cezaevi önünde heyecanla yakınlarını bekleyenler, büyük sevinç yaşadı. Sanıkların avukatlarından Muhittin Üstündağ, "4'üncü yargı paketinde sanıklar lehine düzenlemeler geldi. Bu nedenle infaz durduruldu. Şimdi uyarlama yargılaması yapılacak” dedi.

ÖZGÜVEN DE DÖNÜYOR

Arkadaşlarının serbest kaldığını İsveç’te öğrenen Osman Özgüven, birkaç güne kadar İzmir’e döneceğini açıkladı. DHA muhabirinin telefonla ulaştığı Özgüven, “Arkadaşlarımın serbest kaldığını öğrendim çok sevindim. Suçlu olmadığımız bir davada ceza almak çok acı. Ama suçlu olmadığım halde affa uğramak, af kapsamına alınmak çok ağırıma gidiyor. Mücadeleye devam edeceğiz. Bize atılmak istenilen bu kirliliği temizleyeceğiz. Hiçbir arkadaşımın bir gram suçu yok. Kamu bir kuruş zarara uğratılmamış. Anayasa Mahkemesi’nde, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde hakkımızı arayacağız” dedi.

30 Nisan 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz Fundamentals
 
Hatasız Kul Olmaz-Tarkan
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir