18 Eylül 2019, Çarşamba Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Doğa dostlarından Bakan Yıldız'a Latmos dosyasıDOĞAL yapısı ve tarih öncesi kaya resimleriyle ünlü Beş Parmak (Latmos) Dağı'nın Milli Park ilan edilmesi ve dağda büyük tahribat yaratan maden ocaklarının engellenmesi için Meandros Platformu'nun hazırladığı dosya, 21 Haziran'da Aydın'ı ziyaret eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'a teslim edildi.

Platform sözcüsü Aslı Ulaş Aksu'nun Bakan Yıldız'a verdiği dosyada, Latmos'un daha fazla tahrip edilmemesi için girişimde bulunulması istendi.

Latmos'un Milli Park olması için başlatılan girişimlerde bakanlığın olumlu görüş bildirmesi istenilen dosyada, Bakan yıldız'a hitaben, "Aydın ve Muğla İli sınırları içinde bulunan Bafa Gölü'nün doğu kıyısındaki Beşparmak Dağı Türkiye'de ve dünyada eşine ender rastlanan çok özel ve doğal güzellikler açısından en etkileyici ve arkeolojik bulgular açısından uluslararası standartlara ve anlaşmalara göre, çok önemli bir kültürel miras niteliğindedir. Orman ve Su İşleri Bakanlığı nezdinde başlatılan çalışmalarla, ülkemiz için büyük önem taşıyan ve uluslararası bir marka olma potansiyeline sahip olan bu alanın 'Milli park' ilan edilerek korunması ve uluslararası turizme açılması hedeflenmektedir. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından 'Milli Park' ilan edilmesi sürecinde, çeşitli bakanlıkların görüşleri alınmaktadır. Bu meyanda bakanlığınızdan alınan görüşün olumlu yönde verilmesi hususunda emir ve müsaadelerinizi arz ederiz" denildi.

LATMOS'UN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKİLDİ

Bakan Yıldız'a sunulan dosya'da Latmos'un Neolotik dönemden, Osmanlı dönemine uzanan birçok önemli kalıntıya evsahipliği yaptığına dikkat çekildi. Milattan önce 6 bin yılına ait kaya resimlerinin Anadolu Prehistorya arkeolojisinde son yılların en büyük keşifleri arasında yer aldığı, resimlerin insanlık tarihinde önemli bir adımı belgelediği de vurgulanan dosyada, buradaki kaya resimlerinin konusu ve resim dili itibariyle dünyada tek olduğu ifade edildi. Latmos'un Kaya resimlerinin yanı sıra geçmiş uygarlıklara ait bir çok buluntuya ev sahipliği yaptığı da dosyad belirtilip, "Geçmiş birçok uygarlıklara ulaşım sağlayan 'antik döşeme yollar', 'mezarlar' ve buluntular bu coğrafyada yer almaktadır. Herakleia, Latmos, Amyzon, Euromos, Labranda, Alinda, Alabanda, Myus gibi antik yerleşimlerin yer aldığı Beşparmak Dağı, Sobran, Kirselik, Arap Avlusu, Yediler, Karyes gibi dağ manastırlarıyla 9. yüzyılda psikoposluk merkezi haline gelmiş kutsal bir dağ olarak bilinmektedir. Aydın sınırları içindeki Beşparmak Dağ'nın kuzey bölgesi, Türkiye'de oldukça lokal bir yayılış gösteren "Fıstık Çamı Ormanları"nın en geniş örneğine ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda zengin Akdeniz Bitki Örtüsü nedeniyle çok önemlidir. Dağın bir diğer önemi ise florasında ülke çapında nadir bitki türlerinin çok zengin populasyonlarının yer almasıdır" denildi.

'LATMOS TURİZME KAZANDIRILMALI'

Böylesi bir kültür hazinenin yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu belirten Meandros Platformu, dağın turizme kazandırılmasını istedi. Platformun talebinde şöyle denildi:

"Türkiye'nin bu tek doğa ve kültür hazinesi şu anda yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Uzun yıllardan beri faaliyet gösteren maden ocakları, Beşparmak Dağı'nın harika coğrafyasında önemli yaralar açmıştır. Dünyada benzeri olmayan doğaya sahip Beşparmak Dağı'nın kaya resimlerinin bulunduğu çekirdek bölgesi geri dönülmez bir biçimde tahrip olmak üzeredir. Beşparmak Dağı'nın doğal ve kültürel zenginliklerinin koruma-kullanma dengesi çerçevesinde ülkemiz turizmine kazandırılmasıyla ilgili, Bafa Gölü Tabiat Parkı'yla birleştirilerek Milli Park kapsamına alınması için Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın çalışmaları devam etmektedir. Beşparmak Dağı'nın Milli Park yapılması için İstanbul WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), Aydın Meandros Platformu, Almanya Dr. Anneliese PESCHLOW, Kuşadası Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) girişimde bulunmuşlardır. Bu girişimlere Beşparmak Dağı'nda bulunan köy muhtarlıkları ve 300'e yakın sivil toplum kuruluşu destek vermektedir. Henüz daha turizme tam açılmamış, kültürü ve tabiatı yönüyle tek olma özelliği yaşayan ve bir nevi prehistorya açık hava müzesi olan bu yörenin doğasının tahrip olmaması için, bu alanda talep edilen yeni maden faaliyetlerine izin verilmemeli, mevcut ocakların ruhsatları uzatılmamalıdır.Bu konuda gerekli duyarlılığı göstereceğinize inanıyoruz."

Dosyayı alan Bakan Yıldız'ın ise konuyu inceleyeceğini söylediği öğrenildi.

26 Haziran 2014
Etiket; Latmos, Aydın, Meandros Platformu, Taner Yıldız Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


52 Ton Portakal Dağıtımı Yapıldı
Elektrik ve doğalgaza büyük zam
"Soma'da devlet usulsüzlük yaptı"
Kadın istihdamı oranında İzmir son sırada
Geçmişe özlemini resimle anlatıyor
Kazım Koyuncu'nun hayatının anlatıldığı film Altın Koza'da yarışacak
Sakız Üretiminde Komşuya Rakibiz
Altınkum Yazarlar Festivalinde Başbuğ'a Yoğun İlgi
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
Tramvayda bir viraj daha aşılıyor
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz Fundamentals
 
Hatasız Kul Olmaz-Tarkan
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir