22 Haziran 2021, Salı Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

DİSK Başkanı: Kocaoğlu adalet isterken biz yanındaydıkDİSK Genel Başkanı Kani Beko, Hükümet’in Gezi Parkı olaylarındaki tutumunu protesto etmek için yapılan grev nedeniyle iş başı yapmayan belediye otobüsü şoförlerine disiplin cezası vereceğini açıklayan ve sendikayı halkın meydanlarda yaptığı protestolardan rol çalmakla suçlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Aziz Kocaoğlu’na yanıt verdi.

Beko, "Kocaoğlu adalet isterken biz yanındaydık. Rol yapmak tiyatrocunun, artistin işidir. Rol çalmak sendikacının işi değildir. Kocaoğlu, İzmir sokaklarındaki eli çivili sopalılara söz söylesin" dedi. DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Türkiye’de AKP’nin antidemokratik icraatlarına, Gezi Parkı’nın betonlaşması, AKM’nin yıkılmaması için başlatılan demokratik tepkilerin içinde öğrenciler, işçiler, kamu çalışanları hatta köylüler bile olduğunu söyledi. Böyle bir süreçte KESK, DİSK, TTB ve TMMOB gibi ülkenin önemli demokratik örgütlerinin sessiz kalamayacağını belirten Beko, "“Biz de Türkiye’de olaylara karşı DİSK olarak AKP’ye ihtar eylemleriyle ilgili üretimden gelen gücü Türkiye’nin tüm alanarında kullandık. İzmirli arkadaşlarımın İzmirli işçilerin burada sessiz kalması doğru değil” dedi.

KOCAOĞLU ADALET İSTERKEN BİZ YANINDAYDIK

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bürokratları ve sendikacılara karşı hak etmedikleri halde yapılan operasyonda DİSK yöneticileri ve üyelerinin de cezaevine girdiğini belirten Beko, Kocaoğlu ve personele sahip çıktıklarını, onbinlerce DİSK üyesinin miting yaptığını, cezaevi önünde bile basın açıklaması gerçekleştirdiğini söyledi. Beko, şöyle devam etti: "O dönemde Sayın Kocaoğlu 'İzmir’de adalet istiyorum’ dediğinde kendisinin yanında olduk. Sokaklara çıktık. Bugün ise DİSK’in adalet, özgürlük, demokrasi talepleri için İzmir Büyükşehir Belediyesi çalışanı arkadaşlar üretimden gelen gücünü kullandılar. Ben işçileri tebrik ediyorum. Biz İzmir’de ne olduğu belli olmayan, elinde sopalar ve ucunda çivilerle güzel İzmir’in güzel insanlarına ve güzel çocuklarıana saldıran faşist çetelerin bir an önce yakalanması, adalet önüne çıkarılması, hesap sorulmasın istiyoruz."

'ROL ÇALMA SENDİKACININ İŞE DEĞİL'

Kani Beko, Başkan Kocaoğlu’nun sendikanın protesto gösterisi yapanlardan rol çaldıkları açıklamalarına da tepki gösterdi. Beko, "Rol işi tiyatrocuların, artistlerin işidir. Rol çalma sendikacıların işi değil. Ancak, Kocaoğlu’nun kastettiği rol çalmak, yanlış giden AKP uygulamalarına karşın boyun eğmeden direniş yapmak, faşizme ihtar eylemlerine en önde katılmaksa evet DİSK ve bağlı sendikalar rol çalmıştır" dedi. Beko, Kocaoğlu’nun kullandığı bu sözcükleri, eli sopalılara karşı kullanmasını önerdi.

BÜYÜK BİR DİSİPLİNLE KARARA UYDULAR TEBRİK EDİYORUM

Sendikacıların işçilerin, çalışanların, ekonomik ve demokratik siyasi haklarını korumak, kollamak için mücadele ettiğini işlerini sadece toplu iş sözleşmesi olmadığına dikkat çeken Kani Beko, DİSK yöneticilerinin AK Parti’nin diktatörlük uygulamalarına karşı mücadele ettiğini, bu nedenle kutlanmayı hak ettiklerini söyledi. İzmir’de konfederasyonların ortak kararına uyan ve direksiyon başına geçmeyen işçileri kutladığını belirten Beko, "Başkan Kocaoğlu disiplin cezası vereceğini açıklamış. Ancak, işçiler sendikanın başkanlar kurulu kararına disiplinli bir şekilde uymuştur. İşçileri tebrik ediyorum" dedi.

ARAMIZDA SAYGILI İLİŞKİ BOZULMAZ

Beko, belediye otobüs şoförlerinin iş başı yapmama eylemine İzmirliler'den de büyük tepki gelmediğini söyledi. Bunların demokrasilerde olağan olduğunu belirten Beko, demokrasi, insan hakları, özgürlük mücadelesinin herşeyin üzerinde olduğunu belirti. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ndeki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde amaçlarının sözleşmeyi masada bitirmek olduğunu belirten Beko, son gelişmelerin Başkan Aziz Kocaoğlu ile aralarını bozamayacağını, işveren-sendikacı ilişkisinin saygı çerçevesinde olduğunu söyledi.

06 Haziran 2013
Etiket; kani, beko, kocaoğlu, yanıt Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Grev haktır ama...
Çeşme'ye 250 milyon lira
Kocaoğlu'ndan Mavişehir soruları
Şampiyon kupayla geldi
İzmir'in suyunda tehlike yok
İzmir-Gdansk rekabeti
Karşıyaka'da tramvaylı günler
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
ADNAN MENDERES DEMOKRASİ MÜZESİ'NDE SON RÖTUŞLAR
İZMİR DÜŞÜNCE PLATFORMU
TARİHİ CAMİ, MEYDAN DÜZENLEMESİ KURBANI
MOBBİNG HAFTASI
İletişimciler İzmir'de buluşuyor
İzmir'de voleybol heyecanı
Ege'de Yılın Spor Ödülleri sahiplerini buldu
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir