16 Şubat 2020, Pazar Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Dünya Bankası'ndan Kocaoğlu'na ziyaretDünya Bankası Çok Taraflı Yatırım Garanti Ajansı (MIGA)’nın İcra Kurulu Başkanı (CEO) Keiko Honda, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu ziyaret etti.

Ziyarette MIGA Risk Yönetimi Üst Düzey Yetkilisi Franciscus Linden, Kıdemli Sigorta Uzmanı Christopher Millword, Dünya Bankası Uluslararası Finans Kuruluşu (IFC) Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika Yatırımları Sorumlusu Elif Çevik ile Büyükşehir Belediyesi bürokratları da hazır bulundu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin çeşitli projeleri için IFC'den kredi aldığını hatırlatan Keiko Honda, “Size nasıl daha iyi hizmet veririz, onun için buradayız” dedi.

Dünya Bankası'nın misyonu hakkında bilgi veren Honda, “İzmir'e daha önce kredi verdiğimiz gemi, tramvay ve trafik sistemi gibi projeler var, gelecekte de çalışacağız. Bize işbirliği fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederiz” diye konuştu.

Tüm dünyada sadece üç belediye ile çalıştıklarını belirten CEO Honda, bunların Sao Paulo ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi olduğunu açıkladı.

İzmir’in kredi stratejisi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise “Finans yapısını belirli bir noktaya getirmeden, kendi özkaynaklarınızla yatırım yapmadan zaten dünya kredi sahnesine çıkma şansınız yok. Bizim de bir hazırlık evremiz oldu. Bugünlere kolay gelmedik. Finans ve borç yapımıza özen gösterdik. Kararlı ve istikrarlı çalışmalarımız sonrasında artık Hazine’ye vadesi geçmiş borcumuz kalmadı. Bugün çok farklı bir noktadayız” diye konuştu.

Başkan Kocaoğlu, tüketim için kredi almadıklarını, sadece finansal geri dönüşü olan büyük projeler için uzun vadeli kredi kullandıklarını ve daha düşük faiz oranlarında kredi almaya çalıştıklarını söyledi.

Kocaoğlu, Dünya Bankası heyetine belediyenin projeleri hakkında da bilgi verdi.

'Ulusal kredi notumuz Aa3'

Dünyaca ünlü uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Temmuz ayı sonunda yayımladığı son raporunda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ulusal ölçek kredi notunu “Aa3”, küresel ölçekte kredi notunu da “Baa3” olarak açıklamıştı.

İzmir, Moody’s tarafından verilen söz konusu notları 2 yıldır koruyor.

Raporda, Büyükşehir’in güçlü faaliyet marjları, dengeli nakit akışının başarılı yönetim stratejisiyle birlikte kendi kendine finanse etme kapasitesi sağladığı ve bu durumun İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz 5 yıl içinde toplam gelirlerinin yaklaşık yüzde 4’üne denk gelen finansman fazlalığından da anlaşıldığı ifade edilmişti.

Moody’s, Belediye’nin bugüne kadar tüm borçlarının anapara ve faiz geri ödemelerini fazlasıyla karşılamaya yeterli miktarda nakit rezervi bulundurduğunu, bunun da istikrarlı bir nakit yönetimi stratejisi izlemesinden kaynaklandığını vurgulamıştı.

07 Ekim 2014
Etiket; dünya bankası, miga, ceo, keiko honda, izmir büyükşehir belediyesi, aziz kocaoğlu, ziyaret, kredi, haberegeli, haberegeli.com Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Çeşme'ye 250 milyon lira
İzmir'in suyunda tehlike yok
İzmir-Gdansk rekabeti
Karşıyaka'da tramvaylı günler
Altın kız madalyasıyla geldi
Kocaoğlu'ndan önemli açıklamalar
Kavimler göçü olabilir
Tarım Fuarı kapılarını açtı
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Çırpınırdın Karadeniz
 
Senfonik Sakarya Türküsü
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir