22 Temmuz 2018, Pazar Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Ekonomi Bakanı Bornozla YürüdüDenizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği (DETGİS) organizasyonuyla düzenlenen Dünya Havlu ve Bornoz Günü ilginç bir şekilde kutlandı. Etkinlikte Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve il protokolü bornoz giydi. Bakan Zeybekci’ye, padişah 4. Murat’ın hamam gömleği hediye edildi.

Dünya Havlu ve Bornoz Günü, Denizli Delikliçınar Meydanı’nda kutlandı. Salsa yapan dansçılar, bornoz giyip dans etti. Denizli protokolü ve kutlamaya katılan çok sayıda kişi de bornoz giyerek, kutlamaya katıldı. Ayrıca, vatandaşlara da çok sayıda havlu dağıtıldı. Dünya Havlu ve Bornoz Günü kutlamasına Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli Valisi Abdülkadir Demir, AK Parti Denizli milletvekilleri Mehmet Yüksel ve Nurcan Dalbudak ile kent protokolünün yanı sıra çok sayıda sivil toplum örgütünden temsilci ve tekstil firmalarından katılım oldu.

BAKAN ZEYBEKCİ’YE HAMAM GÖMLEĞİ GİYDİRDİ

DETGİS Başkanı İsa Dal, 4. Murat’ın kullandığı hamam gömleğinin aynısını el işi olarak ürettiklerini söyledi. Bu sırada sunucu, hamam gömleğinin Bakan Nihat Zeybekci’ye giydirileceğini birkaç kez tekrar etti. Bunun üzerine Zeybekci, sunucuya dönüp, "4. Murat kısmını döndüre döndüre söylüyorsun" dedi. Sunucunun "4. Murat’tan sonra siz giyeceksiniz" demesi üzerine bu defa Zeybekci, gülümseyerek, "Bir 4. Murat giydi, bir de ben giyeceğim" diye yanıt verdi. Diyaloğun ardından Dal, Bakan Zeybekci’ye hamam gömleğini giydirdi.

'HAVLU VE BORNOZ DÜNYAYA TÜRKİYE’DEN GİTTİ'

Havlu ve bornozun tüm dünyaya Türkiye’den gittiğini söyleyen Bakan Zeybekci, "Binlerce yıl önce Denizli’de tekstil ürünleri üretiliyordu. Günümüzde de tüm dünyaya ihracat yapıyoruz. Türkiye’de üretilen bornoz ve havlunun yüzde 90’ı Denizli’de üretiliyor. Havlu ve bornoz tüm dünyaya Türkiye’den gitti çünkü anavatanı Türkiye’dir. Amerika’nın en lüks otellerinde bile bornozların üzerinde Türkiye’de üretildiğine dair yazı vardır. Çok anlamlı bir gün yaşıyoruz" dedi.

'174 ÜLKEYE HAVLU VE BORNOZ İHRAÇ EDİYORUZ'

Denizli Ticaret Odası Başkanı Necdet Özer, Denizli’nin 174 ülkeye havlu ve bornoz ihracatı yaptığını belirtip, "Dünya Havlu ve Bornoz Günü’nün Denizli’de düzenlenmesi oldukça anlamlı. Bu etkinliğin yakın gelecekte uluslararası bir etkinlik olacağını düşünüyoruz. Bu özel gün ile Denizli’nin havlu ve bornoz siparişlerinde de artış olacağını tahmin ediyoruz. Böylesine önemli bir organizasyonu Denizli hak ediyordu. Ulusal çapta düzenlediğimiz bu organizasyona Denizli sahip çıktı, gelecek yıllarda uluslar arası boyutta düzenleyeceğiz" diye konuştu.

'İLERİDE TEKSTİL ŞENLİĞİ OLARAK KUTLAYACAĞIZ'

DETGİS Başkanı İsa Dal ise "Türk havlu ve bornozu çok tanınmış bir emtia. Osmanlı, batı medeniyetine havlu ve bornozu hamam kültürüyle tanıtmış. Havlu ve bornozun gerek ekonomik gerek sosyal yaşamımızdaki yeri her zaman oldu. Amacımız, yurt dışında Dünya Havlu ve Bornoz Günü’nü daha etkin tanıtıp önemli alıcıları buraya çekmektir. Önümüzdeki yıllırda 6 Mart’ı sadece Dünya Havlu ve Bornoz Günü değil, 'tekstil şenliği' olarak da kutlayacağız. Kutlamalarını önümüzdeki yıllarda karnaval havasında kutlayacağız. Bu yılki kutlamalarda, 400 yıl öncesinden esinlenerek, Osmanlı padişahlarından 4. Murat’a ait olan Hamam Gömleği’nin de tanıtımını da yaptık" dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Zeybekci, kutlama etkinliğinden ayrılıp, Muğla’ya hareket etti. Bornozlu protokol üyeleri ise cam Denizli horozu heykelinin önünde hatıra fotoğrafı çektirdi, ardındanda kortej yürüyüşü yapıldı.

06 Mart 2014
Etiket; nihat zeybekci bornoz, ekonomi bakanı zeybekci Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Yırtık Donlu Nihat
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Nazilli Tarım Fuarı ziyaretçi rekoru kırıyor
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
Türkiye'nin hayvancılık fuarı başladı
Fuar güzelleri görücüye çıktı
Girişimcilik ve inovasyon ders oldu
Bu fuarda yok yok
İzmir'e Rus akını
Pınar İEF'de çocuklarla buluşacak
Fuarda Rusya fırsatı
Yüzde 45 karla satmayın
Gayrimenkulcüler eylülü bekliyor
86. İEF için geri sayım
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
EİB ihracatı temmuzda arttı
Gayrimenkule deprem ayarı
İzmir'de taksi filosu yenileniyor
İzmir'e özel ekonomik model
4 yeni baraj geliyor
600 milyon kişi aç kalacak
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir