17 Temmuz 2018, Salı Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Erdoğan: Her türlü koalisyon içerisinde yer almaya hazırızBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'ye olası bir müdahale durumunda Türkiye'nin rolünün ne olacağı sorusu üzerine, "Biz şu anda her türlü koalisyonun içerisinde yer almaya hazır olduğumuzu söyledik. Ve bunu bir 'Gönüllüler Koalisyonu' olarak da değerlendiriyoruz" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, G20 Zirvesi'ne katılmak üzere Rusya'nın St. Petersburg kentine gitmeden önce Esenboğa Havalimanı'nda basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Başbakan Erdoğan'a G20 Liderler Zirvesi'nde Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek eşlik edecek.

G20 Zirvesi'nin ardından Rusya'dan 2020 Olimpiyatları'nı kazanan şehrin açıklanacağı Arjantin'e geçecek olan Başbakan Erdoğan'a, burada da Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç eşlik edecek.

G20'nin etkinliğinin korunmasına önem gösterdiklerini dile getiren Başbakan Erdoğan, "2008'den bu yana devam eden krizin etkilerin ortadan kaldırılması ve küresel ekonominin yeniden yapılandırılması noktasında hiç şüphesiz G20 liderlerine önemli sorumluluklar düşüyor. St. Petersburg Zirvesi, bütün konuların etraflı bir biçimde ele alınması bakımından önemli bir vesiledir. G20 Zirvesi'nin akabinde Arjantin'e geçerek, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin 2020 Olimpiyatları'na evsahipliği yapacak şehri bu zirvede belirlenecek. 125'inci dönem toplantısı oluyor. İstanbul'un 2020 Olimpiyat ve Paralimpik oyunlarına evsahipliği yapması, ülkemiz bakımından da önem taşıyor. 2020 Olimpiyatlarını İstanbul'da yapmayı çok arzuluyoruz, önemsiyoruz" diye konuştu.

"REJİM KİMYASAL SİLAH KULLANILDIĞINI KABUL EDİYOR"

Suriye'de rejimin kimyasal silah kullanıldığını kabul ettiğini kaydeden Erdoğan şunları söyledi:

"Kabul etmediği 'bunu biz yapmadık muhalifler yaptı' noktasında. ABD'nin bu noktada iddialı çıkışı var, aynı şekilde bizim de. Putin'in son yaptığı açıklamalar, 'eğer böyle bir şey açıklanırsa bizim de duruşumuz çok daha farklı olacaktır, değişecektir'. Putin'in 'askeri müdahaleye karşıyız' derken, 'bu da kimyasal silah olması halinde taraftarız, yanında yer alırız' gibi bir yaklaşımın içine girmesi çok entrasandır. Neticesi ölüm olan saldırıda ne kullanırsanız kullanın, bu bir insanlık suçudur. Uçaklarla bombalayacaksın o suç olmayacak, kimyasal silah kullanırsan suç olacak. Bir defa öldürmek suç mu değil mi buraya bakmak lazım. Kimyasal olan daha vahşidir diyebilirsiniz. 100 bin kişi öldürülüyor, ses çıkarmayacaksınız. Ama bin 300 kişi öldürüldüğü zaman olayı bu kimyasal olduğu için suçtur diyeceksiniz. 'Eğer bu bize ispatlanırsa o zaman BM'de destekleriz' diyeceksiniz. Doğrusu bunu anlamakta ben zorlanıyorum."

"OBAMA'NIN KONGREYE GÖTÜRMESİ, İÇ SİYASİ KARARI OLABİLİR"

Suriye'ye olası bir müdahalede Türkiye'nin rolünün ne olacağı sorusu üzerine Başbakan Erdoğan, "Biz şu anda her türlü koalisyonun içersinde yer almaya hazır olduğumuzu söyledik. Ve bunu bir 'Gönüllüler Koalisyonu' olarak da değerlendiriyoruz. Burada Obama'nın bunu Kongre'ye götürmesi olayı, belki kendi iç siyasi kararı olarak değerlendirilebilir. Görüldüğü gibi Obama da David Cameron da, bu şekilde hareket ederken, attıkları adımlardan sonra kendi insiyatiflerini de kullanma gayreti içindeler. Ve ilk verilen kararların nihai olmadığı ve bundan sonraki süreçte de yine buna benzer adımların atılabileceği yine tartışma konusu. Öbür tarafta Fransa'da bir müdahaleye ne kadar olumlu baktığını açıklıyorlar. G20 Zirvesi, bu konuları da görüşme bakımından çok önemli bir zirve olacak" ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Obama'yla G20 Zirvesi'nde görüşüp görüşmeyecekleri sorusu üzerine Erdoğan, "Obama'nın yarın açılışta bulunup ayrılacağı haberi geldi. Ama buna rağmen kısa da olsa bir görüşme yapma imkanımız kendileriyle olacak. Aynı şekilde Putin, orada gelen bütün ülkerle görüşmeler yapacaktır. Ev sahibidir. Putin ile de görüşmemiz olacak. Ama tabi bu farklı ülkede olsaydı, görüşme daha uzun süreli olabilirdi" dedi. 

"TEMENNİ EDİYORUM BİR AN EVVEL SURİYE'DEN AYRILIR"

Başbakan Erdoğan, Suriyeli yetkililerin, olası bir müdahalenin ardından Türkiye'nin de tehdit altında olduğu açıklamalarının sorulması üzerine şunları söyledi:

"Türkiye böyle bir şeye her an hazırdır. Suriye kendisi buna ne kadar hazırdır. Bunu bilemem. Onu da özellikle bu konudaki askeri merciilerimiz gayet iyi biliyor. Bizde onlardan aldığımız bilgilerle az çok biliyoruz. Beşar neye dayanarak, neye güvenerek böyle bir açıklama yapıyor onu da pek bilmiyorum. Ama ben şunu biliyorum; Şu anda Suriye halkı, çok ciddi bir yönetim krizi içersinde. İnsanlar orada yokluğu yaşıyor. Suriye şu anda bir bunalımın içinde. Siz kendi insanınızı şu anda yönetemiyorsunuz. 'Burada kalın' çağrısına rağmen vatandaş güvenemiyor. Çünkü sivil yerleşim bölgelerini bile bombalayan bir zihniyet var. Temenni ederim ki bir an önce, yürütemediği, barışı ve güvenliği sağlayamadığı Suriye ve Suriye halkına daha fazla zulüm etmez ve Suriye'den ayrılır."

"MISIR'DA DURUM DEĞİŞİRSE FARKLI DAVRANIRIZ"

Mısır geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur'un sözcüsü İhab Bedevi'nin "Türkiye'ye olan sabrımız taşıyor" sözlerini ve Mısır Büyükelçisinin Mısır'a dönüşünü değerlendiren Erdoğan şunları kaydetti:

"Biz büyükelçimizi müzakereler için buraya çağırmıştık. Müzakerelerimizi gerçekleştirdik, bunun ardından da kendisini tekrar gönderiyoruz. Ama Mısır'daki şartlar çok daha farklı istikamette gelişirse, durumu yeniden farklı bir şekilde değerlendiririz."

"CHP'NİN MISIR'A VEREBİLECEĞİ HİÇBİR ŞEY YOKTUR"

Başbakan Erdoğan, CHP'nin Mısır ziyaretiyle ilgili olarak ise, "CHP'nin oraya gitmesi konusunu kendisi açısından önemsiyorum. Ve demokrasiye bakışı açısından, darbelere bakışı açısından tecrübelidirler. O konuda mevcut Türkiye tecrübeleri onlara yetmiyor, şimdi dışarıdaki darbe deneyimlerinden de bir şeyler kazanmanın veya kendi deneyimlerini onların aktarmanın gayreti içinde olacaklardır. Böyle bir ziyaret diye telakki ediyorum. CHP'den gidecek olanların ne Irak'a ne Mısır'a verebilecekleri hiçbir şey yoktur. Olsa olsa alabileceği bir şey vardır. Ya da Mısır yönetimine 'Biz de böyle darbe yaptık, böyle darbelerin arkasında bulunduk. Askeri darbe şöyledir, sivil darbe böyledir' gibi bir paylaşımı olabilir" diye konuştu.


04 Eylül 2013
Etiket; başbakan, erdoğan, g20, liderler, öncesi, koalisyon Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Okul öncesi eğitimde ücret karmaşası
İçmimarlık öğrencileri Japonya'da
Kapalı gişe Münakaşa
TEOG'da sakin olan kazanır
Başbakan'dan İzmir turu
Ulema'dan koalisyon açıklaması
CHP İzmir milletvekillerinin koalisyon görüşü
Cumhurbaşkanı Erdoğan Başkanlığını İlan Etti: 'Ben Bu Milletin Başkanıyım'
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
Vahşet, işkence, taciz, tecavüz
Ölmedi, öldürüldü...
İlluminati nedir?
CHP darbeyi biliyordu
TSYD İzmir Başkanı'ndan açıklama
Yeşil sahadan sanal dünyaya
Avrupa Türkiye'ye teşekkür etmeli
İzmir'de 1 Mayıs coşkusu
Mimarlardan Büyükşehir'e sert eleştiri
İzmir'e 100 milyon avro gelecek
Kandil'deki iğrençliklerin belgesi
YGS öncesi altın kurallar
Yaşar'dan 'Rusya krizi' reçetesi
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir