26 Nisan 2018, Perşembe Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Doğuştan lösemi Berk için seferber oldularManisa’nın Kula İlçesi’nde, doğuştan lösemi hastası olan 2.5 aylık Nurullah Berk İnal’ın kurtarılması için, uygun kemik iliği bulunması amacıyla kampanya başlatıldı. Kula Belediyesi’nde görevli itfaiyeci Yalçın İnal (31) ile ev kadını Pınar İnal (29) çiftinin, iki yıllık evliliklerinin ardından 2.5 ay önce dünyaya gelen ilk çocukları Nurullah Berk’e lösemi teşhisi konuldu.

İzmir Behçet Uz Çoçuk Hastalıkları Hastanesi’nde tedaviye alınan bebeğe doktorlar kemik iliği nakli yapılmasına karar verdi. Ancak, uygun ilik bulunamadı. Dede Nurullah İnal’ın (55) girişimiyle Kula Devlet Hastanesi’nde 'Nurullah Berk’e can ver' sloganıyla uygun iliğin bulunması için kampanya başlatıldı.

Hastanenin Dahiliye Servisi’nde stand açılıp, kampanyaya destek vermek isteyenlerden kan örnekleri alınmaya başlandı. Kampanyaya ilk andan itibaren Kulalılar ilgi göstermeye başladı. İlk yarım saat içinde kampanya 40 kişi, Nurullah Berk’e uygun ilik bulunması için kan örneği verdi. Toplanacak kanlar, Ankara'daki İbni Sina Hastanesi'ne gönderilecek. Buradaki incelemede dokusu uyuştuğu belirlenen kişi donör olabilecek. Nurulllah İnal, alınan kan örneklerinden birinin torunuma ya da kemik iliği bekleyen başka hastalara umut olabileceğini belirtip, "Bu konuda müjdeli bir haberi bekliyoruz" dedi.

'1 DONÖR, 1 HAYAT KURTARIR'

Kula Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Doktor Vahit Demir, '1 Donör 1 Hayat Kurtarır' sloganından yola çıktıklarını belirterek şunları söyledi: "Sağlıklı bir vericiden alınan ve tüm kan hücrelerinin ilk hali olan kemik iliği kök hücreleri, bir başka insanın bedeninde ölümcül bir hastalığın tedavisi olabiliyor. Bu şifanın gerçekleşmesi için ise daha fazla kişinin gönüllü kemik iliği vericisi olması gerekiyor. Toplanacak kanlar, sadece bugün Nurullah berk bebeğimizin tedavisi için değil, evrensel olarak tüm dünyada yaşayan ve ilik nakli ihtiyacı olan hastaların da hayatını kurtarabilir. Bu nedenle herkesi kan vermeye bekliyoruz."

'BAĞIŞIN HİÇBİR RİSKİ YOK'

Kök hücre vericisi olmanın o kişi açısından bir riski olmadığını da belirten Başhekim Demir sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunu, kan bağışında bulunmaya da benzetebiliriz. Vericinin kök hücreleri çok kısa sürede yerine gelir. Bu uygulama süresince anestezi söz konusu değildir. Bu uygulamada verici kök hücre, toplama günü dışında normal yaşantısının gereklerini yerine getirebilir. Vericiden nakil olarak alınan kök hücreler, hastanın damarından veriliyor ve kök hücreler kemik iliğini bulup, oraya yerleşiyor. Yaklaşık iki hafta içinde kemik iliğinde, hastaya bir ömür boyu yetecek kadar kan yapımı başlıyor. Kök hücreler burada hem kendilerini çoğaltıyor hem de yeni kök hücre üretiyorlar. Bu sayede hastalığın tedavisini de sağlamış oluyor."

18 Kasım 2013
Etiket; Nurullah Berk İnal, Kula lösemili bebek, kula ilik kampanyası, doktor Vahit Demir Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Reklamlarda gizli şiddet var
Aşkın bilimsel tarifi
Onlar için 1 gün 1 öğün
Aşkın hamurunda genetik var
İzmir uzlaştırıyor
İste gelsin bin gitsin
Antibiyotik yerine turşu
2018 model gelinikler
Gelinliğin hikayesi yazılacak
Gerçek bir destan
İzmir Fuarı'nda üç boyutlu yüz tarama
Benim devletim çok büyük
Fuar güzelleri görücüye çıktı
Pınar İEF'de çocuklarla buluşacak
İzmir'de Yeşilay-Milli Eğitim işbirliği
Ruj sahnesi kızdırdı
Fay hatlarına hendek açılacak
Modada İzmir birinci
Danışmadan ekmek bile almıyoruz
Sağlıklı saç için besin önemli
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir