7 Mayıs 2021, Cuma Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Esnafa, iş sağlığı uyarısıİş Sağlığı Yasası’nın hükümlerinin Temmuz ayında yürürlüğe gireceğini söyleyen Çamdibi Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Reşat Gençtürk, ‘Buna göre 50’den az çalışanı olan işyerlerine iş güvenliği uzmanı ve doktor bulundurma zorunluluğu getiriliyor’ dedi.

Çamdibi Esnaf ve Sanatkarlar Odası, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile ortaklaşa düzenlediği toplantıda büyük cezalar içeren İş Sağlığı Güvenliği ve Telif Hakları kanunları hakkında üyelerini bilgilendirdi.

Esnaf sanatkarların söz konusu kanunlar hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıklarını belirten Çamdibi Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Reşat Gençtürk, düzenledikleri toplantıda İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği uzmanlarının üyelerini bilinçlendirdiği söyledi. Esnafı da kapsıyor İş Sağlığı Yasası’nın hükümlerine değinen Gençtürk, ‘Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan ve 50’den az çalışanı olan işyerleri 30 Haziran’tdan itibaren iş güvenliği uzmanı, doktor ve sağlık personeli çalıştırmak ya da danışmanlık almaz zorunda. Geçen yıl çıkan İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın bazı hükümleri 1 Ocak’ta yürürlüğe girmişti. Yasada yer alan diğer hükümler Temmuz ayından itibaren yürürlüğe girecek. Yasa 2014’te bir işçi çalıştıran ve az tehlikeli sınıfa giren esnafı da kapsama alacak’ diye konuştu.

Gençtürk, ‘İlgili kanunlar hakkında esnaf sanatkarların ne yapması gerektiğini, sorumluluklarının neler olduğunu, kanunların ne şekilde ve hangi meslek kollarını ilgilendirdiğini masaya yatırıyoruz. Bu kanunlar büyük cezai müeyyideler içeriyor. Telif hakları ve iş sağlığı güvenliği konularında esnaf sanatkarların bir an önce bilgilendirilmesi ve sorumluluklarını yerine getirmeleri gerekiyor. Üyelerimizin ileride mağdur durumda kalmamaları için bu çalışmaları yapıyoruz. Çıkan kanunlara saygımız var. Ama kanunlar uygulanırken sıkıntı doğuyorsa, bu sıkıntıları tespit edip yetkililere ulaştırmak ve çözüm için çalışmak da bizim vazifemizdir’ diye konuştu.  Çalışmalar sürecek İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Ar-Ge Müdürlüğü uzmanlarının 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ilişkin açıklamalarda bulunduğu toplantıda esnaftan gelen sorular ayrıntılarıyla cevaplandırıldı.

Oda üyelerinin tamamının toplantıya katılamadığına dikkat çeken Reşat Gençtürk, ‘Biz esnaf sanatkarları bilgilendirme konusunda yorulmuyoruz, mümkün olduğunca daha fazla üyemize ulaşmaya özen gösteriyoruz. Bugün işgünü olması nedeniyle çok sayıda üyemiz arzuladığı halde toplantıya katılamadı. Birlik uzmanlarının burada aktardıkları konuları kitapçık haline getirerek, önemli noktaları el ilanları hazırlatarak üyelerimize dağıtacağız. Önümüzdeki günlerde bugün gelemeyenler için yeni bir toplantı daha organize etmeyi planlıyoruz ’ dedi.

27 Mayıs 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
ADNAN MENDERES DEMOKRASİ MÜZESİ'NDE SON RÖTUŞLAR
İZMİR DÜŞÜNCE PLATFORMU
TARİHİ CAMİ, MEYDAN DÜZENLEMESİ KURBANI
MOBBİNG HAFTASI
İletişimciler İzmir'de buluşuyor
İzmir'de voleybol heyecanı
Ege'de Yılın Spor Ödülleri sahiplerini buldu
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir