19 Kasım 2018, Pazartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Dünya çocukları Türkçe ve Kürtçe şarkı söylediEvrensel Barışa Doğru sloganıyla 140 ülkeden Türkiye'ye gelen yüzlerce öğrencinin katıldığı 11’nci Uluslararası Dil ve Kültür Festivali Diyarbakır Atatürk Stadyumu'nda yapıldı. Şölene katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Mehmet Eker, Diyarbakır'ın daha önce kan ve gözyaşıyla anıldığını hatırlatarak, "Bu şehir, kendi tarihinin, kültürünün, medeniyetinin dışında bir kavganın, gözyaşının adeta merkezi halinde didiniyordu. Bu şehir kan ve gözyaşıyla anılıyordu" dedi.

Diyarbakır Atatürk Stadyumunda saat 20.00'da başlayan şenliğe Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır Valisi Cahit Kıraç, Emniyet Müdürü Recep Güven, kamu kurum müdürleri ile binlerce vatandaş katıldı. Dünyadaki farklı ülkelerden çocukların bir araya geldiği şölende; Türkçe ve Kürtçe şarkılar söylendi. Iraklı 14 yaşındaki küçük Ziver İsmail’in söylediği Kürtçe şarkı, izleyiciler arasında büyük beğeni topladı. Çakmak, telefon ve ışıklarla sahnede şarkı söyleyen çocukları büyük ilgiyle izleyen vatandaşlar gönüllerince eğlendi.

Şölene katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, geçmişte Diyarbakır’da bu tür etkinliklere uzaktan gıpta ile bakıldığını söyledi. Yaklaşık 3 yıl önce Dicle Üniversitesi'nde küçük çaplı yapılan şenliğin, bu yıl Atatürk Stadyumu'nda on binlerce kişiyle gerçekleşmesinin coşkusunu yaşadıklarını belirten

Bakan Eker, "Neden Diyarbakır’da da bu tür etkinlikler düzenlenmez diye söylerdik. Biz tabi o tarihlerde bu medeniyet şehrinin ara dönemi diyebiliriz. O ara dönemde biz sıkıntılarla uğraşıyorduk. Araya kötü görüntüler girmişti. Bu şehir maalesef kendi tarihinin, kültürünün, medeniyetinin dışında bir kavganın, gözyaşını, adeta merkezi halinde didiniyordu. Bu şehir, kan ve gözyaşıyla anılıyordu. Ama çok şükür içinde bulunduğumuz süreç, aylardır bu şehrin insanlarında artık umutla geleceğe Türk'üyle, Kürd'üyle, Zaza'sıyla, Çerkez'iyle, Laz'ıyla Arap'ıyla birlikte geleceğe dönük sevgi, barış ve umut türküleri söylüyor. İşte bu gece yine bu anlayışın dalga dalga, halka halka yayılarak Türkiye’nin dışına da çıkıp Afrika’yı da, Ortadoğu’yu da, Asya’yı da içine alacak bir sevgi ve barış halkasına dönüşen bir etkinliğe dönüştü" dedi.

13 Haziran 2013
Yazdır   |   Paylaş

Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/haberege1/public_html/detay.php on line 294
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
ABD'li kızın Türkiye sevgisi
Mektuptan belgesel çıktı
Şiddet tüm canlılar için hak ihlalidir
Reklamlarda gizli şiddet var
Aşkın bilimsel tarifi
Onlar için 1 gün 1 öğün
Aşkın hamurunda genetik var
İzmir uzlaştırıyor
İste gelsin bin gitsin
Antibiyotik yerine turşu
2018 model gelinikler
Gelinliğin hikayesi yazılacak
Gerçek bir destan
İzmir Fuarı'nda üç boyutlu yüz tarama
Benim devletim çok büyük
Fuar güzelleri görücüye çıktı
Pınar İEF'de çocuklarla buluşacak
İzmir'de Yeşilay-Milli Eğitim işbirliği
Ruj sahnesi kızdırdı
Fay hatlarına hendek açılacak
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz
 
Göztepe-Trabzonspor özet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir