21 Temmuz 2018, Cumartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Genler kanserli hücreleri yenmek için kodlanacakKanserli hücrelerin yayılmasını önlemek ve sağlıklı olanlara zarar vermeden yok edilmesi amacıyla Türkiye’den ve Fransa’dan bilim insanları bir araya geldi. “Parametre Belirsizliği Altında Hücre İçi Ağların Modellenmesi, Analizi ve Optimal Kontrolü”başlıklı araştırma başlatan biokimyacılar, elektrik elektronik mühendisler, matematikçiler genlerin birbirleriyle etkileşimini inceleyerek, kansere karşı kullanılan ilaçların sağlıklı hücrelere zarar vermeden alınmasının yollarını bulmayı amaçlıyor.

Türkiye’den İzmir Ekonomi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü ve Elektrik – Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cüneyt Güzeliş’in yürütücülüğünde gerçekleştirilen projede, Fransa’dan Sorbonne, Paris Est ile Kuzey Paris Üniversitelerinden ve Dokuz Eylül Üniversitesi’nden bilim insanları genlerin birbiriyle olan etkileşimini kontrol edecek yöntemler üzerinde çalışıyor.

Nihai amaç kanser ilacı’

Araştırma hakkında bilgi veren Prof. Dr. Güzeliş, gelecek süreçte yeni araştırmalara temel oluşturmayı hedeflediklerini belirterek, “Nihai amaç kanser için ilaç üretilmesidir. Araştırmamızda, genlerin birbirleriyle etkileşimlerinde davranış biçimlerini inceliyoruz. Hücrenin bir ilacı içine alıp almamasını gen karar veriyor. Kanser tedavisinde de belirli genleri etkisiz hale getirmeyi ya da bazı genleri etkin değilse etkin hale getirmeye çalışıyoruz. ‘Genlerin birbirleriyle etkileşimlerini nasıl kontrol ederiz’ sorusunun yanıtı üzerinde duruyoruz” dedi.

Kanserli hücre ilacı alsın, sağlıklı hücre korunsun’

Hücrenin kendisini korumaya odaklandığını, böylece ilacı da kabullenmediğini kaydeden Prof. Dr. Güzeliş, kanserli hücrenin ilacı alırken, sağlıklı olanın korunmasına yönelik çalışma içinde olduklarını söyledi. Çalışmalarını, gen haritası tamamen bilinen tek canlı olan kolibasili üzerinde gerçekleştirdiklerini belirten Prof. Dr. Güzeliş, “Farklı disiplinlerden gelen bilim insanları olarak konuya odaklandık. Matematiksel olarak inceliyoruz, biyokimyacı hangi tarafa bakmamız gerektiğini söylüyor, biz mühendisler de problemi ele alıyoruz. Günümüzde artık farklı disiplinler birarada çalışmak zorunda. Böylelikle de yeni disiplinler ortaya çıkıyor” diye konuştu.

Kanserli hücrelerin yayılmaması ya da yok olması amacıyla genlerin harekete geçirilmesinin amaçlandığı projede 1 yılı geride bıraktıklarını anlatan Prof. Dr. Güzeliş, araştırmacıların kendi öngörülerini deneylerle doğrulama yoluna gideceğini bildirdi. Projenin TÜBİTAK ve Fransa’dan CNRS ortaklığında yürütüldüğünü aktaran Prof. Dr. Güzeliş, uluslararası bilimsel yayın yaparak da bir model ortaya koyduklarını, araştırmanın temellerini attıklarını ifade etti.

17 Şubat 2014
Etiket; cüneyt güzeliş, izmir ekonomi üniversitesi, kanserli hücreler gen Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Mübadil lezzetler
Türkiye yaşlandı
Dar alanda konforlu mobilyalar
Maddeyle değil sanatla yaşayacaklar
Hemşireler risk altında
İzmir'de Romanya Kültür Günleri
'Gelişmiş bir demokrasi için kadınların siyasal katılımı şart'
Kol Kırıkları İçin Özel Tasarım
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
İzmirli hemşirenin başarısı
Gıda zehirlenmelerine karşı basit tedbirler
Ergenlik boyu kısa bırakmaz
Sağlık görevlisine saldırı
Benim devletim çok büyük
Aşırı sıcak kalp ritmini bozuyor
Sporu abartmayın
Kent Hastanesi'nden kan bağışı
Korku normal doğuma engel
Rastgele gözlük almayın
Bunamanın 9 sebebi
Ruj sahnesi kızdırdı
Tümör konseyleri öncü oldu
En son psikiyatrist duyuyor
Hastalıkların kökü kazınacak
Acil servis çalışanları tehlike altında
Omuz ağrısına tek seansta çözüm
Hemen şımarık demeyin
Dikkat alerji mevsimi başlıyor
Kilo vereceğim derken fazlasını almayın
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir