20 Şubat 2020, Perşembe Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Ege bölgesinde et yiyenler dikkat!Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikoteknik ve Psikomotor Ölçme ve Değerlendirme Merkezi Sorumlusu Prof.Dr. Necip Kutlu, Ege Bölgesi’nde sıkça rastlanan çiğ ve az pişmiş etlerden ve kedi köpek tüyünden insana bulaşan toksoplazma parazitinin düşüğe neden olmasının yanı sıra, dikkati bozduğuna yönelik bulgulara ulaştıklarını açıkladı.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Sağlık Araştırma Merkezi bünyesinde iki yıl önce kurulan Psikometrik ve Psikomotor Ölçme ve Değerlendirme Merkezi, Manisalılar’a yetenekleri ve dikkatleri hakkında bilgi veriyor.

Merkez Sorumlusu Prof. Dr. Necip Kutlu, Psikoteknik ve Psikomotor Ölçme ve Değerlendirme Birimi'nin zihinsel beceri kapasitelerinin belirlenmesi, yaşam kalitesinin artırılması, işyeri ve mesleki kazaların önlenmesi, eldeki insan kaynağının en etkili şekilde kullanımı ve verimliliğin artırılması anlamında önemli bir işlevi yerine getirdiğini söyledi. Prof.Dr. Kutlu, iki yıl içinde 3 bin 600 kişiye muhakeme, sürekli dikkat ve algılama, seçici dikkat ve algılama hızı, el koordinasyon testi, el yetenek ve titreme testi, tepki hızları gibi psikoteknik, dikkat ve konsantrasyon, tepki, akıl yürütme görsel-hareket koordinasyon gibi psikomotor testler uyguladıklarını söyledi. Yapılan testlerin bilişsel yetenek ve becerileri ortaya çıkardığının altını çizen Prof. Dr. Kutlu, merkezde bilgisayar ortamında özel cihazlarla saniyenin binde biri hassasiyetinde ölçüm yapıldığını açıkladı.

MESLEK SEÇİMİNDE ETKİLİ

Merkezde yapılan testlere özellikle meslek seçme aşamasındaki öğrencilerin, sanayide çalışan işçilerin, şoförlerin ve güvenlik elemanlarının ilgi gösterdiğini ifade eden Prof. Dr. Kutlu, Avrupa’da bu testlerin zorunlu olduğunu, ülkemizde de zamanla zorunlu hale geleceğini kaydetti. Prof.Dr. Kutlu, dikkat bozukluğunun çok yaygın olduğunu vurgulayıp, merkezde uygulanan 33 testin önemini şöyle vurguladı: “İnsanlara bilinçli şekilde yapısına göre eğitim vermeliyiz. İnsan kendisini öğrensin, ölçsün, sırrı burada kalsın. Ancak, doğru şekilde kendilerini yönlendirebilsin.”

“KANSIZLIK DİKKATİ BOZUYOR"

 Merkezde bilimsel araştırmalarının da yapıldığını açıklayan Prof.Dr. Kutlu, hastanede 600 kişiye bu testlerden uyguladıklarını söyledi. Dikkat, stres esnasında el ayak kontrolü, reaksiyon zamanı gibi testleri kansızlık problemi yaşayan hastalarda uyguladıklarını ve kansızlığın dikkati bozduğu sonucuna ulaştıklarını açıklayan Prof.Dr. Kutlu, yeni bir araştırmanın sonuçlarını da paylaştı.

Kutlu, çiğ ya da az pişmiş etlerden ve kedi köpek tüyünden insana bulaşan toksoplazma parazitinin tehlikesine dikkat çekti. Bu parazitin kadınlarda düşüğe neden olduğunun bilindiğini aktaran Prof.Dr. Kutlu, şimdi ise dikkati bozduğuna yönelik bulgulara ulaştıklarını ve bunun üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Prof.Dr. Kutlu, “Ege Bölgesi’nde bu parazit çok yaygın. Kanın içerisindeki bir parazit. Belki trafik kazalarının çoğunda bu parazitin etkisi olabilir. Bunu bilmiyoruz” diye konuştu.

24 Ekim 2013
Etiket; Manisa Celal Bayar, Psikoteknik Psikomotor Ölçme, Prof Necip Kutlu, az pişmiş et Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Arınç Manisa'da Tıp Tarihi müzesini açtı
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Çırpınırdın Karadeniz
 
Senfonik Sakarya Türküsü
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir