20 Eylül 2018, Perşembe Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Dopinge karşı dev adım   Spor Genel Müdürlüğü (SGM) ile Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) arasında imzalanan protokol uyarınca, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi bünyesinde “Dopingle Mücadele Komisyonu” kuruldu. Kurulun kurulmasıyla birlikte 2020 Olimpiyat Oyunları’na aday olabilmek için Dünya Dopingle Mücadele Kuralları’na uyumlu bağımsız bir dopingle mücadele kuruluşunun kurulması gerekliliği ön koşulu da yerine getirilmiş oldu.

   Komisyonda, dopingle mücadele konusunda uluslararası deneyime sahip, konularının uzmanı bilim insanlarının görev yapacağı belirtildi. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nden konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, “Komisyonumuz tarafından hazırlanan ’Türkiye Dopingle Mücadele Talimatı’ 23 Eylül 2011 tarihinde Dünya Dopingle Mücadele Ajansı tarafından da onaylanarak yürürlüğe girmiştir. O tarihten itibaren tüm dopingle mücadele faaliyetleri ’Türkiye Dopingle Mücadele Talimatı’ uyarınca yürütülmeye başlamıştır. Bu gelişmeler uyarınca 20 Kasım 2011 tarihinde yapılan WADA Kurucular Kurulu toplantısında Türkiye, Dünya Dopingle Mücadele Kuralları’na daha önce uyumsuz iken uyumlu ülkeler listesine alınmıştır.

   Böylece TMOK Dopingle Mücadele Komisyonu, 2020 Olimpiyat Oyunlarına aday olabilmenin koşulu olan Dünya Dopingle Mücadele Kurallarına yüzde 100 uyumlu Bağımsız bir Dopingle Mücadele Kuruluşu olarak WADA’nın da onayını almıştır. Dopingle Mücadele faaliyetleri WADA ve Uluslararası Federasyonlar ile işbirliği içinde yürütülmekte ve Dopingle Mücadele Komisyonu’na ulaşan her türlü bilgi titizlikle değerlendirilmektedir. Talimatlar uyarınca tüm müsabaka içi ve müsabaka dışı Doping Kontrolleri sporculara ve federasyonlara önceden haber verilmeden yapılmaktadır. Doping Kontrol faaliyetlerinin yanı sıra federasyonlarımızın milli takım kamplarında eğitim etkinlikleri düzenlenmektedir. Bu faaliyetler WADA’nın Dopingle Mücadele Kurallarına uyumluluk raporlarında takdirle karşılanmaktadır.

   TMOK Dopingle Mücadele Komisyonu 2013 yılında ulusal bazda 648 müsabaka içi ve müsabaka dışı doping kontrol örneği almıştır. 2013 yılında Türkiye Atletizm Federasyonu sporcularından alınan örneklerden 45’inde, Türkiye Halter Federasyonu sporcularından alınan örneklerden 34’ünde, Türkiye Vücut Geliştirme ve Fitness Federasyonu sporcularından alınan örneklerden 8’inde, Türkiye Güreş Federasyonu sporcularından alınan örneklerden 2’sinde ve Türkiye Tekvando Federasyonu sporcularından alınan örneklerden 1’inde bir ya da birden fazla yasaklı madde saptanmıştır. Doping kontrol örneklerinde yasaklı madde saptanan sporcularla ilgili disiplin süreçlerinin talimatlar uyarınca Ulusal Federasyonlar tarafından yürütülmesi gerekmektedir. TMOK Dopingle Mücadele Komisyonu’nun faaliyetleri, Türkiye Dopingle Mücadele Talimatı uyarınca ve Uluslararası Standarlarda, Dopinge kesinlikle ödün vermeden yürütülmeye devam edecektir” ifadeleri yer aldı.

29 Haziran 2013
Etiket; doping, olimpiyat Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Yamanlar ABD'de madalyaları topladı
Sporcu gençler Antik Festival'de buluştu
Her şey madalya için
Yamanlar ABD'de Madalya Bırakmadı
İzmir Matematik Olimpiyatı'nın kazananları açıklandı
Yamanlar ABD'de madalya bırakmadı
TÜBİTAK olimpiyatında zirve yine Yamanlar'ın...
İzmirli öğrenciler madalya peşinde
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Borges imzayı attı
Göztepe Borges'i alıyor
Enes Kubat Altınordu'da
Pınar Karşıyaka Campbell'i aldı
Titi Göztepe'de
Folkart TSYD Ege Kupası Altay'ın
İlk finalist Menemen
Orhunbilge Altınordu CEO'SU
Folkart TSYD Kupası heyecanı
Ali Mert'e Fenerbahçe jesti
Dostça başladı, dostça bitti
Cocu'ya sürpriz
TSYD İzmir ödülleri sahiplerini buldu
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Çağla'dan tarihi galibiyet
Madalya koleksiyoneri
Folkart'tan KSK açıklaması
TSYD Ege'de yılın spor ödülleri açıklandı
Berke Chelsea'nın radarında
Altınordu devler arenasında
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz
 
Göztepe-Trabzonspor özet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir