1 Mart 2021, Pazartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Gezi olaylarında 169 işkence başvurusu  İzmir  Barosu Yönetim Kurulu üyesi avukat Anıl Güler, insani varoluşun anlamına ters düşen işkencenin kader olmaması gerektiğini, Gezi protestosu olaylarında işkence ve kötü muameleye maruz kaldıkları için 169 kişinin başvuruda bulunduğunu dile getirdi.

  26 Haziran BM İşkenceye Karşı Mücadele ve İşkence Görenlerle Dayanışma Günü nedeniyle İzmir Barosu’nda ortak açıklamada bulunuldu. Açıklamaya, Çağdaş Hukukçular Derneği İzmir Şube Başkanı Hüseyin Korkmaz, İzmir Barosu Yönetim Kurulu üyesi avukat Anıl Güler, Türkiye İnsan Hakları Vakfı İzmir Temsilciliği’nden Coşkun Üsterci ile İnsan Hakları Derneği İzmir Şube Başkanı Adnan Kaya katıldı. Ortak açıklamayı okuyan Güler, “İşkence günümüzde dünyanın pekçok ülkesinde devletler tarafından insanlık dışı bir cezalandırma, yıldırma, sindirme aracı olarak kullanılmaktadır.

  İşkencenin toplumların zihniyet dünyasında teröre karşı mücadele gerekçesiyle kabul edilebilir hale gelmesi kaygı vericidir. İşkencecilerin otoritelerce cezasız bırakılmas, işkenceyi mümkün kılacak yasal düzenlemelerin yapılması, işkence yöntemlerini geliştirmek üzere bilim, teknoloji olanaklarından yararlanılması kaygıları daha arttırmaktadır. Son yıllarda işkence, bilgi alma ihtiyacından çok korku ve gözdağı vermek, cezalandırmak ya da otorite tesis etmek amacıyla uygulanmaktadır. Bunun en ağır, uç örnekleri Taksim Gezi Parkı protestoları sırasında yaşanmıştır. Ülke çapında yaklaşık 2.5 milyon kişinin katıldığı protestolarda polisin aşırı orantısız güç kullanması nedeniyle 4 kişi yaşamını yitirmiş, TTB verilerine göre, 5’i ağır olmak üzere 8 bin 38 kişi yaralanmış, 103 kişi kafa travmasına uğramış, 11 kişi gözünü kaybetmiş, 1 kişinin de dalağı alınmıştır” dedi.

ÜRKÜTEN TABLO

  Güler, şiddetin sadece vatandaşa değil her kesime uygulandığını dile getirerek, “Türkiye’de toplumsal olaylara müdahalede sıklıkla başvurulan göz yaşartıcı kimyasalların kullanımına dair herhangi bir yasal düzenleme yoktur.

  Oysa gazın nasıl kullanılacağı açık ve katı kurallara bağlanmalı, takdir marjı çok dar olmalıdır. Bugüne kadar gazın keyfi kullanımı nedeniyle yaptırım uygulanmış hiçbir kamu görevlisi veya kolluk amiri yoktur. Ülkedeki işkence gerçeğine veriler üzerinden baktığımızda, tablo kaygıları arttırmaktadır. Gezi parkı protestolarında işkence ve kötü muameleye maruz kaldığı için 169 kişi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) tedavi ve rehabilitasyon merkezlerine başvurmuştur. Başbakan’ın polislerle ilgili sözleri de, şiddetini koruyan hatta teşvik eden ve sonuçları itibariyle cezasızlığa yol açacak mahiyettedir. İşkenceciler aleyhine açılan davalar cezasız kalırken, işkence görenler hakkındaki davalar kısa sürede ağır cezalarla karşılaşmaktadır. İşkence gerçekliğinin bir kader olmamasını, ülkemizden ve dünyamızdan mutlak silinmesini istiyoruz. Her koşulda işkence görenlerin yanında da olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

26 Haziran 2013
Etiket; gezi, işkence, izmir, baro Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


TSYD Kupası Arkas'ın
İzmir'de voleybol heyecanı
Avrupa Plaj Voleybolu Şampiyonası İzmir'de
İZVAK'tan üçüncü zirve
İzmir'de şampiyon Galatasaray
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
47. Folkart TSYD Ege Kupası başlıyor
Folkart TSYD Kupası 6 Ağustosta başlıyor
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
TARİHİ CAMİ, MEYDAN DÜZENLEMESİ KURBANI
MOBBİNG HAFTASI
İletişimciler İzmir'de buluşuyor
İzmir'de voleybol heyecanı
Ege'de Yılın Spor Ödülleri sahiplerini buldu
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir