20 Temmuz 2018, Cuma Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Diyanet’ten müftülüklere 'spor' genelgesi   Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından müftülüklere gönderilen genelgede, camilerde spor faaliyetlerinde bulunulmaması istendi. Milas Ulu Cami’de çocukların badminton oynaması üzerine çıkan haberlerin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı müftülüklere “Sosyal ve sportif faaliyetlerin icrasında dikkat edilmesi gereken hususlar” başlıklı bir genelge gönderdi.

   Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez imzasıyla yayımlanan genelgede, “Yaz Kur’an kurslarımızda çocuklarımızın tatil döneminde olduklarını dikkate alarak eğitim ve öğretim faaliyetlerinin etkin ve verimli bir şekilde yürütülmesi Kur’an kurslarının tanıtılması, Kur’an öğretimine ilgi ve sempatinin yaygınlaştırılması ve canlı tutulması amacıyla kurs saatleri dışında öğrencilerin gelişim düzeylerine uygun öğreticilerin gözetiminde gerekli önlemler alınarak bazı sosyal ve sportif faaliyetler gerçekleştirilmektedir" denildi. Bu faaliyetlerin profesyonel olarak icra edilmesi için Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü ile işbirliği protokolü imzalandığı belirtilerek şöyle denildi: "Ancak, yaz Kur’an kurslarının açılmasıyla birlikte Kur’an eğitim ve öğretiminin yapıldığı bazı kurslarda İslam dininin temel ilkeleriyle camilerin adab, saygınlık ve mehabetiyle örtüşmeyen bir takım etkinliklerin az da olsa icra edildiği müşahede edilmektedir.

   Yaz Kur’an kurslarındaki sportif faaliyetlerin cami içerisinde değil varsa spor tesislerinde imkan bulunmaması halinde cami müştemilatında müsait yerlerde yapılması, ayrıca her türlü sosyal, sportif ve eğitici faaliyetlerin İslam dininin inanç, ibadet, ahlak ilkelerine ve yaz Kur’an kurslarının öğrencilere kazandırmak istediği temel hedeflere uygun yerine getirilmesi, kurslarda istismar polemik ve siyasi malzeme konusu yapılacak hususlardan kaçınılması ve hiçbir etkinliğin magazinleştirilmemesi önem arz etmektedir. Allah’ın evleri olan camilerin mehabetini Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kurumsal kimliğini ve toplum nezdindeki saygınlığını zedeleyecek, özellikle yaz Kur’an kurslarında tartışmalara sebep olacak her türlü faaliyetten uzak durulmasını önemle rica ederim.”

05 Temmuz 2013
Yazdır   |   Paylaş

Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/haberege1/public_html/detay.php on line 294
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
ABD'li kızın Türkiye sevgisi
Mektuptan belgesel çıktı
Şiddet tüm canlılar için hak ihlalidir
Reklamlarda gizli şiddet var
Aşkın bilimsel tarifi
Onlar için 1 gün 1 öğün
Aşkın hamurunda genetik var
İzmir uzlaştırıyor
İste gelsin bin gitsin
Antibiyotik yerine turşu
2018 model gelinikler
Gelinliğin hikayesi yazılacak
Gerçek bir destan
İzmir Fuarı'nda üç boyutlu yüz tarama
Benim devletim çok büyük
Fuar güzelleri görücüye çıktı
Pınar İEF'de çocuklarla buluşacak
İzmir'de Yeşilay-Milli Eğitim işbirliği
Ruj sahnesi kızdırdı
Fay hatlarına hendek açılacak
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir