21 Temmuz 2018, Cumartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Emeklilik hesaplaması yanlış yapılanlara müjdeİzmir Gaziemir'de yaşayan Bayise Çakmak, emekli olabilmek için eksik 1 gün nedeniyle iki kez prim yatırmasına rağmen, bunun toplam günlerine eklenmemesi yüzünden emekli olamayınca, avukatı Erdal Durak aracılığıyla Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) açtığı davayı kazandı. Gecikmiş emekli aylıklarının faiziyle birlikte ödenmesine hükmeden kararı Yargıtay da onadı.

1989 yılından 2002'ye kadar farklı işyerlerinde çalışan, 2002-2008 yılları arasında SSK'da toplam 3 bin 269 prim günü bulunan Bayise Çakmak, 2008 yılında değişen yasa kapsamında, bu tarihten itibaren isteğe bağlı Bağ-Kur'lu olarak primlerini yatırmaya devam etti. 30 Ekim 2009 tarihinde SGK'ya başvurarak, günlerinin toplanmasını istedi, tamamlamış ise sigortasını kapatıp emeklilik için öngörülen yaşı bekleme talebinde bulundu. Kurum görevlisi memur, sigortasını kapatabilmesi ve emekli olabilmesi için gerekli olan 3 bin 600 günden 1 gün eksiği bulunduğunu, bu 1 günlük eksik nedeniyle 87 lira yatırması gerektiğini bildirdi.

İddiaya göre görevli memur, bu parayı yatırması halinde 1 ay kazanacağını, sigortasını ancak bu ödemeyi yaptıktan sonra kapatabileceğini söyledi. Bunun üzerine Çakmak aynı gün parayı yatırarak makbuzu kuruma teslim etti. Birkaç gün sonra kuruma gittiğinde, görevli memurun bilgisayar üzerinden günlerine bakarak, 29 gün fazlasının olduğunu, sigortasını kapatabileceğini söylemesi üzerine Bayise Çakmak, emeklilik dilekçesini vererek emeklilik yaşını beklemeye başladı.

GÜNÜ İŞLENMEDİ

Davacı Çakmak, yaklaşık 1 yıl sonra, emekli olup olamayacağını öğrenmek için kuruma başvurduğunda yetkililerinden yine aynı şekilde, 1 gün eksiğinin olduğu, bunun karşılığı olarak 7.79 TL yatırması halinde emekli olabileceği yanıtını aldı. Bu parayı da yatıran Çakmak, emeklilik yaşı için gerekli olan 50 yaşının dolduğu Ocak 2012 tarihinde, emeklilik dilekçesiyle başvuruda bulundu. Kurumdan 2 ay sonra gelen cevapta, Çakmak'ın yaşı doldurmasına rağmen, yine 1 gün eksiğinin bulunduğu belirtilerek, emeklilik talebi reddedildi.

DAVA AÇTI

Bayise Çakmak, eksik 1 gün için iki kez para yatırmasına rağmen kurum hatasından veya yanlış uygulamalardan dolayı bunun kayıtlara prim günü olarak işlenmemesi üzerine yargıya başvurdu. Kurumun usule ve yasaya aykırı olduğunu belirttiği bu işleminin iptali, yatırdığı paraların prim gün sayısına eklenmesi, emekli aylıklarının emekliliği hak ediş tarihinden itibaren yasal faiziyle birlikte kurumdan tahsil edilmesi talebiyle avukatı Erdal Durak aracılığıyla, geçen yıl Aralık ayında dava açtı.

Davaya bakan İzmir 6'ıncı İş Mahkemesi Hakimi Ayşe Yeşim Akçelik, davacı Bayise Çakmak'ın emeklilik için başvurduğu tarihi takip eden ay başı olan 1 Şubat 2012 tarihi itibariyle emekliliğe hak kazandığına, emekli aylıklarının her biri için hakkın doğduğu tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte kurumdan alınarak davacıya verilmesine, davacının avukat ücreti ve mahkeme masrafının da kurumdan tahsil edilmesine karar verdi.

20 BİN LİRA ALACAK


Yargıtay 10'uncu Hukuk Dairesi, yaptığı temyiz duruşmasında, yerel mahkemenin kararını onadı. Böylece davacı Bayise Çakmak, 1 Şubat 2012 tarihinden bugüne kadar kurumda birikmiş olan yasal faiziyle birlikte 20 bin lirayı bulan emekli aylıklarını almaya hak kazanmış oldu.

EMSAL NİTELİĞİNDE

Bayise Çakmak'ın vekili Avukat Erdal Durak, müvekkilin en az 1 yıllık kaybının önüne geçildiğini, davanın Türkiye'de bir ilk olduğunu belirterek, kararın emsal niteliği taşıdığını ve bu tür davaları olan kişilerin önünün açıldığını söyledi. 


08 Ekim 2013
Etiket; Bayise Çakmak, emeklilik hesaplaması yanlış yapılan, avukatı Erdal Durak Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
Tramvayda bir viraj daha aşılıyor
İzmir Fuarı'nda üç boyutlu yüz tarama
Yeni büfeler beğenildi
Kent Hastanesi'nden kan bağışı
Doğa ve avcılık tutkunları Menemen Gölpark'ta buluşacak
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Yaşarlı akademisyen Ege'yi temsil ediyor
Başkan 'Bisiklet kenti' diyor ama...
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir