30 Temmuz 2021, Cuma Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Foça'daki Osmanlı köyü küllerinden doğacakİzmir'in Foça ilçesindeki tarihi Kozbeyli köyü küllerinden doğuyor... 1600’lü yıllarda kurulan, her karışı tarih kokan köydeki binalar, Gediz Üniversitesi tarafından yürütülen sosyal sorumluluk projesiyle yenilenip turizme kazandırılıyor.

Foça Kaymakamlığı, Foça Belediyesi, Kozbeyli Muhtarlığı ve Köy Güzelleştirme Derneği eşgüdümünde geçtiğimiz yıl kollar sıvandı. Gediz Üniversitesi Mimarlık Bölümü akademisyenleri ve aralarında yabancıların da olduğu öğrenciler, çoğu tescilli 50’ye yakın binanın rölevelerini hazırladı. Şimdi sıra kimileri yıkılmaya yüz tutan ata yadigarı yapıları ayağa kaldırmaya geldi.

Bunun için önce bölgenin koruma amaçlı imar planının çıkarılması gerekiyor. Bu kapsamda İzmir İl Özel İdaresi 96 bin TL tahsis etti ve Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik ile Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ tarafından bir kez daha imzalar atılarak ikinci etaba geçildi.

Koruma amaçlı imar planı bir yıl içinde hazırlanacak, ardından da sokak sağlıklaştırma aşaması olan restorasyon başlayacak. Proje tamamlandığında, Kozbeyli eski görünümüne kavuşacak, ülkemiz de güzelliğiyle büyüleyen, konuklarını yüzyıllar öncesine götüren turistik bir yere kavuşmuş olacak. İnsanlık ve kültür mirası Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik, Muhtar Hayrettin Günindi ve Kozbeyli sakinlerinin isteği üzerine bu sosyal sorumluluk projesini başlattıklarını hatırlattı.

Prof. Dr. Çevik, üniversitenin yanı başındaki insanlık ve kültür mirası köye can suyu verecekleri için büyük mutluluk duyduklarını dile getirdi, “Valiliğimizin öncülüğünde, İl Özel İdare, Foça Kaymakamlığı, Foça Belediyesi ve Kozbeyli Muhtarlığı’yla beraber Türkiye’ye örnek olacak bir işe imza atıyoruz. Bu birlik ve beraberliğin eseri, tarihin gelecek kuşaklara aktarılması olacak” dedi. Belediye Başkanı Gökhan Demirağ da Kozbeyli için sergilenen bu işbirliğini Foça’nın diğer yerlerine de taşımak istediklerini söyledi, “Bu bir başlangıç, devamı gelecek. Foçamızın her karışında tarih var, başka güzellikler var. Buraları da tarihsel kimliklerini öne çıkararak geleceğe taşımayı hedefliyoruz. Katkılarından dolayı Gediz Üniversitesi’ne teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Gediz Üniversitesi Mimarlık Bölümü, Kozbeyli’de ikinci etabı başlatacak, koruma imar planı hazırlayacak. Ardından da restorasyona geçilecek. Bu amaçla Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik ve Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ protokol imzaladı.

Törene Foça Kaymakam Vekili Abbas Yeşilkuş ve Kozbeyli Muhtarı Hayrettin Günindi de katıldı. Türk mimarisinin izlerini taşıyor Ege Denizi’ne bakan yamaçta, çam ormanlarının arasında yer alan Kozbeyli, ilk olarak 14’üncü yüzyılda Saruhanoğulları Beyliği zamanında, Yolmuç olarak adlandırılan mevkide yerleşime açılmış. 17’nci yüzyılda, Osmanlı döneminde bugünkü yerine taşınmış. Dibek kahvesi ve zeytinyağıyla da bilinen Kozbeyli, tipik Türk mimarisinin en özel örneklerini sergiliyor. Taş ağırlıklı yapılarda Rum etkileri de görülüyor. Bölgenin tamamı tarihsel önemi bulunduğu için kentsel SİT alanı.

28 Haziran 2013
Etiket; foça, kozbeyli, gediz, seyfullah, çevik, osmanlı, imar, sit Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Reklamlarda gizli şiddet var
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
İzmir uzlaştırıyor
Gıda zehirlenmelerine karşı basit tedbirler
İzmir Fuarı'nda üç boyutlu yüz tarama
Yaşar Üniversitesinden TÜBİTAK başarısı
Fuarda Rusya fırsatı
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
ADNAN MENDERES DEMOKRASİ MÜZESİ'NDE SON RÖTUŞLAR
İZMİR DÜŞÜNCE PLATFORMU
TARİHİ CAMİ, MEYDAN DÜZENLEMESİ KURBANI
MOBBİNG HAFTASI
İletişimciler İzmir'de buluşuyor
İzmir'de voleybol heyecanı
Ege'de Yılın Spor Ödülleri sahiplerini buldu
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir