29 Mayıs 2020, Cuma Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Gediz Üniversitesinin sempozyum başarısıGediz Üniversitesi, akıllı teknolojinin dünya çapındaki isimlerini buluşturduğu uluslararası sempozyumu ISCSE’yle yankı uyandırdı.

ABD ve Kanada’dan önde gelen 3 devlet üniversitesi birlikte düzenlemeyi teklif etti. Rektör Prof. Dr. Çevik, “Ülkemiz adına gurur veren bir başarı bu” dedi.

Gediz Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, yüksek teknolojinin mimarlarını 3’üncü kez bir araya getirdi. Uluslararası Temel Bilimler ve Mühendislikte Hesaplamalar Sempozyumu (International Symposium on Computing in Science&Engineering-ISCSE 2013), Kuşadası’nda gerçekleştirildi.

ABD, Almanya, Hollanda, Meksika, Bulgaristan ve Türkiye’den 80 bilim insanı katıldı. Hollanda Utrecht Üniversitesi’nden Prof. Dr. John-Jules Meyer, ABD Nebraska Üniversitesi’nden Prof. Dr. David L. Olson ile Prof. Dr. Masoud Nikravesh, Meksika’dan Prof. Dr. Carlos Artemio Coello Coello ve Prof. Dr. İsmail Burhan Türkşen’in de aralarında yer aldığı yapay zeka uzmanı konuşmacılar, ileri teknoloji üzerine 2 gün boyunca kafa yordu.

Sempozyum kapsamındaki bir çalıştay ve 18 oturumda şu konu başlıkları öne çıktı: Makinalarla, yazılımların dünya barışı ve insanlığın iyiliği için etkinleştirilmesi; robotlara engellerden kurtulmalarını ve rotalarını kendilerinin belirlemesini sağlayacak özellikler kazandırılması; hastalıkların teşhisi ile tedavisini kolaylaştıracak, insan ömrünü uzatacak bilgisayar yazılımlarının geliştirilmesi; insansız hava aracı gibi donanımlar arasında daha hızlı ve ucuz iletişimin sağlanması, böylece etkilerinin artırılması; hayatı kolaylaştıracak verimli, ucuz, yüksek performanslı mühendislik ürün ve sistemlerinin geliştirilmesi; insanların elektromanyetik alanlardan etkilenmesinin ölçümü ve veriye dayalı bilgisayar hesaplamaları yoluyla zeytinyağının kaliteye dayalı coğrafi sınıflandırmasının otomatik yapılması...

Akıllı makineler çağı

Robot, insansız hava aracı, cep telefonu gibi cihazları akıllı ve insansı hale getiren yapay zekanın mimarları, gelecekte bizleri nelerin beklediğinin de ipuçlarını verdi. Bilgisayar sistemlerinde işlenen veri miktarının 2020 yılına kadar 30 kat artacağı belirtildi. Bu kapasiteyi karşılayacak işlem gücü yüksek, enerji tüketimi ise düşük işlemcilerin ve belleklerin modelleme çalışmalarına şimdiden başlandığına işaret edildi. Yapay zeka sayesinde cihazların kendi aralarında mantıksal bağ kurabileceğine, otomatik kontrol ve yönetim panellerinin daha etkin hale geleceğine dikkat çekildi. Akıllı makinelerin yaşamımızdaki yerinin giderek artacağı vurgulandı.

Onlar da alkışladı

TÜBİTAK, Turksat, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Kavuklar, Orkide, MEGA International Communication, Derici, Cisco, Hamle Digital, Festo, Çimentaş ve ÇitTur’un desteklediği ISCSE 2013, yurtdışında da yankı uyandırdı.

ABD’nin önde gelen devlet üniversitelerinden Michigan State ve Tennessee State ile Kanada’nın teknolojik buluşlarıyla ünlü üniversitesi Waterloo, birlikte düzenlemeyi teklif etti. Gediz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyfullah Çevik, gösterilen bu ilginin teknolojiye yön veren sempozyumun kalitesini ortaya koyduğunu dile getirdi. Prof. Dr. Çevik, “Bu gelişme sadece üniversitemiz açısından değil, ülkemiz adına da gurur verici. Bilim üreten dünya çapındaki 3 üniversitenin işbirliği çağrısı gücümüze güç katacak. Dünya bilim çevrelerine hareketlilik katan sempozyumumuzu 2014’ten itibaren Michigan State, Tennessee State ve Waterloo ile birlikte dönüşümlü olarak gerçekleştireceğiz. Yurtdışına böyle önemli bir organizasyon taşımış olacağız” dedi.

29 Ekim 2013
Etiket; Mühendislikte Hesaplamalar Sempozyumu, International Symposium on Computing, in Science&Engineering-ISCSE, Gediz Üniversitesi, Seyfullah Çevik Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Gençleri kırmadı
Tıkandıkları yer Bayırbucak'tı
Karışıklık yüzünden yasak
Tıbbi zararlar sigorta kapsamında
Perimsu ABD'de iz bıraktı
Gediz'de Deniz dönemi
Okulunu okudu girişimci oldu
Potadaki İzmir derbisinde Gediz güldü
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor
İzmir'den Almanya'ya başarı yolculuğu
Mülteci çocuklar için deklarasyon
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD ile Rota protokol imzaladı
Öğretmenlik hayatımızın tercihi
İzmir yeni müfredata hazır
Yaşar Üniversitesinden TÜBİTAK başarısı
Özel Ege'nin başarı geleneği
Yaşarlı akademisyen Ege'yi temsil ediyor
İzmir'de Yeşilay-Milli Eğitim işbirliği
Gurbetçi gençler İzmir'de
İzmir'den Amerika'ya uzanan başarı
Okul öncesi eğitimde ücret karmaşası
İçmimarlık öğrencileri Japonya'da
İEÜ'de yeni nesil tıp eğitimi
Türkçe Yunus'un dilidir
Danışmadan tercihte bulunmayın
İzmir-Çin eğitim işbirliği
Hepsi pekiyi
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir