23 Ekim 2019, Çarşamba Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Ekşi Sözlük yazarı, sözlüğü anlattıEkşi Sözlük'ü yönetenler İslam düşmanı mı, sözlükte Müslüman yazarlar engelleniyor mu? Haber7, Son dönemde Hz.Muhammed'e hakaret içeren ifadelere yer verildiği gerekçesiyle gündeme gelen Ekşi Sözlük'ün yazarından geldiğini belirttiği mektubu yayımladı.

Mektup şu şekilde:

"Ekşi Sözlük kendini düşünce ve ifade özgürlüğü üzerinden tanımlayan bir platform. Ama acaba gerçekten öyle mi? Bizler, yani sözlüğün az sayıdaki Müslüman yazarı sözlükteki varlığımızı onca baskı ve yok etme çabasına rağmen sürdürmeye çalışıyoruz. Zira kendisini "düşünce ve ifade özgürlüğü" üzerinden tanımlayan Ekşi Sözlük'te milli ve manevi değerlere sahip çıkan insanların barınması neredeyse imkânsız. Peygamberimize hakaret eden yazıların Haber7 tarafından gündeme taşınması sonrasında kamuoyunda oluşan tepki sözlük yönetimini korkuttu.

Zira sözlük onlar için çok güzel bir gelir ve prestij kapısı. Haberde bahsi geçen başlık gerçekten de kısa bir süre sonra, bizlerin, yani sözlüğün içindeki Müslüman yazarların baskısı ve tepkisi sonucu kaldırılmıştı. Ama bu başlık ve altına yazılan yazıları ilk ve tek değildi. Sözlük içinde bunların sayısız örneği var.

Nitekim Haber7'nin yayınından sonra ekşi sözlük apar topar bir açıklama yaptı. "Ekşi Sözlük'ten kamuoyuna duyuru" başlıklı bu açıklamada, kısaca yasadışı yazı ve başlıklara sözlük yönetimi tarafından müdahale edildiği, sözlüğün denetlendiği ve yazıların şikayetlere açık olduğu yazıyordu. Ancak Ekşi Sözlük yönetimi bu yalan açıklamayı yaparken bir yandan da "lumpiya" nick'li bir arkadaş "Hz. Muhammed'i aşağılayan entry'leri ifşa ediyoruz" şeklinde açmış olduğu başlık altında gerçek durumu ortaya koyuyordu ki bu başlığın altına bile "hedef gösterildiklerini" iddia eden çok sayıda ateist yazar bizlere ve inançlarımıza küfür yağdırmaya devam etti. Ve bugün, daha önce yüzlerce örneğine rastlandığı gibi, sözlük yönetiminin işine gelmeyen bir başlık açan "lumpiya" uyduruk bahaneler üretilerek bir gün içinde sözlükten uzaklaştırıldı.

Bu durumun sözlüğün kendi kurallarına aykırı olması da sorun değildi, zira sözlük yazarları çok iyi bilirler ki sözlükte eşcinseller ve ateistler daima kollanırken, dindar kişilere küfürler yağar, entry'leri silinir ve nihayet ilk fırsatta sözlükten uzaklaştırılırlar. Yani susturulurlar ve şu an aynı başlığın altında bu arkadaşa destek olan yazarlar da benzer bir tehditle karşı karşıya. Sadece bu kadar mı? Örneğin Gezi Parkı eylemleri sırasında da sözlük, "olay" butonunu kullanarak kendi içinde eylemcilere gıda, ihtiyaç ve tıbbı yardım gibi konularda örgütlendi; belli yazarlar park içinde görevlendirildi; gelen yardımların dağıtımını ve sözde direnişin belli kısımlarını organize ettiler.

Bu süreçte eylemlere destek vermeyen yazarlar da aynı ayrımcı muameleyi görerek hakaret ve suçlamalara maruz kaldılar. Ayrıca Başbakan ve ailesi de dahil olmak üzere pek çok özel ve tüzel kişiye sayısız hakaret ve aşağılama sözlüğün olmazsa olmazları arasında. Sözlükte "karma"sı (bir çeşit değer göstergesi) yüksek yazarlara bakıldığında, ekseriyetinin kutsal değerlere ve hükümete küfür eden yazarlar olduğu görülecektir. Sözlük yazarlarının kendi içlerindeki mesajlaşma fasilitesini kullanarak Müslüman yazarlara ve eyleme destek vermeyenlere küfür dolu sayısız mesaj geliyor ve bu mesajları sözlük yönetimine şikayet ettiğimiz halde hiçbir geri dönüş alamıyoruz. "

24 Temmuz 2013
Etiket; ekşi.sözlük, hakaret, küfür, dindar, eşcinsel, yazar, lumpiya Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Blog yazarları Alaçatı'da buluştu
Homofobiye karşı gökkuşağı bağcıklı krampon
TSYD Kupası Balıkesirspor'un
TSYD finali Nazilli'de
TSYD Ege Dostluk Kupasında İlk Gün Tamamlandı
Yanal'ın Şok Ses Kaydı!
Altınkum Yazarlar Festivalinde Başbuğ'a Yoğun İlgi
Olaylı Maçta Pınar Karşıyaka Seriyi Eşitledi
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
İzmir'den Almanya'ya başarı yolculuğu
Emekliye temmuz zammı
Kadın hakları günlük mesele değil
Zeytin güzel kokmalı
Güvenli internet hamlesi
Yeni nesil ekran teknolojileri
Ses kayıt dökümleri kitap oldu
Binaya yapılan eklemeler tehlike saçıyor
Fotojenik olmanın sırları var
Bilgisayar oyunlarının tadı kaçıyor
Akran zorbalığını hafife almayın
İzmir basın tarihinden hazin bir sayfa
Ağız kokusunu önlemenin kolayı var
Elfida hayaline kavuştu!
ABD'li kızın Türkiye sevgisi
Mektuptan belgesel çıktı
Şiddet tüm canlılar için hak ihlalidir
Reklamlarda gizli şiddet var
Aşkın bilimsel tarifi
Onlar için 1 gün 1 öğün
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz Fundamentals
 
Hatasız Kul Olmaz-Tarkan
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir