18 Temmuz 2018, Çarşamba Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Dünya mirasımız artıyorKültür ve Turizm Bakanlığı’nın tam kadro çalışmalarının sonucunda 2013 yılı itibarıyla Türkiye’den ’UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne giren varlık sayısı 41’e ulaştı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tam kadro çalışmalarının sonucunda 2013 yılı itibarıyla Türkiye’den UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne giren varlık sayısı 41’e ulaştı. Listeye, Ceneviz Kale ve Surlu Yerleşimleri, Denizli’de yer alan Laodikeia Antik Kenti, Manisa Salihli’de bulunan Sardes Antik Kenti ve Bintepeler Lidya Tümülüsleriyle Ankara, Konya ve Aksaray illeriyle çevrili olan Tuz Gölü olmak üzere dört varlık daha kaydedildi. 11. ve 15. yüzyıllar arasında Akdeniz, Karadeniz, Atlantik Okyanusu ve Kuzey Avrupa’da ticaret kolonileri kuran Cenevizlilerden günümüze kalan ve listeye giren eserler, İstanbul’daki Yoros Kalesi ve Galata Kulesi, İzmir’de Foça Kalesi ve Çandarlı Kalesi, Bartın’da Amasra Kalesi, Düzce’de Akçakoca Kalesi ve Sinop Kalesi. Listeye giren diğer varlıklar, Denizli’nin 6 kilometre kuzeyinde yer alan Laodikeia Antik Kenti. Helenistik Kent M.Ö 3.yüzyılın ortalarında Seleukos Kralı II. Antiokhos tarafından karısı Laodike adına kuruldu.

Dünya Miras Geçici Listesine alınan diğer bir antik kent ise, Manisa Salihli’deki Sardes Antik Kenti ve Bintepeler Lidya Tümülüsleri. Lidyalıların başkenti olma özelliğine de sahip olan Sardes Antik Kenti, aynı zamanda antik dünyanın en büyük havrasını bünyesinde bulunduruyor. Marmara Gölü’nün güney kenarında yer alan ve Lidya Tümülüs Mezarlık Alanı olan Bin Tepe Tümülüsleriyse dünyanın en büyük Tümülüs alanı içerisinde.

UNESCO’DA 981 VARLIK VAR

Listeye eklenen kültür varlıklarından bir diğeri Ankara, Konya ve Aksaray illeriyle çevrili olan Tuz Gölü. Yer altı sularıyla beslenmesi, Türkiye’nin tuz ihtiyacının yüzde 70’ini sağlaması ve en önemlisi de yaklaşık 6 bin civarında kuş yuvalama alanına sahip olması, 279 bitki, 120 bakteriyle 129 böcek türünün yaşamasına olanak veren Tuz Gölü, dünyanın önemli doğal alanlarından birisi. Bu özellikleri Tuz Gölü’nü Dünya Mirası geçici listesine girişini sağladı ve bölgesellikten çıkararak uluslararası bir kültür varlığı kimliği kazandırdı.

UNESCO Dünya Miras Komitesi tarafından belirlenen ve tüm dünyada öncelikli olarak korunması için çalışmalar yapılan kültürel ve doğal varlıkların yer aldığı Dünya Miras Listesi’nde 2013 yılı itibariyle 759 tanesi kültürel, 193 tanesi doğal, 29 tanesi ise karma olmak üzere kayıtlı 981 varlık bulunuyor.

31 Temmuz 2013
Etiket; unesco, türkiye, kültür, turizm, bakanlığı Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Kortta Ayla Aksu fırtınası
Üniversiteli turizmcilere ödül
İGC Meslek Platformu işbaşında
Gastronomi turizmi büyüyor
Egeli turizmciyi sevindiren haber
Yaşar'dan 'Rusya krizi' reçetesi
MHP İzmir'den turizm reçetesi
Bir bakışta son 24 saat
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
ABD'li kızın Türkiye sevgisi
Mektuptan belgesel çıktı
Şiddet tüm canlılar için hak ihlalidir
Reklamlarda gizli şiddet var
Aşkın bilimsel tarifi
Onlar için 1 gün 1 öğün
Aşkın hamurunda genetik var
İzmir uzlaştırıyor
İste gelsin bin gitsin
Antibiyotik yerine turşu
2018 model gelinikler
Gelinliğin hikayesi yazılacak
Gerçek bir destan
İzmir Fuarı'nda üç boyutlu yüz tarama
Benim devletim çok büyük
Fuar güzelleri görücüye çıktı
Pınar İEF'de çocuklarla buluşacak
İzmir'de Yeşilay-Milli Eğitim işbirliği
Ruj sahnesi kızdırdı
Fay hatlarına hendek açılacak
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir